Film & Tv

27 shfaqjet më të mira në Netflix që duhet t’i shihni patjetër!

Të gjithë kemi qenë të mbingarkuar nga zgjedhjet e transmetimit televiziv, vetëm për të hequr dorë dhe për të parë diçka që keni parë tashmë. Por kjo listë e kuruar e shfaqjeve më të mira në Netflix është këtu për të kufizuar zgjedhjet tuaja dhe për t’ju ndihmuar të kuptoni saktësisht se cilët tituj dëshironi të provoni më pas.

27. American Vandal (2017)

Çdo shkollë e mesme ka skandalet e saj legjendare, shakatë famëkeqe dhe mashtrimet e përhershme. Jo çdo shkollë e mesme i ka kronizuar në një seri dokumentare të përpunuar me vlera prodhimi luksoze. Në këtë tallje me fytyrë shumë të drejtë që është gjithashtu një nga komeditë më të mira në Netflix, i moshuari i Hanover High Dylan Maxwell (Jimmy Tatro) supozohet se ka vandalizuar makinat e 27 anëtarëve të fakultetit duke lyer me spërkatje imazhe falike mbi to dhe është përjashtuar për këtë. Kur ai qëndron i pafajshëm, shokët e klasës Peter Maldonado (Tyler Alvarez) dhe Sam Ecklund (Griffin Gluck) vendosin të filmojnë hetimin e tyre. Sezoni 2 i çon ata në një shtet tjetër dhe një tjetër “krim” i shkollës së mesme po aq të mitur.

26. Beef (2023)

Amy (Ali Wong) është një sipërmarrëse në mes të një negociate të stërzgjatur për të shitur dyqanin e saj të pavarur në një zinxhir të madh për përmirësimin e shtëpisë. Danny (Steven Yeun) është një kontraktues dhe artizanal që përpiqet dëshpërimisht të mbledhë para të mjaftueshme për të blerë një ngastër toke në të cilën ai mund të ndërtojë një shtëpi për prindërit e tij, të cilët humbën motelin e tyre dhe u kthyen në Korenë e tyre të lindjes. Nuk ka asnjë arsye pse Danny dhe Amy duhet ta njohin njëri-tjetrin, s’ka pse të përfundojnë si armiq të betuar të njëri-tjetrit. Por pasi të dy kanë një vend të pafat parkimi, ata të dy bëhen të fiksuar për t’u hakmarrë ndaj njëri-tjetrit në këtë komedi të zezë.

25. Better Call Saul (2015)

Pas suksesit të jashtëzakonshëm kritik të Breaking Bad, krijuesi i tij Vince Gilligan bashkëpunoi me shkrimtarin e serialeve Peter Gould për të bashkëkrijuar këtë serial prequel, një nga serialet më të mira dramatike që transmetohet në Netflix. Në afatin kohor të Breaking Bad, Saul Goodman (Bob Odenkirk) është avokati i shtrembër që i shërben botës së krimit të Albuquerque. Better Call Saul na kthen në kohën e tij si Jimmy McGill, vëllai i dëshpëruar i Chuck (Michael McKean) një prej avokatëve më të nderuar të qytetit, dhe dikur paraardhës për avokaten e aftë, por herë pas here të korruptuar, e kthyer në avokat Kim (Rhea Seehorn ). Të gjashtë sezonet tani po transmetohen.

24. Bodyguard (2018)

Seriali i ri Citadel i Richard Madden u dha premierë në Prime Video më 28 Prill, por përpara se të portretizonte një agjent në një agjenci super sekrete, ai kishte një punë tjetër imagjinare jashtëzakonisht të rëndësishme si rreshteri i policisë David Budd në këtë miniserial. Një veteran i luftës në Afganistan, David është kthyer i gjallë, por duke përjetuar PTSD që ka çuar në një ndarje nga gruaja e tij dhe fëmijët e tyre. Jeta e tij bëhet më e ndërlikuar kur ai caktohet si oficeri kryesor i mbrojtjes te Julia Montague (Keeley Hawes), një Sekretare e Brendshme polarizuese.

23. Call The Midwife (2012)

Jeta mund të jetë e ashpër në fund të viteve ’50, Poplar, një lagje e pafavorizuar në East End të Londrës. Por, ndërkohë që banorët në vështirësi duhet të durojnë privime të të gjitha llojeve, pronarë joetikë, punësim të pasigurt, racizëm të hapur për emigrantët e rinj me ngjyrë, një përfitim në të cilin mund të mbështeten është kujdesi mjekësor i nivelit të lartë. Duke punuar me Shërbimin Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar, një urdhër murgeshë anglikane, të ndihmuar nga disa infermiere-mami laike, ofrojnë kujdes para dhe pas lindjes për familjet e Plepit; ndërsa seriali ka përparuar në më shumë se dhjetë sezone (dhe duke u numëruar!), po ashtu është ecur përpara në kohë për të treguar personazhet që kanë të bëjnë me dallimet e gjymtyrëve të shkaktuara nga Thalidomide; shpërthimi i difterisë; dhe futja e pilulës. Jo më pak një eminencë sesa rrëfen Vanessa Redgrave. Vëmendja ndaj detajeve në dizajnin e periudhës, performanca e nënvlerësuar dhe portretizimi i menduar i çështjeve komplekse e bëjnë këtë një nga shfaqjet më të mira televizive në Netflix. (Paralajmërim për këdo që vuan nga sigurimet shëndetësore amerikane ose në Amerikë, pa të: kujdesi i përshkruar në këtë shfaqje mund të shkaktojë xhelozi të fortë.)

22. Cunk On Earth (2023)

Midis sezoneve të serisë së tij antologjie fantastiko-shkencore Black Mirror, krijuesi Charlie Brooker bashkohet me Diane Morgan për të ndërtuar një shfaqje rreth alter egos komike të Morganit, Philomena Cunk. Një prezantues vetë-serioz i inteligjencës thellësisht të dyshimtë, Cunk kishte qenë tashmë titullar i disa programeve të BBC-së përpara Cunk On Earth, një udhëtim nëpër të gjithë historinë njerëzore në vetëm pesë episode gjysmë ore që imitojnë saktësisht prodhimin dhe stilin e dokumentarëve edukativë. Ndihmoni që ky të jetë një hit në mënyrë që Netflix të na sjellë gjithashtu serialin e mëparshëm Cunk On Britain dhe specialin e vetëm të veçantë Cunk On Shakespeare.

21. Dating Around (2020)

Përpara se të adaptonte sensacionin e realitetit ndërkombëtar Farmer Wants A Wife for Fox, producenti ekzekutiv Chris Culvenor ndihmoi në thyerjen e formës së romancës së pashkruar me Dating Around. Çdo episod na prezanton me një person të vetëm, i cili është ngritur në pesë takime blind, të gjitha për të zhvilluar netë të ndryshme në të njëjtin vend; Redaktimi pa probleme na lejon të ndërpresim bisedat e ndryshme të beqarëve me takimet e tyre në çdo fazë të mbrëmjes. Mungesa e një drejtuesi, intervistash me zë ose me kokë që flet, i jep shfaqjes, një prej shfaqjeve më të mira të realitetit në Netflix, një ndjenjë intime, dokumentare… por do të ndieni ende një emocion para se të përfundojë çdo episod për të parë se cili nga pesë takime me të cilat zgjedhësi vendosi të dilte sërish.

20. Dear White People (2017)

Shkrimtari-regjisori Justin Simien pati një sukses në vitin 2014 me filmin e tij artistik, Dear White People, duke ndjekur studentët me ngjyrë në një kolegj kryesisht të bardhë të Ivy League; ai u kthye në histori në 2017, duke përshtatur punën e tij si një serial që u bë një nga dramat më të mira në Netflix. Logan Browning luan rolin e Samantha White, e cila u jep të vërteta të vështira shokëve të saj të klasës përmes emisionit të saj radiofonik të kolegjit, nga i cili e ka marrë emrin seriali; Brandon P. Bell ripërsërit rolin e tij filmik të Troy Fairbanks gjithë-amerikan; Giancarlo Esposito shërben si tregimtar për tre (nga katër) sezonet e para.

19. Derry Girls (2018)

Problemet, siç përjetohen nga banorët e Derry, Irlanda Veriore, është sfondi i këtij sitcom i vendosur në mesin e viteve 1990. Kryesisht, megjithatë, bëhet fjalë për katër vajza adoleshente (dhe një djalë anglez i regjistruar gabimisht në shkollën e tyre vetëm për vajza) duke u përballur me shaka tipike adoleshente: duke u përpjekur të mbledhin para për një udhëtim shkollor në Paris; luftimi i censurës në gazetën e shkollës; dhe duke u larguar fshehurazi nga qyteti për të parë një grup djemsh.

18. Documentary Now! (2015)

Alumni i Saturday Night Live, Fred Armisen, Bill Hader, Seth Meyers dhe (regjisori) Rhys Thomas bashkë-krijuan këtë seri antologjike, në të cilën çdo episod është një parodi e veçantë e mundimshme që riimagjinon një film dokumentar të vërtetë të vlefshëm, nëse jo edhe fitues të Oscar. Që nga momenti i shkrimit të këtij shkrimi, Netflix ka tre (nga katër) sezonet e para, të cilat përfshijnë mashtrime të The Kid Stays In The Picture, The Thin Blue Line, Nanook Of The North, dhe në një nisje të rrallë, serialin dokumentar të Netflix Wild Wild. Vendi; thjesht nuk mund ta quash veten një adhurues të teatrit muzikor nëse nuk e ke parë “Co-op”, këndvështrimi i shfaqjes për “Original Cast Album: Company”. Yjet e ftuar gjatë tre sezoneve të disponueshme përfshijnë Cate Blanchett, Owen Wilson, Renée Elise Goldsberry dhe Maya Rudolph, dhe askush tjetër përveç Helen Mirren duket se prezanton çdo episod.

17. Entrapped (2021)

Në vitin 2015, rrjeti islandez RÚV debutoi Trapped (2015), një noir klasik nordik: Ólafur Darri Ólafsson luan si Andri Ólafsson, shefin e policisë në një qytet islandez verior, puna e të cilit bëhet më e vështirë kur një trup i copëtuar i njeriut gjendet në kohën e duhur. një stuhi për ta bërë qytetin krejtësisht të paarritshëm për këdo jashtë tij. Një sezon i dytë e gjeti Andrin duke punuar në një rast vrasjeje politike. Dhe pas një vonese të gjatë (të lidhur me COVID-in), sezoni i tretë mbërriti në Netflix në fund të vitit 2022, i rititulluar në Entrapped. Këtë herë, vrasja që nis aksionin ekspozon marrëdhëniet e ngatërruara mes një komune pacifiste dhe një bande motoristësh. Ambienti i ftohtë dhe afati i shkurtër e bëjnë këtë një nga shfaqjet më të mira të shijshme për të qëndruar në një pasdite dimri.

16. Girlfriends (2000)

Një nga shfaqjet që vendosi UPN në hartë dhe mbijetoi deri në epokën e CW, Girlfriends – krijuar nga producentja e vlerësuar e Moesha Mara Brock Akil – sillet rreth katër miqve në Los Anxhelos. Avokati Joan (Tracee Ellis Ross) është qendra me të cilën janë të lidhur të gjithë personazhet e tjerë. Toni (Jill Marie Jones) është një agjent imobiliar i cili ka qenë mik i Joan-it që nga shkolla e mesme; Lynn (Persia White) banoi me Tonin dhe Joan-in në UCLA, dhe pavarësisht pesë diplomave të saj pasuniversitare, ka luftuar për të arritur një karrierë; dhe Maya (Golden Brooks) fillon si asistente e Joan-it. Nëse nuk e keni parë kurrë shfaqjen, ose thjesht nuk e keni rishikuar që nga përfundimi i serisë së tij në 2008, gërmoni: ka tetë sezone të mëdha të këtij seriali të jashtëzakonshëm komedi që ju presin.

15. GLOW (2017)

Ruth e Alison Brie po përpiqet – dhe kryesisht dështon – të arrijë si aktor në 1985 në Los Angeles. Pasi ajo fryn një tjetër audicion, një drejtor kasting i jep asaj një këshillë për një produksion jokonvencional për të cilin Ruth mund të jetë e duhura: mundje shumë koreografike për femra. Sjellja e një tufe me balone aktorësh nuk e ndihmon Ruthin veçanërisht joatletik të lërë një përshtypje të mirë të parë te regjisori Sam Sylvia (Marc Maron), por para se të fshihet plotësisht, emerja e saj Debbie (Betty Gilpin) futet në stuhi për t’u përballur me Ruthin rreth një gabim i kohëve të fundit, dhe Sam sheh një dyshe të shkëlqyer fytyre/takë në përgatitje. Gilpin-tani po lufton me një A.I të gjithëfuqishëm. në Peacock’s Mrs. Davis – fitoi nominime për Emmy në kategorinë e aktores së shquar dytësore në një serial komedi për të tre sezonet e shfaqjes. Nuk ka kohë të gabuar për të gërmuar në një nga komeditë më të mira ndonjëherë në Netflix; nuk do të të vjen keq që bëre.

14. Good Girls (2018)

Tre nëna nga Michigan- motrat Beth (Christina Hendricks) dhe Annie (Mae Whitman); dhe Ruby (Retta), shoqja e tyre që kur të tre ishin adoleshente – hasën në vështirësi të mëdha financiare në të njëjtën kohë. Po sikur t’i zgjidhnin të gjitha problemet menjëherë duke grabitur supermarketin ku punon Annie? Duket si një plan fitues derisa të zbulojnë se dyqani është i përfshirë në një operacion kompleks kriminal dhe se e vetmja mënyrë për të shmangur katastrofën është të lejojnë veten të rekrutohen për të punuar vetë në të. Trajtojeni veten me katër sezone të një prej dramave më të mira të krimit të Netflix.

13.The Great British Baking Show (2010)

Dhjetë vjet pas bumit të konkurrencës së realitetit, u shfaq një shfaqje që ishte antiteza e saktë ndaj mjeshtërisë së lojërave të pafavorshme të Survivor apo edhe Top Chef. Garuesit amatorë të Shfaqjes së Madhe Britanike të Pjekjes në Britani janë vërtet të ngrohtë dhe të dobishëm për njëri-tjetrin; nikoqirët dhe gjyqtarët janë të butë dhe inkurajues; dhe të gjithë po përpiqen të prodhojnë punën e tyre më të mirë në mënyrë që të fitojnë një stendë tortash prej xhami të gdhendur dhe absolutisht pa para. Një spinoff me temën e festave pasoi në fund të viteve 2010.

12. Hilda (2018)

Hilda (zëri i Bella Ramsey i The Last of Us) jetonte në një kasolle pylli me nënën e saj Johanna (Daisy Haggard) dhe deerfox Twig; më pas ajo shtëpi u shkatërrua nga një kabinë, kështu që familja është zhvendosur në qytetin e rrethuar me mure të Trollberg. Hilda shpejt zbulon se qyteti është plot me personazhe të pazakontë të të gjitha llojeve, duke përfshirë një kukudh burokratik të quajtur Alfur (Rasmus Hardiker) i cili bëhet mik. Nëse fëmijët tuaj kanë nevojë për një pushim nga Bluey, jepini një pamje këtij, një prej serialeve më të mira familjare në Netflix. Nëse nuk keni fëmijë… mund të shijoni akoma animacionin e tij të bukur dhe ritmet qetësuese.

11. iZombie (2015)

Liv Moore (Rose McIver, aktualisht luan në CBS’s Ghosts) ishte një banore në spital kur shkoi në festën e gabuar dhe u shndërrua në një mumje. Lajmi i mirë është se në këtë konceptim, zombët ende mund të ecin mes njerëzve: ata thjesht zbehen vërtet, flokët e tyre zbardhen dhe ata duhet të hanë trurin, prandaj Liv mori një punë si mjeke ligjore. Rezulton se kur ajo ha trurin e kufomave të saj, ajo merr flashe të kujtimeve të tyre; Duke u paraqitur si një psikike, ajo përdor këtë njohuri për të ndihmuar detektivin lokal Clive (Malcolm Goodwin) të zgjidhë vrasjet e tyre. Nëse zombitë e The Last Of Us do të ishin shumë intensive, kjo mund të jetë vetëm gjëja.

10. Jane The Virgin (2014)

Jane Villanueva (Gina Rodriguez, aktualisht kryesuese e një komedie të re televizive, ABC’s Not Dead Yet) gjithmonë mësohej nga Alba (Ivonne Coll), gjyshja që ndihmoi në rritjen e saj, se asgjë nuk ishte më e rëndësishme se virgjëria e saj – dhe duke pasur parasysh se vetë nëna e Jane Xiomara (Andrea Navedo) mbeti shtatzënë papritur me Jane si adoleshente, mësimi ngeci. Kështu, është një tronditje për të gjithë në jetën e saj kur Jane gjithashtu mbetet shtatzënë papritur – jo përmes seksit paramartesor, por në një përzierje gjinekologjike, e cila e përfshin atë në jetën dramatike të një trashëgimtari hoteli jashtëzakonisht të pasur (Justin Baldoni), i cili gjithashtu ndodh të jetë një ish-dëshpërim. (Fakt argëtues: ylli i ardhshëm i të mërkurës, Jenna Ortega luan Jane të re!)

9. Key & Peele (2012)

Ky skicë-duke dërguar me saktësi të barabartë gjendjen standarde sociale dhe racizmin virulent- ndihmoi që yjet e saj titullar, Keegan-Michael Key dhe Jordan Peele, të arrijnë lartësi të paparë më parë, duke përfshirë një çmim Peabody në 2014 dhe një Emmy për shumëllojshmërinë e jashtëzakonshme Skicat e serive në vitin 2016. Nuk është vetëm një nga shfaqjet më të mira të humorit në Netflix, por një nga komeditë më të mira të dekadës së kaluar, periudhë. (Të dy mund të dëgjohen gjithashtu në Netflix në filmin e animuar mbinatyror të vitit 2022, Wendell & Wild.)

8. Maid  (2021)

Kujtimet e Stephanie Land, Maid: Hard Work, Low Pay, And A Mother’s Will to Survive siguroi materialin burimor për këtë seri të kufizuar. Alex (Margaret Qualley) është një nënë e re, vendimi i së cilës për të lënë të dashurin e saj abuziv Sean (Nick Robinson) është i mbushur me rrezik: financa shumë të kufizuara, një burokraci kafkiane dhe mbështetje e pamjaftueshme nga njerëzit më të afërt të saj. Vendosmëria e Alex për të krijuar një jetë të sigurt dhe të lumtur për vajzën e saj Maddy (Rylea Nevaeh Whittet) dhe për t’u bërë shkrimtare e mban atë të kalojë pengesa jashtëzakonisht sfiduese.

7. Money Heist(2017)

Nëse ju pëlqen komploti i përpiktë dhe koha e një filmi me grabitje, por dëshironi të shihni më shumë se si erdhi në të vërtetë plani: ky serial, ndër shfaqjet më të mira të krimit në Netflix, është për ju. Profesori (Álvaro Morte) mbledh një ekuipazh hajdutësh, secili prej të cilëve është përzgjedhur me kujdes për aftësitë e tyre specifike dhe shpenzon muaj duke i trajnuar ata për të kryer një punë të madhe: ata do të barrikadojnë veten në Mint Mbretërore të Spanjës dhe do të shtypin vet euro për të vjedhur. Por edhe një mendje aq e shkëlqyer sa ajo e Profesorit nuk mund të parashikojë gjithçka që mund të shkojë keq. Një nga hitet më të mëdha globale të Netflix-it, shfaqja u pasua nga një ribërje koreane në vitin 2022; një prequel, Berlini, vjen në vitin 2023.

6. Narcos (2015)

Si u shndërrua Pablo Escobar nga një kontrabandist relativisht i ulët në një nga mbretërit më famëkeq të drogës në botë, deri në vdekjen e tij në duart e një task force ndërkombëtare të zbatimit të ligjit (shkatërrues)? Steve Murphy – një agjent i vërtetë i DEA-s, që në pension, i cili ka punuar në këtë çështje – portretizohet këtu nga Boyd Holbrook, i cili gjithashtu rrëfen historinë e hetimit të DEA-s ndaj Escobar (Wagner Moura); Kolegu i Murphy në DEA, Javier Peña, luhet nga ylli i ardhshëm Mandalorian Pedro Pascal. Seriali u pasua nga një serial shoqërues, Narcos: Mexico, në 2018.

5. Russian Doll (2019)

Nadia (Natasha Lyonne, gjithashtu një bashkë-krijuese) kalon një kohë të mrekullueshme në festën e saj të ditëlindjes së 36-të, ndalet në një bodega dhe është gati të shkojë në shtëpi kur dallon macen e saj endacak, Bollgur. Duke dalë në rrugë për ta marrë atë, Nadia goditet nga një taksi dhe vritet – por vetëm për një kohë të shkurtër. Kur rizgjohet në banjë në festën e ditëlindjes, kujton se ka jetuar tashmë këtë natë, por askush tjetër nuk e bën. Pasi jeton dhe vdes disa herë, ajo takon një të huaj që po përjeton të njëjtin fenomen, dhe ata bashkohen për të kuptuar se si të dalin nga laku i tyre i kohës. Një sezon i dytë, në vitin 2022, përmban një rol shumë më qendror për yllin e ftuar të sezonit të parë, Chloë Sevigny, dhe luan me kohën në një mënyrë krejtësisht të ndryshme. Një nga serialet më të mira origjinale në Netflix, ky duhet të jetë i domosdoshëm për këdo që kalon përmes tërheqjes së Poker Face.

4. Seinfeld (1989)

Komediani Jerry (Jerry Seinfeld) jeton në Upper West Side të Manhattanit, duron veprimet e paparashikueshme të fqinjit të tij Kramer (Michael Richards) dhe ndan detajet e vogla të jetës së tij me mikun e tij më të mirë të shkollës së mesme George (Jason Alexander) dhe ish e dashura jashtëzakonisht miqësore Elaine (Julia Louis-Dreyfus). Është një shfaqje për zakonet e takimeve, shijet e preferuara të kultit të Nju Jorkut dhe punët e mbijetuara në zyrë… por kryesisht, nuk ka të bëjë me asgjë.

3. Squid Game (2021)

Seong Gi-hun (Lee Jung-jae) është një i varur nga bixhozi i dërrmuar si nga borxhi i tij personal, ashtu edhe nga shpërngulja e afërt e vajzës së tij në SHBA me ish-in dhe burrin e saj të ri. Kur një i panjohur misterioz i afrohet, në dukje rastësisht, dhe i ofron mundësinë për të luajtur një sërë lojërash me mundësinë për të fituar një çmim të paimagjinueshëm në para, duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë. Rezulton: është! Sezoni i parë ishte një vlerësim masiv dhe hit kritik, dhe i dyti do të nisë xhirimet në vitin 2023.

2. The Staircase (2004)

Jo shumë kohë pasi Kathleen Peterson u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Karolinën e Veriut në dhjetor 2001, burri i saj Michael Peterson u akuzua për vrasjen e saj. Ndërsa autoritetet hetuan vdekjen e Kathleen dhe të dyshuarit kryesor të tyre, histori më të çuditshme lindën nga e kaluara e tij. Dokumentari francez Jean-Xavier de Lestrade mori akses të jashtëzakonshëm në familjen Peterson, ndërsa çështja kaloi në sistemin ligjor. (Dhe nëse e gjithë kjo – duke përfshirë titullin – tingëllon e njohur, kjo është për shkak se HBO Max publikoi një përshtatje të shkruar vitin e kaluar me Toni Collette si Kathleen dhe Colin Firth si Michael.)

1. When They See Us (2019)

Në vitin 1989, një vrapues u përdhunua në Central Park të Nju Jorkut. Pesë të rinj zezakë dhe latinë u akuzuan gabimisht dhe të gjithë u vunë në burg. Vite më vonë, një burrë që u burgos për akuza të palidhura rrëfeu për sulmin e vrapuesit dhe të ashtuquajturit Central Park Five u shfajësuan përfundimisht. Kjo dokudramë e mirënjohur tregon historinë e tyre dhe shoqërohet nga një speciale e veçantë në të cilën Oprah Winfrey interviston burrat e shfajësuar. Joshua Jackson, roli kryesor i të cilit në ribërjen e serisë së Paramount+ të Fatal Attraction fillon më 30 prill, luan si Michael Joseph, i cili përfaqësonte të pandehurin Antron McCray.