Celebrities Gossip Showbiz

Asnjë reagim për luftën Izrael-Palestinë si ambasadorë të UNICEF, ndjekësit të irrituar me David Beckham, Rita Ora dhe Robbie Williams!

Jo të gjithë artistët ambasadorë të UNICEF-it kanë shprehur publikisht mbështetjen ndaj thirrjeve humanitare për paqe. David Beckham duket se nuk e ka bërë diçka të tillë. Ai dhe bashkëshortja e tij, Victoria Beckham, dhuruan një milion funte në një apel të UNICEF-ut për të mbështetur fëmijët ukrainas të prekur nga konflikti me Rusinë. Megjithatë, kur bëhet fjalë për Lindjen e Mesme, Beckham i cili ishte ambasador i Kampionatit Botëror 2022 në Katar ka qenë më pak i qartë në lidhje me qëndrimin e tij rreth vuajtjeve të popullit palestinez.

Në nëntor, ndërsa ndante me ndjekësit postime në lidhje me një vizitë në Indi me UNICEF-in, ai u has me komente nga ndjekësit që e kërkonin të fliste për Gazën, por deri më tani ai ka mbetur i heshtur. Robbie Williams gjithashtu nuk ka ndarë asnjë postim në lidhje me Palestinën apo Izraelin përmes rrjeteve të tij sociale. Këngëtari ndau me ndjekësit një postim në Facebook në lidhje me UNICEF dhe thirrjen e tij për Libinë në shtator.

Williams, i cili ka mbështetur UNICEF UK që nga viti 1998 dhe ishte instrumental në nisjen e Soccer Aid në Mbretërinë e Bashkuar në 2006, u kritikua në 2022 për performancën e tij në një ndeshje Soccer Aid, e cila synonte të ndihmonte viktimat e luftës në Ukrainë, ndërsa më parë kishte përfituar nga oligarkët rusë.

Rita Ora dhe bashkëshorti i saj Taika Waititi nga ana tjetër nënshkruan letrën #NoHostageLeftBehind në tetor, e cila i bënte thirrje Presidentit amerikan Joe Biden të sigurojë kthimin në shtëpi të izraelitëve të marrë peng nga Hamasi, organizata ushtarake që qeveris Rripin e Gazës të territoreve palestineze të okupuar nga Izraeli.

Ambasadorja e UNICEF UK, e cila ka mbështetur organizatën që nga viti 2013, deri më tani nuk ka nënshkruar asnjë letër të hapur që bën thirrje për armëpushim, as nuk ka ndarë ndonjë postim në lidhje me apelin “Mbrojtja e Fëmijëve në krizën e Gazës” në rrjetin social Instagram.

UNICEF UK ka 25 ambasadorë britanikë të shënuar si mbështetës të lartë në faqen e saj në internet, përveç David Beckham, Orlando Bloom, Vanessa Redgrave dhe Muzoon Almellehan, të cilët veprojnë si ambasadorë të mirëqenies, por gati gjysma e mbështetësve të lartë të organizatës nuk kanë ndarë një postim nga UNICEF UK me miliona ndjekësit e tyre në lidhje me apelin aktual kryesor të organizatës.