Celebrities Magazine Showbiz

Austin Butler falënderon familjen Presley ndërsa fiton çmimin BAFTA për aktorin më të mirë!

Austin Butler vazhdoi suksesin e sezonit të çmimeve duke marrë çmimin e filmit BAFTA për aktorin më të mirë gjatë ceremonisë së së dielës. Butler fitoi çmimin për portretizimin e Elvis Presley-t në filmin e vitit 2022 të Baz Luhrmann “Elvis”. Në fjalimin e tij, Butler falënderoi familjen Presley për dashurinë dhe për ndarjen me mua se kush ishte Elvisi me të vërtetë. Aktori nuk përmendi ndonjë anëtar specifik të familjes me emër në skenë, por duke folur për shtypin pas shfaqjes, Butler tha se ka qenë një kohë vërtet tragjike. Më tej, ai shtoi:

Shpresoj se ju kam bërë krenarë. Kjo do të thotë bota për mua. Pikëllimi është një proces i gjatë. Zemra ime dhe dashuria ime janë gjithmonë me ta. Ndihem i nderuar që jam mirëpritur në familje. Është një kohë e hidhur.

Komentet e tij vijnë ndërsa beteja për pasurinë e të ndjerës Lisa Marie Presley vazhdon midis Priscilla Presley dhe vajzës së Lisa Marie Presley, Riley Keough, e cila është ekzekutuesi i vetëm i pasurisë. Lisa Marie Presley, vajza e vetme e Elvis Presley, vdiq në janar, vetëm disa ditë pasi shoqëroi Butlerin në Golden Globe Awards.

Fitorja BAFTA për portretizimin e Butlerit të mbretit të “rock ‘n’ roll” shtoi vrullin e sezonit të çmimeve të aktorit. Butler është nominuar për Oscar për aktorin më të mirë për “Elvis” dhe fitoi një Golden Globe për aktorin më të mirë për interpretimin në janar. Ai është gjithashtu i nominuar për një çmim “Screen Actors Guild”.

Pavarësisht deklaratës së kryetarit të BAFTA-s, Krishnendu Majumdar për vitin 2020, duke u zotuar për diversitet brenda organizatës, katër çmimet kryesore të kategorisë së performancës shkuan për interpretuesit me ngjyrë “të bardhë” të dielën. Aktorët e “The Banshees Of Inisherin” Kerry Condon dhe Barry Keoghan morën çmimet BAFTA në kategoritë e performancës dytësore dhe Cate Blanchett fitoi statujën e aktores më të mirë për rolin e saj në “Tár”. Ky ishte nominimi dhe fitorja e parë e Butlerit në BAFTA.