Gossip Magazine

Akademia i kundërpërgjigjet çdo reagimi të ashpër që ka të bëjë me “Oscars In Memoriam”!

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka mbrojtur përkujtimoren e saj për aktorët dhe artistët e ndjerë që u transmetuan gjatë Oscars të dielën, pasi u përball me reagime për lënien e disa emrave të mëdhenj jashtë listës. Përpara se të fillonte segmenti, John Travolta bëri një prezantim të shkurtër dhe një dremitje për bashkë-yllin dhe miken e tij të “Grease”, Olivia Newton-John, e cila vdiq në gusht në moshën 73-vjeçare. Lenny Kravitz më pas performoi këngën “Calling All Angels”. Homazh ishte për disa yje, duke përfshirë Newton-John, Ray Liotta, Kirstie Alley, Robbie Coltrane dhe të tjerë. Por segmenti bëri që disa shikues të dëshironin më shumë. Aktorja Lydia Cornell shkroi në Twitter në përgjigje të segmentit:

A mund të shpjegojë dikush pse ndodh kjo çdo vit?

Ylli i “Too Close for Comfort” renditi më pas disa emra që ajo vuri re se mungonin, duke përfshirë Paul Sorvino, i cili vdiq në korrik në moshën 83-vjeçare; Anne Heche, e cila vdiq në moshën 53 vjeçare në gusht nga plagët e marra në një aksident automobilistik; dhe Tom Sizemore, i cili vdiq në fillim të këtij muaji në moshën 61-vjeçare, disa ditë pasi pësoi një aneurizëm të trurit. Gruaja e Sorvinos, Dee Dee Sorvino, ndau një deklaratë me NBC News duke kritikuar përjashtimin e bashkëshortit të saj nga homazhi.

Paul Sorvino ishte një nga aktorët më të mëdhenj në historinë e kinematografisë në Hollywood. Është e pandërgjegjshme që ai të lihet jashtë segmentit ‘IN MEMORIAM’ të Oscars. Është një shfaqje tre orëshe, nuk mund të japin nja dy minuta më shumë për ta bërë atë siç duhet?

Gjatë performancës së Kravitz, shikuesit ishin në gjendje të skanonin një kod QR që lidhej me një listë më të fuqishme në internet të aktorëve që vdiqën vitin e kaluar. Lista përfshin Paul Sorvino, Heche dhe Sizemore, ndër të tjera. Dee Dee Sorvino, e cila tha se burri i saj ishte i dashur nga të gjithë, argumentoi se emrat e listuar në internet gjithashtu duhej të ishin ndarë gjatë segmentit në transmetim. Një zëdhënës i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit lëshoi një deklaratë pas reagimeve të ashpëra:

Akademia merr qindra kërkesa për të përfshirë të dashurit dhe kolegët e industrisë në segmentin “Oscars In Memoriam”. Një komitet ekzekutiv që përfaqëson çdo degë merr në konsideratë listën dhe bën zgjedhje për transmetimin televiziv bazuar në kohën e kufizuar në dispozicion. Të gjitha parashtresat janë të përfshira në faqen kryesore dhe do të qëndrojnë aty gjatë gjithë vitit.