Health & Beauty Lifestyle

Infeksionet e traktit urinar janë më të shpeshta gjatë dimrit, ja disa këshilla si t’i shmangni!

Gjatë dimrit, infeksionet e traktit urinar (UTI) janë të zakonshme. Dimri parandalon shumë shqetësime të lidhura me motin e ftohtë dhe të lagësht, por gjithashtu rrit problemet shëndetësore si artriti, sëmundjet e zemrës, komplikimet e frymëmarrjes dhe problemet e lëkurës. Megjithatë, respektimi i këshillave specifike nga ekspertët mund t’i parandalojnë ato.

Një infeksion bakterial që ndodh kryesisht në veshka, uretër dhe fshikëz është një infeksion i traktit urinar. Neglizhimi i trajtimit të një UTI mund të rezultojë në infeksione të veshkave për shkak të inflamacionit. Gjatë dimrit, gjasat për UTI rriten për shkak të motit të ftohtë me lagështi të shtuar. UTI-të janë të zakonshme tek gratë për shkak të uretrës së shkurtër dhe afërsisë së saj me zonën e afërt anale. Të mbash veten të hidratuar në mënyrë adekuate, edhe nëse nuk ndihesh shpesh i etur, mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve të traktit urinar (UTI). Dr Vikas Bhise, Konsulent Urolog, Medicover Hospitals, Navi Mumbai, ndan strategjitë për të parandaluar infeksionet e traktit urinar gjatë muajve të ftohtë..

Qëndroni të hidratuar

Këto infeksione mund të shfaqen me frekuencë të shtuar të urinimit, vështirësi në zbrazjen e plotë të fshikëzës, urinë me erë të pakëndshme, ngjyrë të turbullt ose të errët dhe temperaturë. Një këshillë thelbësore është të siguroni hidratim të mjaftueshëm duke pirë ujë çdo ditë sipas peshës trupore dhe aktivitetit trupor. Edhe pse mund të tundoheni të zvogëloni marrjen e ujit për shkak të motit të ftohtë, kjo mund të rrisë rrezikun tuaj ndaj UTI. Hidratimi i duhur ndihmon në largimin efikas të toksinave nga sistemi juaj urinar dhe parandalon UTI-të.

Mos vononi urinimin

Përpiquni të përdorni banjën sapo të ndjeni nevojën për të minimizuar mundësinë e një infeksioni të fshikëzës.

Ruajtja e higjienës së duhur personale

Pas përdorimit të tualetit, sigurohuni që të pastroni tërësisht pjesët tuaja intime, veçanërisht pas jashtëqitjes, sepse bakteri më i zakonshëm, E. coli, ka një burim në zonën anale.

Zgjidhni të brendshme pambuku

Rekomandohen veshjet e brendshme pambuku pasi ato e mbajnë zonën tuaj të ijeve të thatë. Lagështia e tepërt mund të sigurojë një mjedis ideal për rritjen e baktereve. Prandaj, zgjidhni pëlhura që janë të buta për lëkurën tuaj.

Konsumoni boronicë

Boronicat janë një nga zgjidhjet për UTI-të pasi përmbajnë proantocianidina. Ky përbërës kimik parandalon bakteret E. coli që të mbërthehen në muret e fshikëzës dhe ul shanset e infektimit. Ruani sheqerin në gjak nëse keni diabet sepse diabeti dhe UTI shkojnë dorë për dore.