Health & Beauty

Disa rregulla të thjeshta për t’u dukur shkëlqyeshëm pa make up!

Natyraliteti ka qenë gjithmonë në trend. Sot shumë vajza kalojnë kaq shumë kohë duke u përpjekur të vendosin make up-in e tyre për t’u dukur sikur nuk kanë vendosur fare.

Por ndjekja e disa rregullave të bukurisë mund t’ju ndihmojë të dukeni bukur pa përdorur ndonjë produkt në fytyrën tuaj. Ja disa truke të thjeshta që do t’ju bëjnë të dukeni natyrale pa produkte të tjera kozmetike:

Bëni vetullat tuaja të duken perfekte.

Në një fytyrë pa grim, vetullat në mënyrë të pashmangshme bëhen qendra e vëmendjes. Formoni vetullat për formën e fytyrës tuaj. Nëse është e nevojshme, ngjyrosni vetullat me bojë ose këna. Kur zgjidhni ngjyrën, sigurohuni që të përputhet me ngjyrën e flokëve tuaj.

Nëse nuk keni lindur me vetulla të trasha, vendosni një përzierje të vajit të ricinit dhe vitaminës A në vetullat tuaja çdo ditë. Pas disa javësh, do të vini re transformimin mahnitës të vetullave tuaja.

Theksoj sytë.

Për ta bërë pamjen tuaj ekspresive, bëjini qerpikët dhe vendosni xhel transparent në to. Mund të shkoni edhe më tej dhe të merrni zgjatime të qerpikëve. Rrathët e errët mund të jenë rezultat i mungesës së hekurit ose vitaminave B në trupin tuaj (mëlçia dhe mishi i kuq përmbajnë sasi të mëdha të këtyre).

Zgjidhni kremrat për sy me efekt zbardhues ose ato me retinol. Kompresat e vjetra me nenexhik ose çaj jeshil janë gjithashtu shumë të dobishme.

Zbardhni dhëmbët.

Një buzëqeshje e ndritshme shton 100 pikë në çdo imazh. Prandaj, sigurohuni që asgjë nuk ju pengon të dukeni tërheqëse. Përdorni pastë dhëmbësh zbardhuese, veçanërisht pasi të keni pirë kafe ose verë. Nëse dhëmbët tuaj janë natyrshëm gri ose të verdhë, zbardhini profesionalisht.

Kujdesuni për flokët tuaj.

Zgjidhni stile të thjeshta flokësh dhe ngjyra natyrale, pasi opsionet më drastike do të ishin në kundërshtim me një pamje natyrale. Përdorni produkte me mbrojtje nga nxehtësia. Vaji i kokosit mund të shtojë shkëlqim në flokët tuaj.

Ndihmon gjithashtu për të luftuar zbokthin, thatësinë dhe probleme të tjera. Shpëlarja e flokëve tuaj me ekstrakte bimore të ziera (sherebele dhe lëvore lisi për brune, kamomil dhe bliri për bjonde) gjithashtu i bën flokët të duken më të shkëlqyera.

Flini mjaftueshëm.

Gjumi i duhur (të paktën 7-9 orë) është thelbësor për të mbajtur lëkurën tuaj në gjendje të përsosur dhe për shëndet të mirë në përgjithësi. Pas mesnatës trupi fillon të prodhojë një nga “hormonet e bukurisë” kryesore, melatoninën. Mundohuni të flini me shpinë për të zvogëluar shfaqjen e rrudhave të mundshme të parakohshme.

Rishikoni dietën tuaj.

Studimet konfirmojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis gjendjes së lëkurës sonë dhe ushqimit që hamë. Peshku detar me vaj, vajrat bimorë, farat dhe arrat janë ndër ushqimet më të rëndësishme. Ato janë një burim i acideve yndyrore, vitaminës E dhe karoteneve të cilat janë armët kryesore në luftën kundër radikalëve të lirë. Produktet e qumështit gjithashtu duhet të përfshihen në menunë tuaj sepse ato janë çelësi për mikroflorën e shëndetshme.