Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Gossip Health & Beauty

Sekretet e bukurisë së yjeve të Hollywood-it të cilat sot mund të duken të çuditshme!

Nuk është aq e vështirë për gratë moderne të kujdesen për veten sepse raftet e dyqaneve janë të stërmbushur me produkte bukurie. Për më tepër, kozmetika dhe kirurgjia plastike jo vetëm ju ndihmon të dukeni më të rinj, por gjithashtu korrigjon çdo papërsosmëri në pamjen tuaj.

Sidoqoftë, yjet e epokës së artë të Hollywood-it nuk kishin qasje në gjithë këtë luks bukurie, kjo është arsyeja pse ato duhej të përdornin truke të ndryshme, nga ato normale në ato të çmendura për të qëndruar në krye. Këto zonja të bukura të botës së kinematografisë meritojnë vëmendje të veçantë.

Shumë nga truket e tyre të bukurisë u bënë të njohura dhe kanë mbetur të rëndësishme edhe sot.

1.Ginger Rogers flinte jashtë.

Aktorja, këngëtarja dhe balerina e Hollivudit, Ginger Rogers dikur pranoi se i urrente sallonet e bukurisë. Për të ruajtur rininë e saj, ajo nuk përdori asnjë kozmetikë. Ajo aplikonte një krem të trashë gjatë natës dhe lante fytyrën me sapun me bazë vaji në mëngjes. Ajo gjithashtu kishte një mënyrë jetese të shëndetshme, mbante një dietë të thjeshtë dhe luante tenis të paktën 2 herë në javë. Por sekreti kryesor i bukurisë dhe lëkurës së saj rrezatuese ishte fjetja në ajër të hapur. Ginger Rogers dhe burri i saj flinin jashtë dhe u transferuan në shtëpi vetëm gjatë sezonit të shirave.

2.Jean Harlow e fërkonte me vaj ulliri të nxehtë lëkurën e kokës.

Jean Harlow ishte biondja e parë platin në Hollywood. Max Factor punoi personalisht me pamjen e saj, kështu që aktorja ishte mjaft e zgjuar kur ishte fjala për çështjet e bukurisë. Ajo i këshilloi gratë që të mos e fërkojnë lëkurën e fytyrës kur aplikojnë krem, por përkundrazi thjesht ta lyejnë atë. Jean gjithashtu pohoi se dhëmbët nuk duhet të lahen lart e poshtë. Ylli rekomandoi vajin e nxehtë të ullirit në lëkurën e kokës të paktën një herë në muaj për rritjen dhe shkëlqimin e flokëve. Masazhimi i kokës së saj çdo natë dhe larja e flokëve ishin gjithashtu një nga sekretet e saj të bukurisë.

3.Marilyn Monroe vizatonte trekëndësha të bardhë në cepat e syve të saj.

Artisti i kozmetikës Snyder ishte personi përgjegjës për pamjen e bukuroshes së famshme. Ai përdori një truk interesant për t’i bërë sytë e Marilyn Monroe të duken më të mëdhenj, më të gjerë dhe më të bardhë. Snyder vizatonte trekëndësha të vegjël të bardhë në qoshet e jashtme të syve të yllit. Kështu, pamja e syve të aktores dukej të ishte më e hapur.

4.Vivien Leigh dilte përtej kufijve të buzës së poshtme me buzëkuq.

Aktorja që luajti Scarlett O’Hara në “Gone With the Wind” nuk mendoi se buzët e saj ishin mjaft të trasha. Edhe para se të bëhej e zakonshme, Vivienne i lyente buzët në mënyrë që buzëkuqi të dukej përtej vijës së buzës së poshtme. Ky truk i bukurisë ishte shumë i popullarizuar. Në një udhëzues grimi të viteve 1940, gratë u këshilluan të vizatonin një vijë kontur, me një laps buzësh jashtë vijës natyrale të buzëve. Ky truk i bëri buzët të duken më të plota pa asnjë injeksion bukurie.

5.Fannie Ward rrinte me kokë poshtë çdo ditë.

Aktorja Fannie Ward, u quajt përgjithmonë e re. Në moshën 55-vjeçe ajo ishte në gjendje të luante një vajzë 7-vjeçare dhe e gjithë kjo falë faktit se lëkura e saj mbeti e freskët dhe e re. Fannie pohoi se sekreti i rinisë së saj ishte mjaft i thjeshtë, ajo varej me kokë poshtë çdo ditë. Aktorja besonte se kjo e ndihmoi gjakun të lajë indet e fytyrës, t’i freskojë ato dhe të rivendosë energjinë. Sipas aktores, falë kësaj metode lëkura e saj nuk u plak kurrë.

Me gjithë standardet globale të bukurisë që shohim në revistat magjepsëse dhe shfaqjet e modës, çdo komb ka veçoritë, traditat dhe zakonet e veta unike që lidhen me bukurinë femërore. Për shembull, ndërsa njerëzit në vendet e tjera shpenzojnë shumë për të drejtuar dhëmbët, në Japoni, gratë paguajnë për t’i bërë dhëmbët të duken të shtrembër.

Pra, mund të themi se bukuria është me të vërtetë një term relativ. Njihuni në këtë link me disa nga standardet më të pazakonta të bukurisë në rajonin aziatik. Edhe pse disa prej tyre kanë rrënjë historike, disa gra i ndjekin ato edhe sot.