Food & Drink Health & Beauty

Erëza e karafilit, një vlerë e shtuar në dietën tuaj, lufton problemet shëndetësore!

Teksa shijoni aromën e karafilit, shtimi i kësaj erëze të vogël në dietën tuaj të zakonshme mund t’ju japë një vitalitet dhe përfitime shumë të nevojshme. Në thelb një lule e tharë, erëza e karafilit e ka origjinën nga bimët tropikale me gjelbërim të përhershëm të Indonezisë. Ato janë përdorur për shekuj në kuzhina të ndryshme, si indiane, tajlandeze dhe indoneziane. Si pjesë e mjekësisë së lashtë tradicionale, përfitimet e karafilit kanë shëruar dhe luftuar disa sëmundje të ndryshme. Karafili lufton kundër infeksioneve, me natyrë antibakteriale dhe lehtëson inflamacionet. Këto burime të pabesueshme mineralesh (veçanërisht mangani), yndyrna të pangopura omega-3, fibra dhe vitamina i bëjnë përfitimet shëndetësore të karafilit të shumta. Në artikullin e sotëm, ne do të trajtojmë gjithçka që duhet të dini për erëzën e karafilit, nga përfitimet e tij shëndetësore deri tek mënyrat e thjeshta të përdorimit të tij.

Përfitimet shëndetësore të karafilit

Karafili është një erëz e fortë por me shije që përdoret në gatim dhe për të ofruar lehtësim natyral në një sërë shqetësimesh shëndetësore. Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore të karafilit që vlen të përmenden:

1. Vetitë anti-inflamatore

Eugenoli është një substancë e fuqishme anti-inflamatore që gjendet në erëzën e karafilit. Eugenoli i karafilit është i njohur për uljen e citokinave, të cilat mund të ndihmojnë me inflamacionin, si për shembull në artrit. Kjo është gjithashtu e vërtetë për vajin esencial të ekstraktit të karafilit, një formë e zakonshme e karafilit që mund të luftojë inflamacionin e gojës dhe fytit.

2. Mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes

Efekti qetësues i karafilit është për shkak të përbërjes së tij aktive, eugenolit. Është një analgjezik natyral me veti anti-inflamatore dhe mpirëse. Prandaj, ekstrakti i karafilit mund të paralizojë përkohësisht dhimbjet nervore të lokalizuara kur aplikohet. Ky efekt qetësues ndihmon në trajtimin e kushteve si dhimbjet e dhëmbëve, dhimbjet e muskujve dhe dhimbjet e kokës. Vetitë e tij anti-inflamatore mund të parandalojnë prodhimin e substancave inflamatore si prostaglandinat dhe citokinat, të cilat iniciojnë dhimbjen në trup.

3. Mund të ndihmojë në shëndetit oral

Karafili ka veti antibakteriale, anti-inflamatore dhe analgjezike që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të dhëmbëve, freskimin e frymëmarrjes pra kujdesin e shëndetit oral. Mund të vendosni pak vaj ekstrakt karafili në një copë pambuku dhe ta vendosni në zonën e lënduar për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbit dhe ënjtjen e mishrave të dhëmbëve. Por nëse nuk përmirësohet, kërkoni ndihmë mjekësore nga dentisti.

4. Vetitë kundër parazitëve

Karafili zotëron veti të fuqishme anti-parazitare, duke ndihmuar në eliminimin e parazitëve të zorrëve si nematodat dhe duke promovuar një sistem të shëndetshëm tretës.

5. Mund të ndihmojë në nxitjen e tretjes

Karafili është shumë i dobishëm për tretjen dhe stomakun, lehtëson dispepsin dhe pakëson fryrjen. Disa përbërës në vajin e karafilit ndihmojnë në parandalimin e ulcerave të stomakut – duke mbrojtur mukozën e stomakut dhe duke parandaluar ulcerat peptike.

6. Vetitë antioksiduese

Karafili i kalon boronicat me më shumë se 30 herë më shumë përqendrim antioksidant. Antioksidantët janë thelbësorë për parandalimin e dëmtimit nga radikalet e lira. Qelizat mund të bëhen më të prekshme ndaj sëmundjeve kronike si sëmundjet neurologjike dhe simptoma të tjera të plakjes, me dëmtim të radikaleve të lira.