Design Lifestyle Travel

Këto hotele zotërojnë tualetet më të bukura në botë, thjesht ju lënë pa “frymë”!

Nga vaska romantike à deux deri te dushi në ajër të hapur me panorama fenomenale, një banjë e jashtëzakonshme hoteli është tani vendimtari i vërtetë i dekadencës. Këtu, KATIE BERRINGTON zbulon disa nga tualetet më spektakolare në botë. Njihuni me to:

Tualetet jashtë në natyrë

Pse dushi jashtë është shumë më freskues? Pavarësisht nëse është ‘goditja’ e flladit të oqeanit, mrekullia e një mjedisi mahnitës ose thjesht gëzimi çlirues i larjes në natyrë, të ndjesh ujin ndërsa merr frymë në ajër të pastër është një lumturi e pastër.

Soneva Fushi, Maldive

Banjat e kopshtit gjenden nëpër dyert e pasme të vilave në Soneva Fushi. Vaskat e fundosura janë vendosur në një oaz me pllaka mes gjelbërimit të xhunglës, ndërsa shtigjet me gurë të shkallës të çojnë në sedilje lëkundëse dhe dushe të fshehura mes pemëve.

Kalesma Mykonos, Greqi

Karakteri i brendshëm dhe i jashtëm i Kalesma hap rrugën për pamje të pandërprerë të detit Egje dhe një estetikë të frymëzuar nga mjedisi magjepsës cikladik. Për më tepër, suitat vijnë të kompletuara me vaska kavernoze, ideale për të parë një qiell me yje.

Lion Sands Game Reserve, Afrika e Jugut

Një qëndrim në Lion Sands çohet në lartësi të reja me një fjetje në Kingston Treehouse, ku mund të kaloni një natë në mes të shkretëtirës, duke fjetur nën yje sigurisht në komoditetin e një shtrati me tendë të madhe. Me një dush shiu të ndërtuar për dy persona me pamje nga shkurret, shijojeni në maksimum!

Finca Serena Mallorca, Spanjë

Duke plotësuar tonet dhe teksturat natyrale të dizajnit të qetë balearik të Finca Serena janë banjat e hijshme me theks të zi, të fshehura pas dyerve të larta të bardha. Kryevepra? Një vaskë e thellë e pavarur në Villa Serena, e cila qëndron përballë dritareve nga dyshemeja deri në tavan që hapen në një kopsht në oborr.

Tualetet mbretërore

E vizatuar mirë, një banjë e nxehtë, aromatike mund të bëhet një ritual i pasur gjatë natës. Mendoni vaskat e mbështjella me mermer, pasqyrat e praruara, llambadarët që pikojnë dhe shezlonget e dizajnuara për t’u luksuar pas njomjes.

El Fenn, Marok

Një dizajn i shkëlqyeshëm, i mbushur me art, me tre pishina dhe një tarracë të bukur në çati, El Fenn ka fituar vendin e tij si një nga hotelet butikë të shquar të qytetit. Dhe banjat gjithashtu nuk zhgënjejnë, disa dhoma mburren me dushe me dy koka mbi një bollëk pllakash me ngjyrë xhevahiri, ndërsa të tjerat kanë vaskë elegante argjendi për tu larë.

Hotel Four Seasons Firenze, Itali

Pasuria gjendet me bollëk në Hotelin Four Seasons Firenze në Firence, ku pothuajse çdo dhomë është e stolisur me llambadarë dhe divane prej pelushi e të mbushur. Në qendër të vëmendjes është banja e mermerit e pavarur në Suitën Renaissance, e cila përmban tavane me afreske dhe mure të mbuluara me art.

Mandrake, Mbretëri e Bashkuar

Vaskat poshtë llambadarëve të kristaltë vijnë si standard në suitat luksoze, të veshura me kadife në Mandrake të Londrës. Por banja më e mirë në shtëpi gjendet në Penthouse, ku një banjë e madhe krenohet me një xhakuzi të veshur me mermer poshtë një çatie.

Airelles Château de Versailles, Francë

Nuk është për t’u habitur që hoteli Airelles, i vendosur në Château de Versailles, është i ‘zhytur’ në shkëlqim. Apartamenti i tij Le Grand, në veçanti, ofron një përvojë dekadente të pasur me histori, pamje të privilegjuar të pallatit dhe kopshteve dhe një banjë aq madhështore sa duket e krijuar për ish-banoren Marie Antoinette.

Coqui Coqui Merida, Meksikë

Për ata që kënaqen me shoqërinë, por preferojnë të heqin dorë nga ndarja e sapunëve, përvoja mjaft unike e larjes krah për krah në Coqui Coqui Merida e vendosur në një shtëpi të ringjallur të viteve 1930 në gadishullin Jukatan është një domosdoshmëri.

Banjë me pamje

Ka pak gjëra aq dekadente sa një banjë në të cilat mund të zgjatesh mbi peisazhet kinematografike derisa uji të ftohet. Për të mos përmendur kënaqësinë e të bërit diçka kaq të zakonshme si larja e dhëmbëve, ndërsa shijon disa peisazhe legjendare të tokës, detit dhe qytetit.

‘Six Senses Zighy Bay’, Oman

Në gadishullin Musandam, ku malet e gdhendura takohen me rërë të mëndafshtë, Six Senses Zighy Bay ka dru ultra qetësues dhe banjo të veshura me gurë për të shoqëruar vilat e tij të stilit Omani. Qofshin brenda apo jashtë, vaskat këtu shijojnë pamjet nëpër ujërat vezulluese.

Vik, Kili

Ejani në luginën e Millahue për verën, qëndroni për banjat. Suitat master të Vik kremtojnë pamjet mahnitëse me vaska që u ofrojnë banjove pamje të gjera të maleve dhe hardhive. Ne e duam banjën e cila ofron iluzionin e të qenit pezull mbi peisazhin mahnitës të luginës.

Ludlow, SHBA

Duke ofruar qendrën e Nju Jorkut si sfondin e tij, Ludlow i Lower East Side ka një këndvështrim të shkëlqyer mbi qytet. Disa nga suitat industriale të stilit të papafingo dhe apartamentet nën çati të vendosura në katet më të larta kanë gjithashtu vaskë me dritare në banjat me pllaka mozaiku.

Silo, Afrika e Jugut

Duke u ngritur mbi ujore V&A të Cape Town, struktura gjeometrike e Silo është një pamje e jashtëzakonshme. Brenda, vaskat e vendosura përballë dritareve të mëdha me shumë panele shikojnë nga peisazhi i qytetit dhe më gjerë në malin Table dhe oqeanin.

Gangtey Lodge, Bhutan

Vendi i shenjtë që është Gangtey Lodge në Luginën Phobjikha është i rrethuar nga male dhe pyje për pamje të pashoqe piktoreske. Në suitat e shtëpive në fermë, zhytuni në një banjë të thellë me rrota dhe kënaquni me bukurinë rurale të luginës.