Film & Tv

Serialet më të mira televizive që duhet t’i ndiqni patjetër këtë sezon!

Së fundmi PORTER nxjerr në pah serialet televizive që do të dëshironi t’i shikoni me qejf këtë sezon. Jeni gati?! Ja nisim atëherë:

“The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Fansat do të gëzohen me kthimin e ekskluzivitetit fantastik jashtëzakonisht popullor “The Lord of The Rings”. Ne kthehemi prapa në Epokën e Dytë të Tokës së Mesme, mijëra vjet përpara “The Hobbit”, për të parë se si u krijuan “Rings of Power”. Do të ketë disa personazhe të njohur si Galadriel, i luajtur nga një Morfydd Clark eterik, si dhe Elrond dhe Isildur, të cilët u shfaqën në trilogjinë origjinale. Me trailer-in e Game of Thrones, House of the Dragon, gjithashtu në horizont, është koha për një arratisje vërtet magjike. Në ‘Prime Video’ nga 2 shtatori.

“Inside Man”

Kjo është drama kryesore e BBC-së për vjeshtën. Duke përfshirë katër episode, seriali ndjek një të burgosur në dënim me vdekje në Amerikë, një famullitar në një fshat të përgjumur anglez dhe një mësues të bllokuar në një bodrum, ndërsa secila prej rrëfimeve të tyre fillon të ndërthuret në një mënyrë befasuese. Me Stanley Tucci, Lydia West, David Tennant dhe Dolly Wells të gjithë protagonistë, prisni disa seriale të denja për çmime. Në BBC nga shtatori.

“Daisy Jones & The Six”

Jo aq fshehurazi e frymëzuar nga historia e turbullt e grupit rock Fleetwood Mac, kjo është historia e ngritjes dhe rënies (e papritur) të një grupi fiktiv që përpiqet të arrijë në LA në vitet 1970 bazuar në librin bestseller me të njëjtin emër nga Taylor Jenkins Reid. Kasti është një grup i larmishëm vajzash të lezetshme: Riley Keough, Camila Morrone dhe Suki Waterhouse; me paraqitje nga Sam Claflin dhe Josh Whitehouse gjithashtu. Adhuruesit e librit do ta dinë se është një trazirë e tepërt e rock ‘n’ roll-it. Në Prime Video nga shtatori.

“Pantheon”

Maude Apatow dhe Paul Dano i japin zërat e tyre këtij thrilleri të animuar, bazuar në tregimet e shkurtra nga Ken Liu. Ai ndjek Maddie, një adoleshente që po ngacmohet dhe merr ndihmë nga një i huaj misterioz në internet. Pantheon premton të jetë po aq rrëqethës sa një episod i Black Mirror, duke u thelluar në botët e inteligjencës artificiale dhe rendin etik të një të ardhmeje distopike. Një për të gjithë fansat e fantashkencës. Në AMC në vjeshtë

“Irma Vep”

Alicia Vikander luan një yll filmi e kthyer në luftëtare krimi në këtë serial të frymëzuar nga filmi i regjisorit Olivier Assayas i vitit 1996 me të njëjtin emër. Duke mjegulluar linjat midis jetës dhe artit, Vep e gjen veten duke jetuar në një botë të krimit dhe duke u mbrojtur nga korrupsioni. Prisni një thriller të mbushur me aksion, në stilin rock ‘n’ roll me një kast yjesh emocionues në rritje, duke përfshirë Adria Arjona dhe Devon Ross; edhe Carrie Brownstein e grupit Sleater-Kinney bën një paraqitje. Në HBO!

“Everything I Know About Love”

Në vitin 2018, kujtimet e trazuara të Dolly Alderton-it në “Everything I Know About Love” u bë manuali përfundimtar i mijëvjeçarëve mbi miqësinë, dështimin, pasion, herët e para dhe gjithçka në mes. Tani, ajo është përshtatur në një seri me shtatë pjesë nga Alderton dhe ‘Working Title Films’, fabrika romcom pas “Four Weddings and a Funeral” dhe “Love Actually” me aktorët Emma Appleton (Pistol) dhe Bel Powley (The Morning Show) duke luajtur dy më të mirët. Në iPlayer të BBC-së.

“Only Murders in the Building” – sezoni i dytë

Selena Gomez, Martin Short dhe Steve Martin rikthehen për serinë e radhës të kësaj bote qesharake, duke ndjekur tre fqinjë dhe besimtarë të krimit të vërtetë të cilët përfshihen në misterin e tyre të vrasjes në jetën reale. Prisni një dozë të shëndetshme humori dhe goditje me grushta po aq ikonë sa anëtarët e kastit. Plus, këtë sezon mirëpret yjet e rinj të ftuar Amy Schumer dhe Cara Delevingne. Në Hulu!

“House of the Dragon”

Asnjë serial tjetër nuk e ka mbushur plotësisht hapësirën e lënë pas “Game of Thrones”, por “House of the Dragon”, traileri i serialit ‘blockbuster’ të George R.R. Martin mund të afrohet. I vendosur 200 vjet para rënies së fronit “House of the Dragon” kronikaton ngritjen dhe rënien e dinastisë Targaryen, me Paddy Considine që luan Mbretin dhe Matt Smith si djalin e tij mashtrues. Rolet dytësore nga Rhys Ifans, Olivia Cooke dhe Sonoya Mizuno (plus disa dragonj në fillim) sigurisht që do ta ndihmojnë këtë seriale të shkojë stratosferike. Në HBO Max nga 21 Gushti!

“Industry” – sezoni i dytë

Sezoni i parë kishte nivelet e adrenalinës së një filmi të Bruce Willis, kështu që prisni një energji të ngjashme nga seriali i dytë, i cili sheh skemerët e shkallës së Pierpoint Bank të kthehen për më shumë gjatë gjithë natës, politikën e pushtetit dhe shtypjen e numrave. Në të vërtetë, kasti i saj i të sapoardhurve është në rrugën e duhur për t’u bërë emra të njohur, me Myha’la Herrold kryesore që merr një rol në “Bodies Bodies Bodies”, një horror indie bazuar në skenarin e Kristen Roupenian dhe djalin e keq në bankë Harry. Lawtey luan në The Pale Blue Eye së bashku me Christian Bale dhe Lucy Boynton. Në BBC iPlayer dhe HBO nga gushti!

“The Sandman”

Ky adaptim i komikes së kultit të Neil Gaiman ia vlen të pritet dhe jo vetëm për adhuruesit e fantazisë politike. Ata që ndjekin një qasje krejtësisht moderne ndaj roleve gjinore dhe stereotipeve letrare do të magjepsen gjithashtu. Shtatë vëllezërit e motrat e pavdekshme që luajnë me njëri-tjetrin dhe njerëzimin përfshijnë Dream (Sandman me të njëjtin emër, luajtur nga Tom Sturridge) Me pak fjalë, është e parezistueshme. Në Netflix nga gushti!

Anatomy of a Scandal

Përshtatur nga romani më i shitur në sallën e gjyqit të Sarah Vaughan-it, seriali me gjashtë episode fokusohet në dy gra të përfshira në një skandal të madh politik. Një deputet konservator në rritje, James Whitehouse (Rupert Friend), akuzohet për përdhunimin e ndihmësit të tij parlamentar, Olivia (Naomi Scott)  një akuzë që ai e mohon me forcë. Michelle Dockery futet fort si avokate e procedimit, ndërsa Sienna Miller luan gruan e privilegjuar të Whitehouse, Sophie, e cila po lufton me pasojat sociale, martesore dhe etike. Rikthimet e shumta në ditët e tyre të Universitetit të Oksfordit plot me seks, drogë dhe klube e bëjnë atë të ndihet më afër faktit sesa trillimit. Në Netflix!

“Pistol”

Prisni një zhytje të thellë në ditët e shthurura të punk rock-ut në këtë dramë të drejtuar nga Danny Boyle për ngritjen e “Sex Pistols”. Seriali prej gjashtë pjesësh ndjek aktorët kryesorë në zemër të subkulturës punk në Londrën e viteve 1970: Jonny Rotten, këngëtari kryesor i luajtur nga një Anson Boon i zhurmshëm, Emma Appleton si Nancy Spungen fatkeqe, Sydney Chandler si këngëtari kryesor i The Pretenders. Chrissie Hynde, dhe Maisie Williams si modelja Jordan Mooney  shpesh e quajtën “Sex Pistol” e parë. Në Rrjetet FX!

“The Staircase”

Bazuar në dokumentarin e krimit të vërtetë me të njëjtin emër, pjesa me tetë pjesë e HBO dramatizon jetën dhe bindjen e shkrimtarit Michael Peterson (Colin Firth), i cili u hetua për vdekjen e dyshimtë të gruas së tij, Kathleen (Toni Collette), pasi ajo ishte gjetur në fund të shkallëve në shtëpinë e tyre familjare. Seriali është shkruar dhe prodhuar nga Antonio Campos (The Devil All the Time) dhe Maggie Cohn (American Crime Story) dhe Sophie Turner luan gjithashtu si një nga vajzat e Peterson. Në HBO Max!