Celebrities Music Showbiz

Në ceremoninë e “Grammy Awards”, në nder të Taylor Hawkins, Billie Eilish bën veprimin e veçantë!

Këngëtarja e njohur Billie Eilish nderoi Taylor Hawkins të “Foo Fighters” gjatë performancës së saj në ndarjen e 64-të të çmimeve Grammy, e cila u mbajt vetëm nëntë ditë pas vdekjes së papritur të bateristit në moshën 50-vjeçare. Eilish, 20 vjeç, u ngjit në skenë për të performuar këngën e saj “Happier Than Ever” me një bluzë të madhe të personalizuar Willy Chavarria me një foto të fytyrës së Hawkins në pjesën e përparme dhe mbiemrin e tij të printuar në anën e pasme me shkronja të mëdha.

Hawkins vdiq në Bogota, Kolumbi, më 25 mars pasi u ankua për dhimbje gjoksi në hotelin e tij. Një test paraprak toksikologjik i urinës gjeti 10 substanca të ndryshme në trupin e tij, duke përfshirë THC, ilaçet kundër depresionit triciklik, benzodiazepina dhe opioidet, sipas Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm të Kolumbisë. Një hetim për shkakun e vdekjes është në vazhdim.Eilish kishte ndryshuar pamjen e saj krejt të zezë në tapetin e kuq që nga fillimi i mbrëmjes, e cila përfshinte një xhaketë pelerine të madhe dhe fustan të gjatë deri në dysheme me një të çarë përpara që tregonte këmbët, plus çizmet e zeza të trasha, me taban gome dhe syze dielli elegante retro.

Ajo vazhdoi të mbante veshur bluzën e saj duke i nderuar Hawkins për pjesën e mbetur të ceremonisë. Në Oscars javën e kaluar, Eilish i tha Access Hollywood se vdekja e Hawkins ishte “jashtëzakonisht zemërthyese”. Kur ajo mësoi për vdekjen e tij u shpreh se:

Ishte pikërisht përpara se të dilnim në skenë në Seattle, Uashington dhe ne e morëm lajmin, dhe me të vërtetë, me të vërtetë na ndali të gjithëve. Është tmerrësisht, tmerrësisht tragjike. Taylor ishte një muzikant i tillë legjendar. Ne ishim admirues të punës së tij vite përpara se ta takonim. Dhe ne e takuam atë vetëm disa herë… Do të doja të kalonim më shumë kohë me të, por ai nuk mund të ishte gjithashtu një person më i sjellshëm, më i ftohtë, më bujar. Dhe një person kaq thellësisht frymëzues. Ne” thjesht ishim zemërthyer.”

Hawkins u përfshi gjithashtu në segmentin “In Memoriam” të Grammy, i cili shfaqi shfaqje nga Ben Platt, Cynthia Erivo, Leslie Odom, Jr. dhe Rachel Zegler. Gjatë premisionit televiziv, Foo Fighters përfshiu tre kategoritë në të cilat u nominuan këtë vit. Grupi mori trofetë për performancën më të mirë rock për “Making a Fire”, këngën më të mirë rock për “Waiting on a War” dhe albumin më të mirë rock për “Medicine at Midnight”.
The “Foo Fighters” ishin planifikuar të performonin në Grammy, por njoftuan të enjten se nuk do të vazhdonin me performancën.