Travel

Ëndërroni klima më të ngrohta dhe më me diell gjatë sezonit të dimrit?! Ju zbulojmë 6 destinacionet perfekte!

Nga oazet e ishujve tropikal deri te mjediset buzë detit dhe peisazhet e egra, këto gjashtë destinacione të jashtëzakonshme pushimesh janë perfekte nëse jeni duke kërkuar për një arratisje që të rrisë humorin këtë dimër:

1.Tangalle, Sri Lanka

Sri Lanka ofron mishërimin e një vendstrehimi tropikal. Në bregun jugor të vendit, Tangalle është një vend i lumtur për të shijuar bukurinë natyrore të xhunglës, detit dhe parqeve kombëtare me kafshë të egra, tempuj të lashtë dhe plantacione çaji. Mes peisazhit të gjelbëruar, Amanwella gjendet në një pozicion të qetë dhe të izoluar me pamje nga Oqeani Indian. Për mysafirët që dëshirojnë t’i afrohen ujërave tërheqëse, aktivitetet përfshijnë surfing dhe shikimin e balenave.

2.Riviera Maya, Meksikë

Plazhet me pluhur, xhungla smeraldi, rrënojat e lashta dhe jeta e gjallë e natës: kjo shtrirje e vijës bregdetare të Karaibeve në Gadishullin Jukatan të Meksikës është një nga destinacionet më të kërkuara të vendit. Klima bëhet më e rehatshme nga nëntori deri në mars dhe vendpushimi i bukur i Maroma, A Belmond Hotel, është një vend i shenjtë qetësie, larg zhurmës. Kohët e fundit ajo i është nënshtruar një rinoviminën drejtimin e Tara Bernerd. Pishina qendrore është pishina e frymëzuar nga cenote, e veshur me pllaka me ngjyrë bruz, të punuar me dorë nga guri vullkanik.

3.Windhoek, Namibia

Mrekullitë natyrore të fushave sub-Sahariane mund të mrekullohen gjatë gjithë vitit. Mes një rezerve natyrore prej 51,000 hektarësh, Habitas Namibia është pozicionuar në mënyrë të përkryer për të shijuar peisazhin e egër, si dhe për të shijuar shkathtësinë e kuzhinës namibiane plus një program të kuruar të artit dhe kulturës. Pishina shkëmbore është një vend panoramik për t’u qetësuar. Marka Habitas krenohet me iniciativat e përkushtuara të qëndrueshmërisë, duke përfshirë integrimin e specieve të rrezikuara në rezervë dhe programin Habitas Rise, i cili synon të fuqizojë komunitetet lokale përmes mundësive të punësimit dhe trajnimit në sektorin e mikpritjes.

4.Palm Beach, Florida, SHBA

Skena lokale e artit dhe kulturës përmban një thesar veprash nga Picasso, Warhol dhe Banksy dhe ka marrë një rigjallërim të kohëve të fundit, me një rinovim prej 100 milionë dollarësh të Muzeut të Artit Norton. Hoteli White Elephant Palm Beach ka një koleksion mbresëlënës si dhe restorantin Lola 41, pas fasadës së tij elegante me tendë me vija.

5.Tabanan, Bali, Indonezi

Shmangni vendet e me njerëz të ishullit dhe qëndroni në një cep më të qetë të bregdetit jugor për një zhytje paqësore në një mjedis idilik. Nirjhara është një vendstrehim luksoz pa pretendime që përzihet bukur në një peisazh të lavdishëm të pyjeve, fushave të orizit dhe plazheve me rërë vullkanike, me tempullin Tanah Lot aty pranë. Akomodimi përfshin suita të shtëpive me pemë me tendë mes pemëve të kokosit dhe vila të mëdha me pishinat e tyre të pafundësisë. Për të udhëtuar pak më larg, fshati bregdetar i Canggu është afër, me qytetet Seminyak dhe Ubud pak më pak se një orë larg me makinë.

6.St.Kitts, Indi

Ishulli magjepsës i St.Kitts (më i madhi i dyshes St.Kitts dhe Nevis në Antilet e Vogla) përfshin një anë të relaksuar dhe të qetë të Karaibeve, me peisazhe të shkëlqyera për t’u eksploruar. Sunset Reef është një hotel me shtatë suita, 11 dhoma. Me një pishinë pafundësie të shndritshme dhe pamje nga çdo dhomë, ajo ofron një bazë ëndërrimtare nga e cila mund të përjetoni bukurinë e qetë të ishullit të gjelbëruar e perceptuar më së miri me tren ose varkë.