Love & Sex

Seksi është cilësi, jo sasi! Zbatoni këto këshilla për jetën seksuale që ëndërroni!

Seksi jo vetëm që është vërtetuar se forcon lidhjen tuaj në çift, por gjithashtu ul stresin, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe, sipas studiuesve në Universitetin e Harvardit, ejakulimi mund të ulë rrezikun e meshkujve për kancer të prostatës deri në 20%. Më e rëndësishmja, koha juaj mes çarçafëve duhet të jetë argëtuese dhe të ndjeheni mirë.

Përpiquni të mos jeni të varur nga sa shpesh kryeni marrëdhënie. Seksi është cilësi, jo sasi! Në një studim të fundit, Arkivi i Sjelljes Seksuale zbuloi se një i rritur mesatarisht bën seks 54 herë në vit, pra afërsisht një herë në javë. Në vend të kësaj, pyesni veten se sa të kënaqur jeni. Limor Gottlieb, një studiues i doktoraturës në marrëdhëniet, thotë:

 Është normale që seksi pasionant dhe mbresëlënës të zbehet në marrëdhëniet afatgjata. Kjo është arsyeja pse idealizimi i seksit mund t’ju çojë në dështim.

Gjithashtu, nëse po kaloni një kohë stresuese, nuk ka gjasa të jetë e lartë në listën tuaj të detyrave. Gottlieb thotë:

Në vend që të përpiqeni për përsosmëri, qëllimi duhet të jetë të argëtoheni dhe të arrini kënaqësi.

Provoni këto këshilla për ta bërë këtë dhe lërini shkëndijat të fluturojnë…

Lexoni romane erotike

Zhytja në romanet erotike mund t’ju ndihmojë të zbuloni se çfarë ju pëlqen në shtrat dhe si ta kërkoni atë gjatë seksit. Barbara Santini, psikologe dhe këshilltare për marrëdhënie në Peachesandscreams.co.uk. thotë:

Leximi me njëri-tjetrin mund t’ju ndihmojë të kuptoni dëshirat tuaja seksuale dhe se si partneri juaj mund t’i kënaqë ato. Kur të përmbushen idealet seksuale, jeta juaj seksuale ka të ngjarë të përmirësohet. I dërgoni mesazh partnerit tuaj një rresht nga një roman erotik gjatë ditës, kur jeni larg ose në punë, për të krijuar emocione. Sexting është një mënyrë e mirë për të eksploruar imagjinatën seksuale me partnerin tuaj. Kjo mund të rrisë kënaqësinë seksuale dhe të inkurajojë afërsinë.

Limor shton:

E njëjta gjë vlen edhe për çiftet që punojnë nga shtëpia. Surprizojeni partnerin tuaj me një foto seksi ose një mesazh flirtues gjatë ditës, veçanërisht emocionues kur ata janë në një telefonatë të gjatë dhe të mërzitshme në Zoom.

Flisni për gjërat që ju pëlqejnë

Duket e thjeshtë, por ndarja e dëshirave dhe nevojave tuaja me zë të lartë, përtej asaj që mungon në shtrat, mund t’i kthejë vërtet gjërat kur bëhet fjalë për seksin, pasi mund të jetë e vështirë të hapesh në dhomën e gjumit kur ka çështje të pazgjidhura jashtë saj.

Nuk duhet të jeni nervoz

Barbara thotë:

Është më mirë të mos e bëni partnerin tuaj të ndihet në pritë. Tregojini partnerit tuaj se keni nevojë për një bisedë me ta dhe lëreni t’ju thotë nëse janë gati, ose sugjeroni se kur do të jenë gati për bisedën. Kur uleni për një bisedë, filloni duke lavdëruar partnerin tuaj për gjërat që ai bën dhe thotë, brenda dhe jashtë dhomës së gjumit, që ju bëjnë të lumtur. Më pas, tregojeni partnerin tuaj se si ndiheni, qoftë i trishtuar, i vetmuar, i shkëputur, i shqetësuar apo i frustruar. Le të themi se ndiheni të shkëputur. Mendoni se çfarë keni nevojë për t’u ndjerë pranë partnerit tuaj dhe tregojini atij. Kështu që sigurohuni që të dy të jeni të zëshëm gjatë seksit.

Provoni të përdorni fjalë të tilla si “më e vështirë” ose “më ngadalë” në mënyrë që partneri juaj të dijë saktësisht se çfarë funksionon për ju.

 Bëni ushtrime

Psikologia thotë:

Një dysheme e fortë e legenit çon në seks më të mirë dhe orgazma të thella. Provoni të bëni ushtrime  çdo ditë me partnerin tuaj, pasi gratë dhe burrat mund të përfitojnë nga forcimi i dyshemesë së tyre të legenit, që në thelb janë muskujt dhe ligamentet që mbështesin fshikëzën, mitrën dhe zorrët. Bërja e ushtrimeve Kegel së bashku ka shumë përfitime. Për gratë, kjo do të përmirësojë lubrifikimin tuaj vaginal dhe zgjimin e përgjithshëm seksual, të cilat e bëjnë më të lehtë orgazmën. Për meshkujt, kjo do t’i bëjë ereksionet më të forta ndërsa qarkullimi i gjakut në ijë përmirësohen.

Shtrihuni në tokë, ngrini, mbani dhe shtrydhni muskujt e legenit për pesë sekonda, më pas relaksohuni. Përsëriteni këtë 10-15 herë.