Bota Travel

Për të përjetuar aventura nënujore të paharrueshme njihuni me 4 destinacionet më mahnitëse në botë!

Ju jeni të vetëdijshëm për sportet e famshme nënujore si zhytje në skuba, por nëse jeni gati të përjetoni një aventurë të pazakontë që mund të shtojë rrahjet e zemrës tuaj duke ngopur shpirtin prej aventurieri që keni, atëherë ecja në det është diçka që duhet ta keni parasysh patjetër. Po, e lexuat mirë! Ecja me këmbët tuaja nën det dhe prekja e jetës ujore nga afër duket si një aktivitet simpatik dhe emocionues. A nuk është një gjë fantastike kjo?

Ecja në det nën ujë është një përvojë emocionuese që mund ta eksploroni edhe nëse nuk keni ide për notin, prapë keni të drejtë të përjetoni botën detare pa asnjë frikë. Duke mbajtur dorën e të dashurit tuaj, duke ecur brenda në det dhe jeni gati për të prekur peshqit dhe koralet në një mënyrë jashtëzakonisht të sigurt. Ju prezantojmë me 4 destinacionet mahnitëse në mbarë botën për të eksploruar ecjen nënujore në det.

North Bay, Andaman dhe Ishujt Nicobar

Ishujt e Gjirit të Veriut, Andaman dhe Nicobar ishin vendi i parë në Indi që u lejon njerëzve të përjetojnë adrenalinën e ecjes në det. E gjithë merita shkon për ujin e pastër kristal që ofron ky vend, ju mund të shikoni pamjen e një jete ujore të mahnitshme dhe të padëmtuar. I pozicionuar në veri të Port Blair, ju mund të arrini destinacionin duke marrë një udhëtim me varkë ose traget për të përjetuar lumturinë e pastër të shkëmbinjve koralorë.

Plazhi Baina, Goa

Plazhi Baina pranë Vasco Da Gama është i njohur mirë për të ofruar sporte të spikatura ujore duke përfshirë ecjen në det, zhytjen në skuba, shëtitje me parasail, shëtitje snorkeling. Zbuloni jetën magjepsëse detare nënujore në plazhin Baina i cili ndodhet në Mormugao në një mënyrë shumë të sigurt dhe të këndshme pasi do të shoqëroheni nga profesionistë të trajnuar dhe të certifikuar gjatë gjithë shëtitjes në det. Ju mund të dalloni peshq të vegjël, grupe koralesh të pasura dhe alga deti sapo të hyni në ujë.

Grand Baie, Mauritius

Grand Baie është një fshat bregdetar që është mjaft i bukur dhe përshkruan atmosferë bashkëkohore. Vendi përbëhet nga plazhe me rërë të bardhë, restorante të gjalla dhe bukuri ujore të paprekura që do t’ju lënë të magjepsur. Grand Baie ofron ujë bruz dhe ka një siguri të rreptë në mënyrë që udhëtarët të mund ta eksplorojnë këtë përvojë një herë në jetë, bukur dhe të sigurt. Së bashku me një udhërrëfyes nënujor, 2 zhytës në sipërfaqe do të qëndrojnë me ju, duke siguruar një udhëtim të sigurt. Kjo shëtitje e gjatë 30-minutëshe do t’ju lejojë gjithashtu të kapni video dhe foto për të krijuar kujtime që mund t’i ndani me botën.

Ishulli Neil

Ishulli Neil në Andaman dhe Nicobar është një tjetër ishull i izoluar, madhështia e të cilit është ende e pashfrytëzuar. Megjithëse është një ishull i vogël që shtrihet në një sipërfaqe prej 14 km, ai mund t’ju ofrojë pamje të mahnitshme nga afër të fund oqeanit të rrethuar nga korale të gjalla për një përvojë të shkëlqyer. E vendosur në pjesën jugore të Andaman, në një distancë prej 37 km nga Port Blair, do të duhet më shumë se një orë për të arritur në destinacion, por ia vlen çdo përpjekje. Ishulli Neil është një nga vendet më ekonomike për të zbuluar përvojën e ecjes në det.