Art & Kulturë Celebrities Magazine Showbiz

Adele vendos të zbulojë gjithçka për ‘Vogue’!

Së fundmi këngëtarja e njohur dhe e dashur për të gjithë ka vendosur që t’ju përgjigjet 73 pyetjeve nga ‘Vogue’. Një intervistë shumë interesante, në të cilën Adele ka treguar dhe ka zbuluar edhe shumë të pathëna dhe sekrete të bukura nga e gjithë jeta e saj qoftë personale por edhe nga karriera muzikore.

Epo, mendoj se kjo është një kohë e përsosur për të bërë 73 pyetje me Adele. Është shumë e vështirë ta besoj se kjo po ndodh në të vërtetë tani.

Si jeni?

Tani jam shumë më mirë këtu me ty.

Edhe unë jam shumë e emocionuar.

E di. Unë mendoj se ne jemi përpjekur ta bëjmë këtë intervistë për një kohë të gjatë.

Gjashtë, shtatë vjet, ja ku jemi.

Gjashtë, shtatë vjet. Le të fillojmë me intervistën.

Mirë.

Si po i kalon këto ditë Adele?

Unë jam mirë. Jam vërtet shkëlqyeshëm. Jam e emocionuar dhe jam gati të lançoj albumin tim të ri tani.

Dhe unë mendoj se kjo është gjëja numër një që ti je më e emocionuar në jetë, apo jo?

Është. Kjo është edhe arsyeja pse ju jeni këtu.

Kjo është arsyeja pse jam këtu. Dhe është shumë mirë t’ju shoh në Los Angeles të nxehtë dhe me diell.

Është tipike britanike që të jesh e veshur me kostum sportiv në këtë mot pak a shumë si 90 gradë.

Është në rregull. Ju dukeni shkëlqyeshëm dhe si po i kalon këto ditë këtu në Los Angeles?

Shumë mirë, më ka pëlqyer të jem këtu, jam shumë e qetë.

Viti i kaluar ka qenë goxha sfidues.

Po, ka qenë.

A ka pasur një gjë që e keni mësuar gjatë kësaj kohe?

Vetëm jam një njeri i shtëpisë dhe se ndoshta nuk do të largohesha kurrë nga shtëpia ime nëse nuk do të kisha nevojë.

Dhe e bëj këtë pyetje në emër të fansave që janë kudo.

Mirë.

Kur do t’ju shohim në një performancë live apo në koncert?

Sa me shpejt te jete e mundur. Unë gjithmonë gati. Vërtet i takon vetëm COVID-19. Kështu që thjesht vazhdoni të mbani maskat tuaja dhe mos të përhapim më shumë Delta-n dhe kush e di?

Më lejoni t’ju ndihmoj me këtë.

Oh ju falenderoj.

Mirë. Unë mendoj se ne duhet të flasim më shumë për fëmijërinë tuaj.

Oh do ta doja këtë.

Le të fillojmë. Si e kuptove që kishe një zë të mrekullueshëm?

Unë mendoj, sepse kam arritur të zotëroj edhe të preferuarin tim, pra zërin brilant. Kështu që  shkruaj dhe këndoj me të vërtetë.

A është nëna juaj muzikante?

Po, ajo është. Ajo është adhuruese e muzikës, kështu që po.

Cili ishte vendi juaj i preferuar për të luajtur qëkur keni filluar të këndoni për herë të parë?

Ndoshta te ‘Madame Jojo’. Unë kam luajtur atje disa herë, plus të gjithë miqtë e mi luanin atje gjithashtu.

Mendoni se e mbani mend ende këngën e ‘Hotspurs’?

Oh po.

(Adele këndon)

A ju kujtohet kush ishte ndonjë nga tetë miqtë tuaj më të mirë?

Dua të them se është 12 apo 13 vjet më parë. Definitivisht Jack Peñate.

Mund t’ju ndihmojë me atë dhe më lër ta kap edhe atë.

Patjetër. Laura Marling padyshim Lily Allen sepse ajo ishte mbretëresha e ‘Myspace’ në atë kohë. Ndoshta pak ‘scroobius pip’ ndoshta edhe ‘Maccabees’.

A keni menduar ndonjëherë një emër të ndryshëm artistik kohë më parë?

Jo, sepse mbiemri im është aq i mërzitshëm është Adkins.

Mirë. Kjo është një shtëpi e bukur dhe është kaq komode.

Oh, më vjen mirë që ju pëlqen do të përpiqem ta bëj të ndihem si në një vend me temë të frymëzuar nga anglezët.

Ndihem sikur jam atje. Cili ka qenë aspekti më befasues i të jetuarit si britanike në Amerikë.

Humori im sarkastik në fakt nuk udhëton.

Çfarë është një ngjashmëri e papritur që mund të jetë mes Londrës dhe Los Angeles?

Kultura e çajit dhe kafesë.

Ajo që bëjnë amerikanët, është ndryshe nga britanikët.

Ju keni gjuhën tuaj për gjëra të tilla sepse kemi shumë fjalë që i përdorim ndryshe. Lista është e pafundme. Vërtet.

Pra, në rregull. Kështu po shikoj në një dyqan ushqimor tipik nga Adele?

Po, dhe jo, kjo duket shumë e shëndetshme sepse sonte po bëj një supë me perime, por normalisht kam disa drithëra për djalin tim dhe djathë me feta. Ai i do, milkshake dhe gjëra të tilla, por disi, unë shikoj atë që ha dhe dërgoj në trupin tim këto ditë.

Çfarë ju mungon më shumë ‘Tesco’ apo ‘Sainsbury’?

Kur them ‘Tesco’ thjesht sepse ai ishte i vetmi supermarket që ishte në lagjen time kur isha duke u rritur, por që në fakt është Spencer.

Në rregull. Ne do të kthehemi pas në kohë. Ju keni duke bërë albumin tuaj të parë ’19’. Çfarë ju befasoi për regjistrimin profesional të muzikës gjatë asaj kohe?

Duke menduar se sa shumë më pëlqen të jem në studio dhe mjedisi në fakt.

Dhe kush nga publiku ka qenë më nervozi ndoshta gjatë daljes tuaj të parë televizive? Ishte nëna juaj apo zoti Paul McCartney?

Pa dyshim ishte Paul McCartney. Në fund të shfaqjes unë këndova për herë të parë. Kështu që ishte një moment i pabesueshëm.

Dhe pastaj ishte ‘SNL’?

Po ishte.

Cila ishte gjëja më e frikshme e performancës live në ‘SNL’?

Transmetimi drejtpërdrejt në Amerikë në përgjithësi. Por gjithashtu e dija që disa njerëz shtesë po sintonizoheshin për shkak të Sarah Pejton. Kështu që patjetër bëri bujë.

Po. Kështu ndodhi dhe u bëre një yll. Si e keni trajtuar pjesën e të qenit e famshme në publik?

Nuk e dua, por që nga viti kur ’21’ doli, thjesht flokët e mi bëhen më të mëdhenj. Grimi im bëhet më i rënduar dhe fustanet e mi po bëheshin më të shumë dhe në këtë kohë unë praktikisht dukesha si një shqiponjë ose diçka e tillë në jetën e përditshme.

A ju pengon të marr një ‘Gander’ në librarinë tuaj?

O zot. Ju lutemi bëjeni këtë. Mirë.

Cili është filmi më i mirë që keni parë kohët e fundit?

Ndoshta ‘Minari’.

Dhe a mendoni se është e vërtetë që mund të mësoni shumë për një person bazuar në librat që mbajnë?

Epo unë do ta thoja por nuk e di sa njerëz kanë libra të vërtetë në shtëpitë e tyre më, ai dukej se kishte Kindle ishte gjithçka. Ata thjesht nuk i lexojnë të gjitha ose në telefonin e tyre ose diçka tjetër si kjo. Kështu që unë them përsëri gjatë ditës, po.

Epo tani ne jemi një 21 vjeç. dhe ju po regjistroni albumin e dytë’21’.

Po.

Si dukeshin ditarët tuaj gjatë gjithë procesit të shkrimit të këngëve?

I dehur, stres kaotik. Shumë, shumë i trishtuar.

Dhe çfarë bëtë me ta pas përfundimit të albumit?

Janë të gjitha të fshehura në një çantë dore diku në gardërobën time në një dhomë në Londër. Dhe në fakt nuk e kam idenë se cilat mund të jenë dhe mund të mungojnë.

Ky është një material i mirë bonus.

 Po, është.

Cili regjistrim do të thoni se ju sfidoi më shumë?

Ndoshta nuk ju kujtohet. Ishte një lloj përpjekje e imja për një këngë ‘country’. Fillon super-duper butë për të cilën nuk jam edhe aq shkëlqyeshëm, deri në fund që është shumë më tepër edhe si zona ime e rehatisë. Por unë do të thoja nuk më kujtohet.

Dhe pastaj është ndërhyrja apo operacioni që kryet në fyt. Dëgjova se John Mayer ofroi disa udhëzime pas kësaj procedure. Çfarë ka ndarë me ju?

Ai thjesht, ju e dini, ai ishte disi shumë inkurajues që të qëndronte i heshtur dhe të qëndronte i durueshëm. Në fakt lëndimi im ishte një dëmtim shumë i zakonshëm i këngëtarëve, në mënyrë që të mos shqetësoheni shumë për këtë. Pra, po, ai ishte i mrekullueshëm. Ai është kaq i dashur. Më pëlqen shumë ai.

Si do ta përshkruanit ndryshimin në zërin tuaj para dhe pas ndërhyrjes?

Patjetër që po shkonte drejt një zëri të pritjes së Tomit, që kisha para operacionit tim e më pas duke u bërë shumë, shumë Husky. Dhe gjithashtu pasi ishte një zë krejt i ri, ishte aq i pastër.

A do ta shihnim vërtet ndonjëherë versionin alternativ të ’21’?

Jo sepse nëse do të dëshiroja ta bëja këtë unë do ta kisha bërë tashmë.

Ndoshta në rregull. Pra tani pyetjet e modës.

Mirë.

Do zgjidhni takat?

Duhet që të jenë taka. 

Këmbë të zbathura apo taka në skenë.

Këmbë të zbathura, kështu që unë nuk mund të bie.

Dhe cili është momenti juaj më ikonik i stilit?

Do të thosha ndoshta momenti im me ‘Armani’ në 2012 në Grammy. Unë jam gjithmonë shtatzënë. Kështu që unë thjesht e dua atë fustan.

Kush është ikona juaj e modës?

Hej, Chet.

Kush ka gjithmonë të drejtë në tapetin e kuq?

Kay, Dawn chat. Mirë.

Çfarë vendosi gjithmonë para se të dilni nga shtëpia?

Vathët në formë rrethore.

Kush e bën penelin tuaj të preferuar?

Pat McGrath.

Dhe çfarë këshille për modën mund të më jepni tani?

Thjesht vazhdoni të bëni atë që jeni duke bërë. Ndiq stilin.

Faleminderit Adele.

Këtë bëj edhe unë. 

Unë e vlerësoj këtë. Tani jemi duke bërë albumin tuaj të tretë ’25’. Ju thatë se bërja e këtij albumi ishte gjëja më e vështirë keni bërë ndonjëherë.

Ishte.

Por cila ishte kënga më e lehtë për t’u shkruar në album?

Patjetër ‘Remedy’. Mendoj se është shumë e qartë për djalin tim.

Dhe cila ishte gjëja më e vlefshme nga e cila mësuat nga producent, Max Martin?

Të premten në mëngjes duke kërkuar të shkruaj një këngë ‘pop-killer’.

Dhe cili ishte ndryshimi më i madh mes punës në ’19’, ’21’ dhe ’25’?

Epo ’19’, kishte vetëm katër këngë, kështu që në të vërtetë u duk si ishte të shkruash një album. Ndërkohë që tek ’21’ nuk mund të ndaloja së shkruari dhe më pas ’25’ thjesht nuk kisha kohë të shkruaja vërtet. Sepse unë kisha një fëmijë të porsalindur, kështu që nuk ka shumë gjëra.

Mirë. Le të vazhdojmë jashtë.

Po, është bukur këtu.

Cili vend ishte më frikësues apo i frikshëm për të performuar?

Unë do të thoja, stadiumi ‘ANZ’ në Sidnei. Ishte një qytet i mbyllur me njëqind mijë njerëz.

Cili ishte qyteti juaj i preferuar për të luajtur muzikë?

Gjithmonë Londër.

Po. A i keni gjetur ilaçet për të larguar frikën e skenës?

Fatëkeqësisht, jo.

Oh. Cila është gjëja më e çuditshme që keni parë që dikush ka bërë në një nga shfaqjet tuaja?

Gratë e moshës së mesme pinë shumë, kalonin kohëdhe më pas mërzitnin veten, në Vegas. Natyrisht.

Vegas padyshim?

Natyrisht.

A qan duke kënduar ndonjë nga këngët e tua?

Unë qaj me shumë nga të rejat e mia. Po.

Uau. Çfarë këshille do t’i jepnit vetes si 19 vjeç?

Që do të pakësohen pretendentët për të pasur një lidhje. 

Oh, e vërtetë.

E vërteta po.

Po ndonjë këshillë për këdo që fillon dhe është në hapat e parë në muzikë?

Epo, këshilla më e mirë që kam marrë ndonjëherë është ta mbani zemrën tuaj të sigurt dhe muzika juaj të jetë e guximshme. Dhe unë jetoj me këtë. Kështu që kjo do të ishte këshilla ime.

Si e ka ndryshuar të qenit një nënë në shkrimin e këngëve tuaja?

Nuk kam më shumë kohë për të bërë.

Dhe cila është këshilla më e mirë që të ka dhënë nëna jote rreth prindërimit?

Për t’u qetësuar dhe për të mos qenë kaq e ngarkuar me një rutinë.

Cili është kujtimi më i lumtur me mamin?

Ndoshta kur ajo u zhvendos përsëri me mua, kur isha 21 vjeç. Unë me të vërtetë nuk isha mirë dhe ajo e ktheu përsëri atë dashurinë që kishim së bashku.

Sa e ëmbël dhe kjo do të thotë se ajo ka qenë edhe shoqja juaj e dhomës gjatë kohës që keni qenë në turne?

Jo, sepse ajo është ende nëna ime. Kështu që ajo ende mendon se mund të më thotë se çfarë duhet të bëj. Kjo do të thotë se tani ajo thjesht vjen në shfaqje.

Gjithmonë kështu do të jetë dhe pse ishte e rëndësishme për ju të mbështesni viktimat nga zjarri në kullën ‘Grenfell’?

Thjesht u ndjeva sikur duhej ta bëja, ishte pikërisht aty pranë shtëpisë  sime në Londër Dhe ishte, e dini, ajo u tejkalua nga Mbretëria e Bashkuar. Nuk mund ta besonim që kishte një ndërtesë të tillë në mes të Londrës qendrore që ishte djegur. Unë thjesht dua që ai të jem një person i sigurt dhe i qëndrueshëm për to, që shpresoj se kam qenë.

Çfarë fjale do të përdornin miqtë tuaj për t’ju përshkruar?

Definitivisht besnike.

Tani, a do të mund të rendisje tre këngët më të preferuara që keni krijuar ndonjëherë?

Unë do t’i përziej me atë që janë të miat dhe me fansat dhe mendoj se ‘Someone like you’ do të ishte kënga e parë.  Mendoj se ka një këngë të re edhe në albumin e ri. Kjo do të ishte numri im i dyti ose i dyti në radhë. Kënga ‘When We Were Young’, e dua vërtet atë këngë. Më pëlqen ta këndoj. Do të thotë shumë për mua.

A mund të bëni të njëjtën gjë për albumet më të mirë të Beyonce-s?

E dini, kjo mund të jetë e diskutueshme. Ajo mund të vijë dhe të më vrasë mua. Jam mirë. Të preferuarat e mia personale, e para është ‘I am Sasha Fierce’. E dyta do të ishte ‘Lemonade’. E treta është paksa e lëkundur mes dy zgjedhjesh, por unë me zemrën time. Unë do të them ‘B’Day’.

Oh ajo do të shikojë se po e thyente ‘Grammy’-n tuaj në gjysmë dhe se menduat që do të ishte më e lehtë ose më e vështirë?

Ishte vërtet e lehtë. Unë isha shumë nervoze në skenë, duke u përpjekur për ta mbajtur atë fjalim pikërisht përballë saj dhe vetëm u shtrembërua dhe rashë disi nga fundi. U ndje si fat.

Në internet ka qarkulluar edhe David Attenborough, i cili transmeton videon tuaj muzikore ‘Hello’ me zërin e tij ikonik. Ishte krejtësisht surreale duke e parë atë.

Ishte e pabesueshme. Ishte drejtpërdrejt në radio. Unë as nuk e di nëse ai e dinte që po e bënte këtë. Ai thjesht duhej të shikonte videon dhe të lexonte tekstin. Oh, ju e dini, lexoni skenarin e tij dhe gjëra të tilla. Por ai është si çdo gjë tjetër në Mbretërinë e Bashkuar. E duam shumë dhe ai është heroi i mamasë sime. Pra, ishte fenomenal. Po.

A lexoni shpesh se çfarë shkruajnë njerëzit për ju në internet?

Shumë rallë.

Cili është thashethemi më qesharak që keni dëgjuar ndonjëherë për veten?

Unë mendoj se të gjitha thashethemet e çmendura për jetën time janë të dashurisë, ju e dini, që kur kam qenë beqare dhe gjëra të tilla, ata nuk janë vetëm asgjë nuk është e vërtetë.

Në karrierën tuaj, a mendoni se ka pasur ndonjëherë një moment që jeni ndjerë sikur ju nuk mund të ishit vetvetja?

Jo, nuk e kam ndierë kurrë dhe jam shumë me fat për këtë.

Ndërkohë, si thua për disa pyetje me kjo ose ajo?

Mirë. 

Noah apo Liam?

Patjetër Liam. Pa asnjë dyshim.

Princi William apo Princi Harry?

Princ Harry.

‘Spice Girls’ apo ‘Beatles’?

Dua të them, kjo është pak e padrejtë, por unë do të shkoj me ‘Spice Girls’.

Meqe ra fjala. Cila është gjëja më mbresëlënëse për ‘Spice Girls’?

Ato me të vërtetë nuk e vrisnin mendjen dhe vërtet që nuk ju interesonte asgjë.

Mirë. Çfarë kemi këtu?

Është goxha e mahnitshme.

Ok, çamçakëz i Celine Dion? Çfarë po ndodh këtu?

James Cordon, i cili është miku im, por gjithashtu bëri edhe ‘Carpool Karaoke’, të cilën e bëra e bëra dhe unë. Ai e bëri atë edhe me Celine dhe e dinte se sa shumë fanse e zjarrtë e saj isha. Dhe kështu ai e bëri atë të pështyjë në atë copë letre vetëm për këtë që kam këtu dhe është pasuria ime më krenare.

Tri pyetje kanë mbetur para se të dal nga këtu, Adele.

Mirë.

Epo e gjithë bota po pret.

Në rregull.

Nëse ’25’ mbyllte trilogjinë, çfarë do të ishte diçka e re që do të eksploroni për herë të parë për albumin e radhës?

A përfundon vërtet ndonjë gjë?

Çfarë është një gjë specifike kjo është e ndryshme në këtë album nga çdo album tjetër.

Është padyshim më personale deri më tani. Unë mendoj. Po.

Pyetja e fundit. Numri 73. Si quhet albumi i ri?

Epo, le të vazhdojmë dhe ndoshta do ta zbulojmë.

Kjo është jokonvencionale.

Kjo është një intervistë me 73 pyetje.

Më pëlqen tema ‘Skyfall’.

Oh mirë.

Si ishte regjistrimi i kësaj teme të James Bond të lidhjes ndryshe nga regjistrimi i gjërave të tua të tjera?

Kur isha shtatzënë. Në fakt, kur bëra vokalin e ‘Skyfall’. Kështu që është e vetmja këngë që kam incizuar kur isha shtatzënë me të. Zëri im ishte shumë më i ulët dhe ai gjithashtu e urrente atë kur isha duke kënduar dhe notat e larta.

Kush do të vini bast se do të jetë James Bond-i i ardhshëm?

Dua të them, është e vështirë. Ka pasur shumë, shumë zgjedhje dhe gjëra të ndryshme, por unë do të doja që Jonathan Major të ishte i radhës. Por nuk e di nëse kjo lejohet sepse ai është amerikan. Por unë mendoj. Është Idris Elba.

Dhe çfarë kënge e cila nuk ka qenë e jotja, e ke kenduar me se shumti në jetë?

‘My Heart Will Go On’.

Tani e di që ju pëlqen Nicki Minaj.

Po.

Nëse do të bashkëpunonit me Nicki Minaj, si do te quhej?

‘Mom Li.’

Restoranti i preferuar në Londër.

Kai’s.

Po. Ne do të vazhdojmë. Fjala e mallkuar e preferuar.

F**k.

Çfarë seriali keni qenë duke parë këto ditë?

Unë kam qenë duke parë në televizor ‘Ted Lasso’. Unë mendoj se është i mrekullueshme. Është gjithashtu shumë britanik.

Këshilla më e mirë për të vendosur qerpikë fals?

Merrni dikë tjetër që ta bëjë atë për ju.

Çfarë duhet të kenë të gjithë në gardërobën e tyre?

Një bluzë ose triko komode. 

Rreziku më i madh që keni marrë ndonjëherë?

Duke lënë martesën time.

Çfarë do të bënit nëse nuk do të ishit një artist muzikor?

Më pëlqen të mendoj se ende po bëj koncerte të vogla në pube së bashku me kitarën time edhe pse jam i sigurt se askush nuk do të vijë dhe të më shohë, por unë me të vërtetë dua që ajo të jetë një mësuese anglishteje para së gjithash.

Cilat janë tekstet tuaja të preferuara që keni shkruar ndonjëherë?

Ata ishin të gjithë në albumin e ri.

Kush është ëndrra juaj për të bërë një duet?

Chris Stapleton. Woo.

Uau.

Oh, faleminderit. Shihemi pas shtatë vjetësh.

Faleminderit Adele.