Celebrities Film & Tv Gossip Showbiz

Parashikimet mbi çmimet Oscar, kush do të triumfojë?!

Përpara ndarjes së çmimeve Oscar të 95-të më 12 mars, shkrimtarët e filmit të Associated Press Lindsey Bahr dhe Jake Coyle ndajnë parashikimet e tyre për një ceremoni me disa gjëra të sigurta dhe disa pikëpyetje të mëdha.

Të nominuarit për fotografinë më të mirë të filmit: “All Quiet on the Western Front”; “Avatar: The Way of Water”; “The Banshees of Inisherin”; “Elvis”; “Everything Everywhere All at Once”; “The Fabelmans”; “Tár”; “Top Gun: Maverick”; “Triangle of Sadness”; “Women Talking.”

Coyle: Nuk mund të mos ndihem sikur kjo fushë më e mirë e fotografive pasqyron botën tonë të çuditshme dhe të ngatërruar të filmit. Filma me buxhet të madh, hitet indie, pretendentët e mirënjohur të arthouse të shikuar kryesisht me video sipas kërkesës, një film gjerman i Netflix-it dhe çfarëdo që të jetë, saktësisht, që ju e quani “Elvis”. Pak në këtë garë ka shkuar siç pritej. Shumë nga të preferuarat e supozuara dikur – “Bardo”, “Perandoria e Dritës”, “Zhurma e Bardhë” – dështuan. “The Fabelmans” i Steven Spielberg kishte një pamje të sigurt, por audienca nuk u shfaq – një goditje kundër çdo konkurrenti, por një goditje fatale për një film të Spielberg. Anëtarët e Akademisë, me sa duket, kanë zhvilluar më pak një shije për karremin e Oscar-it dhe në vend të kësaj kanë mbështetur një film që nuk kishte kurrë ndonjë dizajn në Çmimet e Akademisë: “Everything Everywhere All at Once”. Në një vit të çuditshëm, të ngatërruar, filmi i lumtur kaotik i Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert është kthyer në një arratisje të pamundur Oscar, duke pastruar të gjitha çmimet parashikuese. Këtë vit, rruga drejt fotografisë më të mirë është e shtruar me sy të çuditshëm.

Bahr: Zakonisht dëshiroj për kaos kur një fitues i filmit më të mirë është i mbyllur – por “Everything Everywhere All at Once” është pothuajse aq kaotik (dhe i frymëzuar) një fitues i fotografisë më të mirë. Kjo do të bënte gjithashtu dy vjet radhazi që filmi më i mirë t’u takonte filmave që u shfaqën jashtë mbytjes së Festivalit të Kanës/Vjeshtës (“EEAAO” debutoi në SXSW, “CODA” në Sundance). Nëse diçka do të shkundë industrinë dhe kompleksin industrial të çmimeve, është diçka e tillë (dhe Andrea Riseborough).

Të nominuarit për aktorin më të mirë: Brendan Fraser, “The Whale”; Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”; Austin Butler, “Elvis”; Bill Nighy, “Living”; Paul Mescal, “Aftersun.”

Coyle: E vetmja gjë për të cilën ndihem i sigurt në këtë kategori është se kam filluar të ndihem pak keq për Austin Butler. Të gjitha batutat që ai ende flet si Elvis ishin argëtuese në fillim, por tani jam i shqetësuar se një aktor i ri tërheqës do të futet përgjithmonë në shtyp. Megjithatë, Butler mund të fitonte shumë mirë. Dhe Farrell madje mund të jetë në gjendje të mërzitet me “The Banshees of Inisherin” shumë të dashur. Por unë jam duke u prirur drejt Fraser këtu, pas fitores së tij në SAG. Ai ka dy rrëfime të fuqishme për Oscar: një histori rikthimi dhe një transformim masiv fizik. Unë jam ende i lumtur që shoh Mescal në këtë përzierje për “Aftersun”.

Bahr: Austin Butler do të jetë mirë (gjithsesi e mendoj si Tex) dhe kush e di se çfarë zëri do të shpërthejë për “Dune 2”. Pas SAG, dukej më e qartë se këtë vit industria po kërkon të nderojë kalimtarët mbi të sapoardhurit. Dhe keni të drejtë, Fraser i përshtatet narrativës – një histori e përsosur rikthimi e rrënuar vetëm nga përçarja e vetë filmit (një arsye tjetër pse mund të jetë ende e Farrell-it). Pastaj përsëri, Nighy mund të jetë gjithashtu Anthony Hopkins i këtij viti.

Të nominuarat për aktoren më të mirë në rol dytësor: Angela Bassett, “Black Panther: Wakanda Forever”; Hong Chau, “The Whale”; Kerry Condon, “The Banshees of Inisherin”; Stephanie Hsu, “Everything Everywhere All at Once”; Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All at Once.”

Bahr: Angela Bassett dukej e vendosur të “bënte atë gjë”, me Kerry Condon në krahë si një nënshkruese e mundshme, dhe ndoshta do ta bëjë akoma. Por më pas Jamie Lee Curtis duhej të shkonte dhe t’i bënte gjërat më interesante kur fitoi në Screen Actors Guild (dhe mbajti një fjalim të mrekullueshëm).

Coyle: Kjo kishte qenë e Bassett para se Curtis të kishte momentin e saj madhështor në SAGs. Por unë do të qëndroj me Bassett. Mund të ndodhë që anëtarët e akademisë thjesht nuk mund ta detyrojnë veten të votojnë për një rol në filmin Marvel. Por Bassett dha një performancë kaq të fuqishme në “Wakanda Forever” dhe është e vonuar për momentin e saj në Oscar.

Të nominuarit për aktorin më të mirë në rol dytësor: Brian Tyree Henry, “Causeway”; Judd Hirsch, “The Fabelmans”; Brendan Gleeson, “Banshees of Inisherin”; Barry Keoghan, “Banshees of Inisherin”; Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once.”

Coyle: Më në fund, një sfidë e fortë aktrimi. Quan është i sigurt se do ta marrë këtë çmim dhe duhet të jetë një nga momentet më emocionuese të ceremonisë. Kanë kaluar fjalë për fjalë dekada që kur ish-aktori fëmijë i “Indiana Jones and the Temple of Doom” dhe “Goonies” pati një rol të dukshëm në një film. Industria e filmit ndoshta duhet t’i bëjë vetes disa pyetje të vështira se si mund të ndodhë kjo për një aktor kaq të dashur sa Quan. Por për sa i përket faljes, mund të bësh shumë më keq sesa t’i japësh një çmim Academy Award.

Bahr: Pyetja e madhe është se çfarë do të bëjë Hollywood me Quan pas fitores. Industria ka një mënyrë për të përkëdhelur veten për momente të ndjeshme si ky dhe viti i kaluar i Troy Kotsur dhe më pas të ecë përpara. Le të shpresojmë që kutia hyrëse e Quan-it të jetë tashmë e përmbytur me skenarë dhe oferta.

Të nominuarit për regjisorin më të mirë: “Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”; Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”; Steven Spielberg, “The Fabelmans”; Todd Field, “Tár”; Ruben Östlund, “Triangle of Sadness.”

Bahr: Historia e çmimeve do të sugjeronte që Daniels, Kwan dhe Scheinert, ta kenë këtë të kyçur pas fitores së Shoqatës së Regjisorëve. Në këtë pikë ata janë basti i sigurt. Por kjo nuk do të mohojë faktin se fitorja e tyre do të ishte gjithashtu një zgjedhje emocionuese për industrinë për të festuar filmin e dytë të dy 35-vjeçarëve me nderimin më të lartë të degës së tyre. Do të ishte një fitore për rrëfimet origjinale, zërat e ndryshëm dhe thjesht një rast për të marrë vetëm lëkundje të mëdha dhe të çuditshme. Megjithatë, ka një zë në kokën time që thotë se Spielberg, i cili në njëfarë mënyre ka fituar vetëm dy herë regjisorin më të mirë, mund të jetë një kartë e egër.

Coyle: Kjo dikur ishte dukur një siguri për Spielberg, i cili, pas një prej karrierave më të famshme në historinë e filmit, më në fund erdhi me rënjët e tij me “The Fabelmans”. Dhe ndryshe nga disa vite të mëparshme, ai ka punuar edhe në fushatën e filmit. Por unë mendoj se Danielët – secili prej të cilëve është më pak se gjysma e moshës së Spielberg-ut – kanë dalë si fituesit e mundshëm. Ata do të ishin vetëm dyshja e tretë regjisore që fiton, pas Jerome Robbins dhe Robert Wise për “West Side Story” dhe Joel dhe Ethan Coen për “No Country for Old Men”.

Të nominuarit për dokumentarin më të mirë: “All That Breathes’; “All the Beauty and the Bloodshed”; “Fire of Love”; “A House Made of Splinters”; “Navalny.”

Coyle: Unë jam ende pak i mërzitur se “Descendant,” një histori e gjallë e një dokumentari, nuk arriti në këtë fushë. Por është një grup i fortë, duke përfshirë lirikën e butë “All That Breathes” dhe romancën e ndezur të “Fire of Love”. Por unë mendoj se filmat më të mundshëm për të fituar janë “Navalny” i Daniel Roher, për liderin e burgosur të opozitës rus, Alexei Navalny, dhe “All the Beauty and the Bloodshed” e Laura Poitras, për fotografen novatore Nan Goldin dhe kryqëzatën e saj kundër familjes farmaceutike Sackler. I jap një avantazh të vogël “Navalny”, një film me theks të dukshëm politik.

Bahr: Më në fund, disa mosmarrëveshje të vogla! Unë jam duke vënë bast në Poitras. Ai fitoi Luanin e Artë mbi “Tár” dhe “The Banshees of Inisherin” në Festivalin e Filmit në Venecia, ku akademia pati një prani të madhe. Filmi i Poitras, intim dhe epik në thurjen e jetës, artit dhe aktivizmit të Goldin, është në një nivel tjetër. Dhe ajo ka fituar më parë.

Të nominuarit për filmin më të mirë ndërkombëtar: “All Quiet on the Western Front” (Germany); “Argentina, 1985” (Argentina); “Close” (Belgium); “EO” (Poland); “The Quiet Girl” (Ireland).”

Bahr: Nuk ka një zgjedhje të keqe në short (dhe kaq shumë të shkëlqyera që nuk ia dolën…si “Saint Omer”), por ndërkohë që ka shumë dashuri në fund të lojës për zemrën e vogël të Irlandës. Duke goditur “The Quiet Girl”, epika e luftës gjermane “All Quiet on the Western Front” ndoshta e ka pasur këtë kategori në xhep për disa kohë. Filmi i Edward Berger, përshtatja e parë në gjuhën gjermane e romanit të Erich Maria Remarque, goditi në shenjë dhe e kapërceu kategorinë ndërkombëtare.

Coyle: “All Quiet on the Western Front” është i sigurt. Me nëntë nominime komanduese, është ndoshta edhe pretendente për filmin më të mirë. Por çmimi ndërkombëtar i filmit do të jetë paksa antiklimatik. Disa nga filmat më të mirë të vitit – “Decision to Leave” i Park Chan-wook, “Saint Omer” i Alice Diop dhe, mbi të gjitha, “No Bears” nga regjisori iranian i burgosur së fundmi Jafar Panahi – duhet të ishin në këtë grup.

Të nominuarit për filmin më të mirë të animuar: “Guillermo del Toro’s Pinocchio”; “Marcel the Shell With Shoes On”; “Puss in Boots: The Last Wish”; “The Sea Beast”; “Turning Red.”

Coyle: Kjo është një nga kategoritë më të lehta për t’u parashikuar. “Pinocchio” i Guillermo del Toro do ta marrë këtë lehtësisht çmimin. Për mua, alegoria fashiste e filmit ishte shumë e detyruar. Por është një krijim me teksturë të bukur dhe dashuria për del Toron midis votuesve të akademisë nuk mund të shkonte më thellë.

Bahr: Është me siguri del Toro. Dhe është në rregull: Sado klishe, me të vërtetë duket se skuadra e Marcel po kalon një kohë të mirë thjesht duke qenë të nominuar.