Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota

“The Simpsons” godasin sërish, parashikojnë fluturimin e Branson në hapësirë!

Seriali amerikan “The Simpsons”, godet sërish me parashikimet e së ardhmes. I radhës është ai që tregon se miliarderi britanik Richard Branson do të udhëtontë në hapësirë. Episodi u transmetua shtatë vjet më parë!

Më 11 korrik, miliarderi britanik me një ekuipazh prej pesë anëtarësh u ngrit nga New Mexico në hapësirë. Ky ishte fluturimi i parë i pasagjerëve për kompaninë e udhëtimeve hapësinore Virgin Galactic. Menjëherë pas udhëtimit të Branson në mediat sociale u shfaq një fotografi nga seriali i animuar ku Branson shfaqet në hapësirë ​.

Ky është episodi “The War Of Art”, i cili u transmetua në vitin 2014 dhe paraqiti personazhin miliarder.

Më konkretisht, në një fotografi, Branson shfaqet duke admiruar një vepër arti ulur në një karrige brenda anijes së tij kozmike.

Gjithçka që Simpsons kanë parashikuar deri më tani:

Që nga dita e parë e lançimit të tyre, “The Simpsons” kanë parashikuar disa herë të ardhmen. Kështu, kemi parë që Donald Trump do të bëhej Presidenti i Shteteve të Bashkuara, fitorja e Uashington Redskins në Superbowl XXVI apo sulmi që Roy Horn kishte marrë nga një tigër i bardhë, si rezultat i të cilit ai u paralizua.

Ata madje parashikuan që në të ardhmen njerëzit do të ishin në gjendje të bisedonin përmes një telefoni video.  Në një episod  tjetër në vitin  2000 Lisa shfaqet si presidente e SHBA-ve e veshur me xherdan dhe xhaketë vjollcë, e njëjtë me atë që Kamala Harris veshi në betimin e Joe Biden. Ata gjithashtu raportuan për përdorimin e ligjshëm të marihuanës në Kanada. Diçka e tillë më në fund u bë realitet në 2018.

Në filmin “The Simpsons Movie” një nga protagonistët, Marge, thekson se qeveria amerikane e konsideron të vështirë të dëgjojë bisedat e qytetarëve. Në momentin tjetër ai refuzohet ndërsa punonjësit e NSA-së shfaqen në një dhomë duke dëgjuar gjithçka. Disa vjet më vonë në 2013, Edward Snowden zbuloi se NSA po monitoronte të gjithë.

Ka edhe “profeci” të tjera që u përmbushën. Për shembull, në vitin 2008 kur në një episod që u transmetua pak para zgjedhjeve në SHBA, Homeri po përpiqej të votonte për Barack Obamën me letër. Sidoqoftë, makineria po votonte për John McCain. Në vitin 2012 u zbulua se një makinë i shkëmbeu votat e Barack Obama me Mitt Romney.

Në vitin 2010, Martin tregon tryezën me parashikimet e tyre për Çmimin Nobel. Milchaouz thotë se profesori i ekonomisë finlandez i MIT Bengkt Cholstrom fiton në ekonomi, ndërsa Database siguron që kimisti holandez Ben Faringka do të fitojë Nobelin në Kimi. Në vitin 2016 ata të dy fituan Nobelin e tyre të parë.

Një parashikim tjetër që u bë realitet ishte fitimi i medaljes së artë nga SHBA në Lojërat Olimpike Dimërore në 2018. Në një episod të The Simpsons, iu referua krizës ekonomike në Greqi, e cila ka qenë në vorbullën e krizës financiare që nga viti 2010.

Ndërkohë, “The Simpsons” kishte parashikuar korrupsionin brenda FIFA që nga viti 2014 dhe në fund të episodit nënkryetari i tij u arrestua. Një vit më vonë, disa anëtarë të FIFA-s u arrestuan. Në të njëjtën kohë, ata kishin parashikuar Lady Gaga që fluturonte mbi audiencën e varur në tela, në pjesën e parë të Superbowl.