Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Music Showbiz

Artistët e famshëm kryesojnë listat e të nominuarve në “Grammy Awards 2022”!

“The Recording Academy” ka shpallur të nominuarit e saj për çmimet e 64-ta vjetore të ‘Grammy’-t. Ceremonia e madhe e ndarjes së çmimeve do të zhvillohet në Los Angeles më 31 janar të vitit 2021 dhe do të transmetohet në ‘CBS’.

Artistja bukuroshe ka arritur që të ketë një sukses të jashtëzakonshëm me muzikën që ajo krijon dhe me zërin unik që ka. Bëhet fjalë për Olivia Rodrigo e cila është nominuar në shtatë kategori të ndryshme, konkretisht:

Single i vitit

‘Drivers License’

Kënga e Vitit

‘Drivers License’

Albumi i Vitit

‘Sour’

Albumi më i mirë vokal pop

‘Sour’

Video më e mirë muzikore solo

‘Good 4 U’

Video më e mirë muzikore 

‘Good 4 U’

Artistja më e mirë e re

Billie Eilish është nominuar konkretisht në shtatë kategori ku në thelb është albumi i saj më i ri me titull ‘Happier Than Ever’ dhe një nga këngët e tij më të dëgjuara dhe më të suksesshme që mban po të njëjtin emër.

Single i vitit

‘Happier Than Ever’

Kënga e Vitit

‘Happier Than Ever’

Albumi i Vitit

‘Happier Than Ever’

Albumi më i mirë vokal pop

‘Happier Than Ever’

Video më e mirë muzikore solo

‘Happier Than Ever’

Video më e mirë muzikore 

‘Happier Than Ever’

Filmi më i mirë muzikor

‘Happier Than Ever: A Love Letter To Los Angeles’

Artisti i njohur Jon Batiste ka arritur që të thyejë një rekord akoma pa filluar ceremonia e madhe sepse ka arritur që të nominohet në 11 kategori.

Single i vitit

‘Freedom’

Albumi i Vitit

‘We Are’

Performanca më e mirë tradicionale R&B

‘I Need You’

Performanca më e mirë ‘American Roots’

‘Cry’

Albumi më i mirë R&B

‘We Are’

Video më e mirë muzikore

‘Freedom’

Improvizimi më i mirë solo i ‘jazz’

‘Bigger Than Us’

Albumi më i mirë instrumental ‘jazz’

‘Jazz Selections: Music From and Inspired By Soul’

Kënga më e mirë ‘American Roots’

‘Cry’

Kolona më e mirë zanore e medias vizuale

‘Soul’

Edhe Doja Cat është nominuar gjithashtu në këto kategori.

Single i vitit

‘Planet Her’

Albumi i Vitit

‘Kiss Me More’

Kënga e Vitit

‘Kiss Me More’

Performanca më e mirë Melodike Rap

‘Need to Know’

Kënga më e mirë rap

‘Best Friend’

Albumi më i mirë vokal pop

‘Planet HER’

Performanca më e mirë Pop Duo ose Grup

‘Kiss Me More’

Artisti i famshëm dhe më i suksesshëm i të gjitha kohërave, Justin Biber me projektet e tij muzikore ka arritur që të nominohet në shumë kategori.

Single i vitit

‘Peaches’

Albumi i Vitit

‘Justice’

Kënga e Vitit

‘Peaches’

Performanca më e mirë R&B 

‘Peaches’

Video më e mirë muzikore

‘Peaches’

Performanca më e mirë pop solo

‘Anyone’

Performanca më e mirë Pop Duo ose Grup

‘Lonley’

Albumi më i mirë vokal pop

‘Justice’

Lil Nas X ishte gjithashtu një nga artistët që këtë vit debutoi me një album i cili rezultoi një sukses i vërtetë dhe i jashtëzakonshëm, kjo është pasqyruar edhe nga nominimet e tij në këto kategori.

Single i vitit

‘Montero (Call Me By Your Name)’

Kënga e vitit

‘MONTERO (Call Me By Your Name)’

Performanca më e mirë Melodike Rap

‘Industry Baby’

Video më e mirë muzikore

‘Montero (Call Me By Your Name)’

Ndryshe nga çdo vit tjetër repreja e njohur Cardi B është nominuar në vetëm një kategori të vetme.

Performanca më e mirë rap

‘Up’

Edhe Megan Thee Stallion gjithashtu është nominuar në vetëm një kategori.

Performanca më e mirë rap

‘Up’