Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Showbiz

Travis Scott mohon përgjegjësinë për tragjedinë në festivalin “Astroworld”?!

Travis Scott mohon akuzat, përfshirë neglizhencën, në paditë e ngritura kundër tij për tragjedinë e Festivalit “Astroworld”, sipas dokumenteve gjyqësore të paraqitura nga avokatët e Scott dhe të marra nga CNN. Më shumë se 140 padi janë ngritur në tragjedinë që la të vdekur 10 persona. Shumica pretendojnë se të pandehurit ishin neglizhues dhe u përpoqën të fitonin shuma të mëdha parash nga koncerti.

Një zëdhënës i Travis Scott i dha CNN dokumentet “përgjigje” të dorëzuara të hënën në emër të reperit dhe shtëpisë së tij diskografike, Cactus Jack Records, në përgjigje të pretendimeve në gjashtë padi. Të gjashtë dosjet mohojnë akuzat.

Në dokumentat e gjykatës thuhej se të pandehurit në përgjithësi i mohojnë pretendimet e parashtruara, të cilat kërkonin rrëzimin e kërkesave me paragjykim, që do të thotë se ato nuk mund të sillen përsëri në gjykatë. Familja e Bharti Shahan, një student universiteti 22-vjeçar që vdiq në festival, dhe përfaqësuesit e Joseph Ferguson, i cili mori pjesë në të, kritikuan dosjet gjyqësore. Avokati James Lassiter, i cili përfaqëson Shahan u shpreh se:

Përpjekja e Travis Scott për t’i shpëtuar përgjegjësisë për krijimin e një situate vdekjeprurëse nga e cila fansat e tij nuk mund të shpëtonin është e turpshme dhe fatkeqësisht, e vërtetë në formë. Ndërsa ai vazhdon të përdorë mediat sociale për të paraqitur një imazh publik të dikujt që është i pikëlluar nga humbja katastrofike e jetëve të që shkaktuan veprimet e tij, ai në heshtje po paguan avokatët e famshëm për të argumentuar se viktimat e tij nuk meritojnë asgjë më shumë se një ndihmë simbolike me kostot e funeralit.

Scott ka shprehur trishtim për tragjedinë, ka siguruar rimbursime të plota për të gjithë blerësit e biletave dhe madje ka ofruar të mbulojë shpenzimet e funeralit për ata që vdiqën. Disa familje e kanë refuzuar ofertën e tij.

Në fakt, avokatët e familjeve të katër prej viktimave thanë të martën e kaluar se kishin marrë një letër nga Daniel Petrocelli, një nga avokatët e Scott, në të cilën ishte bërë oferta. Familjet e disa viktimave të tjera kanë reaguar në mënyrë të ngjashme dhe kanë refuzuar kompensimin financiar të Scott.

Ndërkohë, Scott ka përsëritur në mënyrë te vazhdueshme se ai nuk ishte në dijeni të kaosit që shpërtheu në turmë atë natë dhe nuk e dinte që pjesëmarrësit e koncertit po plagoseshin rëndë. Scott vazhdoi të luante edhe për 40 minuta të tjera.