Celebrities Fashion Magazine Showbiz

Taylor Swift dhe Roberto Cavalli: Çfarë pamjesh ikonike për “The Eras Tour” krijoi stilisti i ndjerë?

Vdekja e stilistit legjendar Roberto Cavalli ka goditur botën e modës me një ndikim sizmik teksa një numër muzikantësh dhe modelesh, përfshirë Taylor Swift, vajtojnë vdekjen e vizionarit krijues. Cavalli vdiq në moshën 83-vjeçare më 12 mars, ndërsa agjencia italiane e lajmeve ANSA raportoi se ai vdiq në shtëpinë e tij në Firence, Itali, pas një sëmundjeje të gjatë.

Puna e tij do të thotë se trashëgimia e tij si një prej stilistëve meshkuj për të fuqizuar gratë, duke i ndihmuar ato të dallohen për rastin e madh, mbetet e pandotur. Cavalli u njoh si një nga kontribuesit më të mëdhenj të modës falë aftësisë së tij për të përzier lloje të ndryshme modelesh dhe pëlhurash në veshje. Ky stil i veçantë e bëri atë të bashkëpunonte me një sërë artistesh të njohura femra, të cilat me kalimin e viteve u magjepsën nga stili unik i stilistit italian.

Swift, e njohur për veshjet e saj të guximshme dhe dëshirën për të krijuar pamje të personalizuara në skenë, u mahnit menjëherë nga dizajnet e Cavalli. Bashkëpunimi i tyre filloi në ndarjen e çmimeve Grammy vitin e kaluar, kur Taylor veshi një dizajn të personalizuar të Roberto Cavalli në tapetin e kuq.

Pamja më e mirë e Roberto Cavalli e veshur nga Taylor Swift

Ai dhe kompania e tij krijuan disa dukje ikonike për Swift gjatë viteve, duke përfshirë fustanin ‘Sparks Fly’. Swift gjithashtu filloi turneun e saj të shumëpritur të Eras në Mars 2023 në Glendale, AZ, duke veshur tre dukje të personalizuara në kapsulë të stilit të krijuar nga Roberto Cavalli Atelier.

Frymëzuar nga përfaqësimi i turneut si një udhëtim nëpër epokat e ndryshme të muzikës së Taylor-it, Puglisi krijoi një koleksion kapsulash Roberto Cavalli Couture të bërë me fustane me xhevahire të pasura me qëndisje të çmuara kristali Swarovski dhe zbukurime të ndërlikuara, të cilat çdo veshje kërkon më shumë se 170 orë punë të kujdesshme të dorës. nga artizanët e aftë.

Ka fustane të tjera të përdorura nga Swift, si p.sh. kostumi asimetrik me një gjarpër të kuq nga Reputation, që do të zbresin në librin e saj të pamjeve ikonike. Por minifustani i personalizuar i Roberto Cavalli me thekë prej ari të lehtë, i qëndisur plotësisht në fije ari të lehta me thekë briolette me shtresa horizontale zig-zag në të gjithë trupin,  mbetet një nga më të mirët.