Celebrities Gossip Magazine Music Showbiz

“Tani e kuptoj se sa ashpër u gjykova”: Miley Cyrus gjen paqen dhe po bën gati albumin e ri!

Miley Cyrus dukej shpërthyese me një fustan të zi të Saint Laurent dhe një kapele të stilit Gucci në kokë. Në majë të saj, e zbukuruar rreth suitës në katin e 33-të të The Ritz-Carlton New York, NoMad, ulet kori i saj udhëtues i krijuesve, “batanija e rehatisë” e domosdoshme e pesë burrave që mishërojnë llojin e bohemisë moderne të Hollivudit që ajo adhuron, dhe me të cilin ajo shkon kudo me të. Vetëm për t’u siguruar që ajo e kthen dhomën mur më mur, me sy të vërshuar.

Cyrus tani 30 vjeçe, me një jetë me lavdi, marrëzi, trauma dhe kohë të mira është një showgirl mode. Për momentin, të paktën. “Çfarë është ky art?” ajo pyet midis pozave, e ofenduar nga disa rrotullime neutrale në një kornizë fotografie. Më pas ajo kap veten në ekranin e iPhone të Stephen Galloway, koreografi i njohur dhe miku i saj.

“Po i jep Pam Tillis,” dekreton ajo, duke përkëdhelur përkrenaren e zezë me gëzof për kënaqësinë e trupës së saj, përpara se të niste në një përrallë qesharake, thashetheme rreth tha Pam, këngëtarja e zhveshur e kantri, të cilën ajo takoi kohët e fundit dhe që i kërkoi asaj të kalonte. më të mirën e saj për kumbarën e Cyrus, Dolly Parton, të cilën ajo e bëri me përkushtim. Parton u përgjigj me ëmbëlsi:

Oh, Pam, nuk e kam parë prej vitesh.

Cyrus thotë:

Por atëherë. Unë vazhdova në Instagramin e Pam dhe çfarë dini? Ka një foto të saj me Dolly-n. – deklaron ajo për Dolly-n e saj të dashur: Nuk mund ta mposhtni atë. Ajo zhytet në shtratin pranë meje, duke shkundur flokët e saj të zbardhur dhe seksi. Mos kini frikë.

Edhe pse nuk mund të mos e vini re se Cyrusit i duhen afro 20 minuta për të mbajtur kontaktin me sy që zgjat më shumë se një sekondë. Ajo, me sa duket, nuk është një person që kënaqet me risinë e të huajve, që nuk u beson atyre menjëherë.  Por, ndërkohë që energjia fillestare është e largët dhe fluturuese, nuk kërkon absolutisht aspak kohë për t’u ngulitur prej saj.

Befasisht e famshme që nga adoleshenca e hershme, fati i saj është ndoshta i kuptuar vetëm nga një pjesë e vogël e njerëzve gjatë historisë relativisht të shkurtër të mediave masive. Instinkti i parë reduktues i dikujt është të interpretojë mungesën e saj emocionuese të të ftohtit si një neurozë toksike e shkaktuar nga media, pas-fëmijë-yll. Por ajo nuk ka asgjë nga këto. Rrëfimi i konsumuar nga dyqani i mbijetesës dhe triumfit të një gruaje të famshme? Disa kohë më vonë, kur flasim vetëm ne, ajo thotë:

Një gjë që nuk do të doja të bëhej kjo histori është një ankesë për të qenë një grua në industri. Nuk kam nevojë që kjo të jetë një histori e fuqizimit të grave. Unë e mbaj fuqinë time në çdo kohë. Nuk kam nevojë ta shpall atë.

Ajo po vdiste të fotografohej nga Steven Meisel. Miley po ashtu ndodh që po shijon një nga vitet më të suksesshme të karrierës së saj si muzikante, për të mos thënë asgjë për arritjen e saj në një kulm të ri të modës, falë një serie përrallore pamjesh vintage në specialen e saj të Vitit të Ri për televizionin e rrjetit amerikan.

Pastaj është “Flowers”. Një këngë e rikthyer problematike që ka bërë rrugën e saj drejt statusit klasik të menjëhershëm – ka kaluar tetë javë në krye të listave të Billboard-it në SHBA, me 10 të tjera radhazi në numrin 1 në MB. Në fillim të majit, ajo u bë kënga më e shpejtë në historinë e Spotify për të arritur një miliardë transmetime. E publikuar në janar, në këtë pikë qëndrueshmëria e saj është aq e jashtëzakonshme sa duket se rrezikon të bëhet kënga e verës.

Ajo arriti momentin e saj të fundit tronditës në internet, pavarësisht se nuk bëri asnjë lëvizje. Në vend të kësaj, ajo e hodhi këngën dhe i la mediat sociale të hanë veten të gjallë. A janë tekstet e kujdesit për veten dhe triumfit personal (“Unë mund të më dua më mirë se ti”) një kundërpërgjigje e drejtpërdrejtë ndaj ish-bashkëshortit të saj, aktorit australian Liam Hemsworth?

A e shfaqi vërtetë videoja, me më shumë se 435 milionë shikime në YouTube (dhe shumë më tepër), e drejtuar në mënyrë të shkëlqyer nga Jacob Bixenman, me kokë për Helmut Newton dhe Michael Mann, me Cyrus të veshur me një nga xhaketat e vjetra të smoking të Hemsworth? Ajo nuk ka kohë për asnjë nga këto. Cyrus thotë:

Unë kurrë nuk kam nevojë të jem mjeshtër në zanatin e mashtrimit të audiencës. Do t’i vë flakën vetes vetë.

Në vend të një ditari të qartë të përvojës së saj, ajo thotë se thjesht donte të bënte një këngë që mund ta bënte duke dëgjuar. “E shkrova në një mënyrë vërtet të ndryshme. Refreni fillimisht ishte: ‘Unë mund t’i blej vetes lule, të shkruaj emrin tim në rërë, por nuk mund të më dua më mirë se ti.’ Dikur ishte më shumë, si në vitet 1950. Kënga më e trishtë. Si: “Sigurisht, unë mund të jem e dashura jote, por ti je shumë më mirë,” thotë ajo.

Ajo e kuptoi menjëherë se ishte një hit – “Unë kam qenë duke e bërë këtë për një kohë” – dhe kështu natën e publikimit ajo doli duke kërcyer me ekipin e saj në klubin Sunset në The West Hollywood Edition. “Unë jam esëll. Unë nuk pi, nuk pi… e dini, por festoj. Është si ora një e mëngjesit dhe Lil Nas X hyn në klub dhe më bën pyetjen më interesante. Ai tha: ‘A jeni e shqetësuar se sa e  suksesshme është kënga ‘Flowers’?’

Ajo mendon përsëri për këtë tani. “Isha si, ‘Jo. Unë mund të jem nr 1 tani, por numri 2 është në rrugën e duhur.’ Gjithçka është sezonale, “thotë ajo, me sytë e saj gri-blu që më në fund u ndezën. Ajo mendon se ne të gjithë duhet të jemi më të sinqertë për perëndinë e rreme të suksesit të paluhatshëm madje edhe yjet e popit. Shumë tituj kohët e fundit kanë thënë:

Ky është momenti i Miley-t’. Dhe unë them, ‘Kjo është pikërisht ajo që është… një moment. Dhe do të përfundojë. Kjo nuk është diçka pesimiste. Kjo është e sinqertë dhe kjo është në rregull me mua. Unë në fakt e preferoj këtë gjë. Nuk më pëlqen të qëndroj e famshme.

Kur u lançua “Endless Summer Vacation”, ajo nuk ishte as në LA dhe nuk e kishte telefonin me vete. “I dashuri im sjell telefonin e tij dhe unë nuk e sjell. Nuk kisha se si ta dija se në cilin numër do të vihej në grafik dhe nuk ishte e rëndësishme për mua, sepse nuk do të kishte ndryshuar asgjë. Dikush mund të thotë, ‘Do të ishte ky numër nëse do ta bësh atë, ose ky numër nëse shisje shpirtin tënd…’” Ajo ngre supet përsëri.

Pra, këtu jemi. Intervista e parë e Mileyt pas disa kohësh dhe ajo do të jetë e mallkuar nëse do të shesë veten tek unë ose ty. Ajo e di shumë mirë se si duket ajo lojë. Nuk jam i sigurt se dikush që nuk ka arritur rëndësi globale në industrinë e zbavitjes si adoleshent në kënetën e veçantë të mediave Noughties, mund ta kuptojë më mirë. E para, natyrisht, erdhi Hannah Montana në vitin 2006. Shfaqja jashtëzakonisht e suksesshme e Disney, në të cilën ajo luajti një yll adoleshent të popit me një jetë të dyfishtë, u bë një fenomen i tillë që ajo përfundoi duke shitur stadiume anembanë botës në pak minuta (Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert duke u bërë filmi më i shitur i koncerteve të të gjitha kohërave).

Një vajzë e këngëtarit të kantierit Billy Ray Cyrus, ajo është menaxhuar nga nëna e saj e adhuruar Tish që nga dita e parë, ndërsa jeta e saj adoleshente ishte një përzierje vërtet magjepsëse e jetës standarde në shtëpi në Tennessee plus një punë ditore të superyllit, me një notë të lartë të egër. Interesi i ngatërruar moralisht i publikut për arritjen e saj në moshë, që edhe në atë kohë ishte dukshëm i rëndë.

Sigurisht që tingëllon si shumë për një person për t’u përballur, por unë do të them se e ka bërë Cyrus tepër të zgjuar. Ajo është unike mes kujtdo që kam intervistuar në vlerësimin e saj për famën; ajo është pothuajse neo-eske në aftësinë e saj për të parë kodin e gjelbër të matricës rreth saj. Ajo thotë:

Unë në fakt nuk jam një person që kërkon vëmendje, e ulur këtu si një grua e rritur 30-vjeçare.

Miley është e vetëdijshme se shpërthimi i saj në moshën madhore të hershme, qoftë duke hipur e zhveshur mbi një top në videoklipin e “Wrecking Ball” ose performanca e saj twerk-tastike në MTV Music Video Awards 2013, ende zë hapësirë në ndërgjegjen e publikut. “Po krijoja vëmendje për veten time sepse po ndahesha nga një personazh që kisha luajtur. Kushdo, kur jeni 20 ose 21 vjeç, keni më shumë për të provuar.

Unë nuk jam prindërit e mi. Unë jam kjo që jam.

Ajo është shumë e qetë kur vazhdon të përshkruajë pasojat:

Kam mbajtur njëfarë faji dhe turpi rreth vetes për vite me radhë për shkak të shumë polemikave dhe shqetësimeve që shkaktova me të vërtetë. Tani që jam rritur, e kuptoj se sa ashpër jam gjykuar. Unë jam gjykuar ashpër si fëmijë nga të rriturit dhe tani, si i rritur, e kuptoj se nuk do ta gjykoja kurrë ashpër një fëmijë.

Toni i saj është ai i një personi që e ka përpunuar tërbimin e saj. Ndonjëherë ajo qesh me të. Një shoqe i kërkoi asaj disa këshilla për kujdesin e lëkurës së fundmi dhe në një përgjigje me shaka, ajo u dërgoi atyre një histori të një reviste tabloidike të botuar një dekadë më parë, në të cilën ata i kishin theksuar aknet e saj dhe kishin titullin: “Një vit shpërthyes!”

A thua kush mendoi se unë nuk isha një person që do të lëndohesha nga kjo? Sikur të isha një vajzë 20-vjeçare. Sigurisht, në moshën 20-vjeçare isha si çdo 20-vjeçar. Ti mendon se je rritur, por tani unë them: “Oh, jo, isha plotësisht fëmijë.” Ajo ende çuditet nga ajo që sheh të publikuar për veten e saj. “Po lexoja këtë gjë një ditë tjetër për gratë në industri që nuk kanë fëmijë dhe isha në listë,” thotë ajo, së bashku me Helen Mirren, Oprah Winfrey dhe Dolly.

Është interesante se për dikë me më shumë se 207 milionë ndjekës në Instagram, kjo shtrihet edhe tek fansat e saj. Mos e keqkuptoni atë. Ajo është mirënjohëse. Por thotë se nuk mund ta jetojë më jetën e saj për ta. Ajo e do një audiencë, por jo në mënyrën në të cilën u rrit. “Shiko, kiki më ndjek kudo që shkoj,” thotë ajo për Galloway, Bixenman dhe Kenneth, si dhe Bob Recine dhe James Kaliardos (skuadra e saj personale e flokëve dhe make-up-it). Ajo thotë duke buzëqeshur:

Më pëlqen të performoj, por shumë për ta. Ashtu si të këndosh për qindra mijëra njerëz nuk është gjëja që më pëlqen. Nuk ka siguri. Nuk është gjithashtu e natyrshme. Është kaq izoluese sepse nëse je përballë 100,000 njerëzve, atëherë je vetëm.

Cyrus dihej se jepte gjithçka në turne. Ajo do të performonte për orë të tëra, do të pranonte kërkesat, nuk donte të hiqte dorë nga ajo skenë derisa të ishte shumë e sigurt që çdo person kishte kaluar natën e jetës së tyre, duke u lëkundur në “We Can’t Stop”, duke kërcyer në “Party in the USA”, duke hedhur një lot në “The Climb”. Tani ajo nuk është e sigurt se mund ta bëjë më; sigurisht jo në të parashikueshmen. Ajo thotë për pauzën e saj prej vitesh:

Ka kaluar një minutë. Pas shfaqjes së fundit [në arenën kryesore] që bëra [në 2014], e pashë atë si më shumë si një pyetje. Dhe nuk mundem.

Jo vetëm ‘nuk mundem’, korrigjon ajo, sepse nuk mundem është aftësia jote, por dëshira ime. A dua ta jetoj jetën time për kënaqësinë apo përmbushjen e dikujt tjetër përveç timit? Dhe, e dini çfarë…” ajo e lë përfundimin e saj të varet në ajër. Këto ditë, Cyrus jeton në njëfarë shkëlqimi në LA, e rrethuar nga veprat e saj të dashura të artit, dollapët e saj të thellë me modë dhe një derë rrotulluese e miqve dhe familjes.

Ajo e adhuron fitnesin çdo gjë, nga trajnimi ViPR në TRX deri te kërcimi dhe puna partnere, kështu që shpesh ka miq për të ushtruar. Ajo nuk është e madhe në përkufizimet gjinore për veten e saj; disa vite më parë ajo hodhi idenë e panseksualitetit, por duket se ka evoluar përtej nevojës për një etiketë, personalisht. Ajo thotë:

Unë shoqërohem vetëm me meshkuj homoseksualë. Kështu ata vijnë dhe ne bëjmë një klasë të tërë bazuar në Nicki Minaj ose kemi një seri Britney. Unë kam një serial Madonna ‘Vogue’, i cili po bën të gjithë koreografinë e harkut, si me peshat tona të vogla.

Të gjithë i kërkojnë këshilla për fitnesin, megjithëse ajo ia ofron me pak kripë. “Në fakt kisha këtë ide për të bërë një lloj komedie mirëqenieje, e cila në thelb tha: ‘Unë jam Miley Cyrus dhe jam një yll i popit dhe nuk mund t’ju them se çfarë të hani ose çfarë suplementesh të merrni sepse unë nuk e kam parë punën tuaj në laborator.”

Ajo nxjerr një hyrje në telefonin e saj dhe më lexon:

Unë bëj zgjedhje për të cilat jam krenare që më mbrojnë… Unë vendos shëndetin tim mendor dhe fizik para një pagese… I lirova hapësirë vetes për të qenë me miqtë dhe familjen duke bërë atë që dua, që është të ushtrohem, të hahet mirë, të mësoj mënyra se si të përmirësoj jetën time, të qëndroj i përkushtuar ndaj praktikave dhe protokolleve që janë krijuar posaçërisht për mua .

Ajo punon me shërues “të mrekullueshëm” dhe shton se kohët e fundit: “Kam bërë shumë EMDR”. Ajo filloi terapinë e traumës me lëvizjen e syve, të lidhur me kujtesën pak më shumë se një vit më parë. “Është shumë e dobishme,” thotë ajo. “Në thelb, ju fshini ndjesitë fizike që lidhen me këto kujtime të dhimbshme. EMDR më ndihmoi vërtet.”

Ndërsa iu shmang klisheve të yllit të fëmijëve, ajo pranon se jeta e saj nuk ka qenë e drejtpërdrejtë. Një taksë e caktuar ka hyrë në trupin e saj dhe ajo ka dhimbje dhe inflamacion kronik, i cili zbret sa herë që e tepron. Këngëtarja amerikane flet mbi një episod të këtij viti:

Pasi albumi doli, pata një shpërthim. Kisha shumë dhimbje. Unë kisha shkuar në festën e lirimit të Gucci-t, kisha shkuar në Versace, e dini, veshkat e mia ishin tharë disi dhe isha kthyer disi në gjënë e yllit të pop-it dhe vura re se kisha këtë ndezje. Dhe pastaj kur shkova për ski, gjë që nuk ka shumë kuptim sepse është super aktive, por u ndjeva më mirë. Mendoj se ishte sepse isha anonim në pajisjet e mia të skive. Unë kisha syzet e mia të mëdha dhe askush nuk do ta dinte kurrë se kush jam unë.

Strategjia e saj më e mirë është, shpjegon ajo, të mbajë gjithçka reale. Ajo thotë se së fundmi, një kompozitor i erdhi me një këngë. “Ishte sikur, standardi i ecurisë në pistën e klubit. Dhe unë thashë: “Unë jam dy vjet esëll”. Nuk është vendi ku e kaloj kohën time, e dini. Ka më shumë gjasa të më kapni mua dhe miqtë e mi duke ecur nëpër kopshte me trëndafila ose duke shkuar në një muze.” Ajo qesh. “Nuk ka të bëjë me të qenit serioz për veten. Unë thjesht jam evoluar.”

Ajo e frymëzoi atë të shkruante një këngë ndryshe. Ajo shpreson ta lëshojë së shpejti, shpjegon ajo, teksa më reciton një varg prej tij, me kontaktin e saj me sy të qëndrueshëm, zërin e saj të qetë. Aktorja e mbyll me këtë fjali:

E di që kam qenë e çmendur. E di që kam qenë argëtuese. Ju thoni se kam qenë e egër. Unë them që kam qenë e re.