Lifestyle

7 podcaste të “zgjuara” për t’ju bërë të ndiheni më inteligjentë!

Nuk e dimë për ju, por gjatë bllokimit të tretë në Mbretërinë e Bashkuar unë u tërhoqa në ekuivalentin intelektual të vrapuesve dhe xhupave: “Mr Bob Ross”, “Premier League Years”, “Pointless”. Ndërsa ishte më mirë sesa fjalimi “Shekspiri shkroi katër kryevepra gjatë një murtaje, në të vërtetë”.

Dyshoj se nuk jam vetëm. Pra, si ta korrigjoni? Ekziston një mënyrë e thjeshtë për t’i kushtuar kohë vetes dhe për të ushqyer kuriozitetin dhe mirëqenien tuaj, pa e qortuar veten se nuk keni dalë një “King Lear”. Këto podcaste janë një formë e vetë-përmirësimit duke luftuar butësisht por me vendosmëri trurin tuaj në zgjerimin e tij pa e vënë re atë.

Hidhini një sy:

1.“Which? Investigates”

Kjo do t’ju ndihmojë të ecni me besim në jetën moderne, duke e ditur se po bëni gjënë e duhur. Bëhet fjalë për atë se ku përplasen rrymat e mëdha globale dhe përditshmëria juaj dhe si kanë rëndësi në zgjedhjet tuaja. Seria e parë ndan qëndrueshmërinë dhe pastrimin e gjelbër të korporatave, duke shqyrtuar gjithçka nga mënyra se si llogaria juaj bankare mund të kontribuojë në ndryshimin e klimës e deri në atë që telefoni i vjetër, i vdekur që po vuan në një sirtar mund t’ju ndihmojë.

2. “Conflict of Interest”

Siç theksoi dikur zoti Alan Bennett, nuk ka asnjë periudhë aq të largët sa e kaluara e afërt. Lidhur me këtë, gjithashtu nuk ka asnjë poshtërim aq të plotë sa të tundësh kokën përmes një bisede të rëndë për Sirinë, ndërsa përpiqesh të dalësh me një mendim më të nxehtë sesa “po, lufta është e keqe”. Seria e re e “The Imperial War Museums” zgjedh përmes luftërave të 50 viteve të fundit, nga Libia në Irlandën e Veriut dhe si bën jehonë këto ngjarje sot. Çdo episod, një fytyrë ose zë i ndryshëm i famshëm është atje për të bërë pyetje të dukshme.

3. “Ten Thousand Posts”

Ka shumë podcaste që përpiqen t’i japin kuptim botës përmes ekonomisë dhe gjeopolitikës; ju e dini, ligjërim i mirë, integrale. Podcasti i zotit Hussein Kesvani dhe zonjës Phoebe Roy është i ndryshëm. Ajo sugjeron që njerëzit e rëndësishëm bëjnë dhe thonë gjëra për shkak të impulsit për të nxjerrë në pah një mendim të kundërt për diçka, pavarësisht sa e kotë mund të jetë, thjesht për të thënë diçka. Duke veçuar se si mediat sociale shtrembërojnë dinamikën e jetës jashtë linje nga odiseja Substack e zotit Dominic Cummings deri tek YouTubers që konkurrojnë për zgjedhjet e Kryebashkiakut të Londrës 2021, është qesharake dhe ndriçuese.

4. “Talking Politics: History of Ideas”

Duke filluar në vitet 1650 me Leviathanin e Thomas Hobbes dhe idetë e tij mbi gjendjen moderne, profesori i politikës i Universitetit të Kembrixhit, David Runciman përshkruan trajektoren e hiteve më të mëdha të filozofisë: Zonja Mary Wollstonecraft, Zonja Frantz Fanon, Zoti Jeremy Bentham dhe më shumë. Nuk është një kurs përplasjeje, është shumë mikpritës. Më pak se një seri ligjëratash edhe pse më pak irritues.

5. “Twenty Thousand Hertz”

Pak podcaste kënaqen aq shumë në mundësitë e tregimit të historive me zë sesa ky. Bëhet fjalë për natyrën e zërit në vetvete dhe nga vijnë tingujt, muzika dhe fragmentet e zhurmës më të njohura, të nënvlerësuara: efektet zanore të krijuara me përpikëri nga artistët Foley; një zhurmë të çuditshme që askush nuk mund ta shpjegojë, por po e çmend një qytet të vogël; “Ta-dum” i Netflix. Asnjëherë më pak se zbuluese.

Në faqen tonë në “Top Albana Radio” ne gjithashtu kemi podcast-et e emisioneve tona ku ju mund të argëtoheni duke i dëgjuar pasi janë shumë interesante. Një gjë është e sigurt, nuk do të zhgënjeheni!

 

1.HistoGri, Ana e Errët e Historisë!

Në “Top Albania Radio” vjen një podcast i ri nga Eno Popi dhe Dj Saix. Disa prej historive më misterioze Hollywod-iane, jeta, vepra dhe vdekja e artistëve më të njohur dhe më ndikues në breza i gjeni të rrëfyera për herë të parë në një dokumentar radiofonik i cili do t’ju mbajë të mbërthyer mbas radios në çdo episod. E vërteta e vdekjes së Jim Morrison, misteret e jetës së Elvis Presleyt apo të tjera personazhe të cilat ndryshuan botën. Nëse jeni kuriozë të dini më tepër për figurat më të mëdha të ekranit të vogël, ky është programi juaj. Përveç transmetimit Linear, HistoGri do të jetë i disponueshëm edhe në çdo platformë podcasti në botë për ta dëgjuar ku dhe kur të doni ju.

Dëgjoni episodet tani kudo ku dëgjoni podcaste. 

2.Ju Flet Trupi

Për herë të parë një emision radiofonik mbi gjuhën e trupit. Të gjithë ne, mendojmë se komunikojmë vetëm nëpërmjet fjalëve njeri me tjetrin. Gabim. Ne komunikojmë me të gjithë qenien tonë. Gjatë komunikimit tonë për t’i dhënë mesazhin që duam dikujt tjetër e bëjmë duke kombinuar 55% me anë të gjesteve që bëjmë me anë të gjymtyrëve të trupit tonë, 38 % me anë të toneve te zërit dhe luhatjet e tij dhe afërsish 7% zënë fjalët të cilat ne themi në këtë komunikim.

A doni të mësoni se kur po ju gënjejnë? A doni të dini se kush fillon flirtin i pari në një takim? A doni që të mos ju vendos gjobë polici? A doni të mësoni se si të jeni më tërheqës ndaj femrave? A doni ju femra të dukeni më të gjata? A doni të kini sa më shumë votues në zgjedhje? A doni të mashtroni shefin tuaj?

Këto dhe shumë e shumë të tjera, në emisionin “Ju flet trupi” me Fon Ilian gazetar i njohur në emisionin “Fiks fare”, regjisor, psikolog klinik dhe ekspert i gjuhës së trupit së bashku me Adin do ju mësojnë si të ç’kodoni gjuhën e trupit dhe te dilni përherë të fituar.

Dëgjoni episodet tani kudo ku dëgjoni podcaste.