Health & Beauty Lifestyle

33 mënyra për të ‘pastruar’ jetën tuaj në pranverë!

Rrëmuja vjen në shumë forma, si fjalë për fjalë ashtu edhe figurative. Shumë mbeturina në shtëpinë tuaj, shumë email-e në kutinë tuaj hyrëse ose shumë njerëz toksikë në rrethin tuaj mund të turbullojnë jetën tuaj, të rrezikojnë lumturinë tuaj dhe të lënë pak hapësirë për kënaqësi ose zhvillim personal. Ekziston një ushtri ekspertësh të tipit zonja Marie Kondo atje, të cilët mund t’ju ndihmojnë të pastroni jetën tuaj nga bagazhet e tepërta. Disa prej tyre madje do të vijnë në shtëpinë tuaj dhe do ta bëjnë atë për ju. Përdorni pranverën si një mundësi për të fshirë çrregullimin e vjetër dhe për të filluar nga e para me një ndjenjë të re të arritjes, vendosmërisë dhe mundësive.

01. Pastroni veshjet tuaja

Garderoba juaj është vendi klasik për të filluar një pastrim pranveror, dhe për arsye të mirë. “Nuk mund të organizoni asgjë derisa të jetë redaktuar,” thotë zonja Nancy Lightfoot, bashkëthemeluese e Ever So Organised. “Nxirrni gjithçka nga garderoba dhe më pas filloni të derdhni gjëra. Filloni me dublikatat dhe çdo gjë që është e konsumuar, e pakëndshme ose jo praktike. Mbani gjërat kryesore, por jini të pamëshirshëm me sendet që rrallë e shohin dritën e ditës.”

02. Jepini rrobave tuaja hapësirë për të marrë frymë

Bëjeni zakon të palosni rrobat tuaja për të krijuar më shumë hapësirë në gardërobë dhe për të zgjatur jetën e asaj që vishni. Sipas ekspertes së rregullimit Marie Kondo, palosja dhe grumbullimi i rrobave do të thotë që mund të vendosni 20 deri në 40 pjesë të palosura ku normalisht do të mund të varnit 10.

03. Zbuloni se çfarë qëndron përreth

“Vendosni të gjitha varëse rrobash në të njëjtin drejtim,” thotë z. James Wallman, autor i Stuffocation: Living More With Less. “Nëse vishni diçka, kur e vendosni sërish në gardërobë, vareni nga ana tjetër.” Në fund të një muaji, do të dini se sa nga garderoba juaj përdorni.

04. Fusni në një qese gjërat që nuk i përdorni

“Hidhni gjithçka për të cilën nuk jeni të sigurt në një qese koshi,” thotë Wallman. “Nxirrni çdo gjë si dhe kur ju nevojitet. Deri në fund të muajit, do të dini se çfarë nuk përdorni, sepse do të jetë ende në çantë.”

05. Identifikoni se çfarë funksionon për ju

“Hidhini një sy veshjeve tuaja të punës,” thotë zonja Susannah Kirby-Green, bashkëthemeluese e Ever So Organised. “A përputhet kjo me sa shpesh shkoni tani në zyrë? Si rezultat i pandemisë, ne të gjithë po mbahemi pas artikujve që nuk pasqyrojnë më stilin tonë të jetesës. Bërja e kësaj më pas do të ketë një ndikim në blerjen tuaj. Pasi të dini vërtet se çfarë keni, e bën shumë më të qartë të vendosni se si ta trajtoni veten.”

06. Dërgoni veshjet për pastrim kimik

Pantallonat tuaja të leshta, xhaketat dhe pardesytë duhet të pastrohen përpara se t’i paketoni deri në dimër, thotë zonja Camille Myers Breeze, themeluesja e Museum Textile Services. “Është gjithashtu një masë parandaluese kundër dëmtimit të molës.” Nëse është pak e vështirë për t’i paketuar ato, investoni në një furçë rrobash për të hequr papastërtitë dhe grimcat e ushqimit nga fijet e tekstilit dhe të leshit ndërmjet veshjeve.

07. Fshini thirrjet e telefonit

Telefoni juaj celular është 10 herë më i ndotur se një ndenjëse e tualetit, ka zbuluar një studim i raportuar në revistën Time. Fshijeni atë me një leckë mikrofibre dhe më pas një fshirje dezinfektuese Lysol. Lëreni dezinfektuesin të punojë për disa minuta dhe lëreni të thahet në ajër, më pas filloni të shikoni mausin e kompjuterit, telekomandën e televizorit dhe sediljen e tualetit ndërsa jeni në të.

08. Ajrosni shtëpinë

Hapja e dritareve për të freskuar shtëpinë dhe mushkëritë tuaja është një argëtim kombëtar në Gjermani. Versioni i rekomanduar i avancuar është Stoßlüften, ose ventilimi me goditje. Sipas një studimi nga Universiteti Aachen, ju do t’i jepni shtëpisë tuaj dhe ajrit të brendshëm një ajrim të plotë nëse hapni dritaret plotësisht për tre minuta nëse fryn erë dhe pesë deri në 10 minuta nëse nuk është. Shtrati juaj mund të përfitojë gjithashtu nga trajtimi me ajër të pastër. “Ajrimi i jorganëve dhe jastëkëve jashtë ndihmon në freskimin e pëlhurave dhe heq aromat e mykut pa pasur nevojë të rezervoni një shërbim larjeje,” thotë Kirby-Green.

09. Jepini banesës tuaj një ndryshim

Mund të jetë një punë që mund ta bëni gjatë gjithë ditës ose gjithë fundjavës. Hiqni gjithçka dhe fshijeni vendin. Kontrolloni për rrjedhje ose dru të kalbur që duhet riparuar, më pas vendosni gjithçka. Mbani gjërat që përdorni më shpesh – zorrë, biçikleta, kositëse bari më afër derës.

10. Organizoni hapësirën tuaj

Kasollet dhe dollapët lirojnë hapësirë diku tjetër në shtëpi, por nuk duhet të neglizhohen. Shtoni njësi raftesh metalike me kuti ruajtëse të izoluara nga ajri për dekorimet e Krishtlindjeve dhe sende të tjera të përdorura rrallë. Përdorni raftet dhe madje edhe hapësirën e vdekur mbi sistemin tuaj të ruajtjes së pajisjeve për të mbajtur sende të lehta. Vendosja e grepave në dyert e kasolleve ose trarëve të ekspozuar do t’i bëjë shumë më të lehta për t’u ruajtur dhe gjetur mistria, shpuese, tufa, pirunë, lopata dhe fshesa. Organizatorët e veshjeve të varura prej pëlhure mund të ofrojnë hapësirë shtesë brenda dollapëve.

11. Pastroni në thellësi

Shpërthimi i pluhurit është një imazh tradicional i pastër pranveror dhe një që duhet ta përvetësoni. Sipas një studimi në revistën Science Of The Total Environment, 40 për qind e ndotësve brenda shtëpisë tuaj sillen nga jashtë me këpucë ose putra. Por mos u ndalni me kaq. “Pluhuri mund të mblidhet në shumë vende në shtëpi,” thotë Lightfoot. “Rreshtoni pjesën e sipërme të vendeve të vështira për t’u arritur me gazetë ose letër kafe. Kjo bllokon pluhurin dhe më pas mund të hiqet dhe zëvendësohet. Përdorni një fletë tharëse për të kaluar përgjatë sipërfaqeve pasi të keni fshirë pluhurin me një leckë të lagur. Shtresa antistatike e fletës së tharësit do të ndihmojë që sipërfaqet të qëndrojnë pa pluhur më gjatë. Kjo është veçanërisht efektive në skajet e parketit.

12. Kontrolloni ilaçet e skaduara

Një pastrim i mirë i banjës, kokave të dushit, tualetit dhe dyshemesë janë të dhëna kur bëhet fjalë për pastrimin. Hapni kabinetin tuaj të ilaçeve dhe inspektoni gjithashtu. Hidhni çdo ilaç të skaduar ose produkte të kujdesit personal. Kontrolloni përdorimin sipas datës në kremin e diellit. Pasi të hapet, mbrojtja nga dielli është efektive vetëm për gjashtë deri në 12 muaj.

13. Zbrazeni atë sirtar

Të gjithë kemi një sirtar në të cilin hidhen sende të rastësishme me dobi të mundshme. Hiqeni sirtarin dhe vendoseni përmbajtjen në një gazetë të shtrirë. Hiqni pluhurin dhe thërrimet nga sirtari. Hidhni të gjitha sendet që nuk ju nevojiten më, kthejini në shtëpi ato që duhet të jenë diku tjetër, më pas zëvendësoni gjithçka, por këtë herë gruponi rregullisht në enë, kuti ose kontejnerë të vegjël të ripërdorur.

14. Pastroni në thellësi lëkurën tuaj

Nëse nuk e keni bërë tashmë, duhet të shtoni një eksfoliues në rutinën tuaj të kujdesit. Përdorimi i një pastrimi për fytyrën heq qelizat e vdekura të lëkurës, gjë që redukton rrezikun e bllokimit të poreve dhe ndihmon hidratuesin tuaj të funksionojë në mënyrë më efektive. Kjo është fytyra juaj e renditur – tani për këmbët tuaja, shikoni këto këshilla për të shpëtuar lëkurën.

15. Detoksoni dietën tuaj

“Pranvera është një kohë e shkëlqyer për të përfshirë fruta dhe perime më shumëngjyrëshe, të freskëta, të stinës në dietë”, thotë zonja Suzie Sawyer, një nutricioniste klinike nga feelaliveuk.com. Ju do t’i jepni zorrëve një pastrim të mirë gjatë procesit, falë përmbajtjes së fibrave të freskëta. “Prodhimet e motit më të ngrohtë, të tilla si brokoli, specat e ëmbla, kungull i njomë, raketa dhe gjethet e sallatës, janë të gjitha të mbushura me mikroelemente për të cilat trupi ka nevojë dhe lulëzon.”

16. Menaxhoni angazhimet tuaja

“Riorganizoni ngarkesën tuaj të punës duke përdorur Matricën e Menaxhimit të Kohës Covey”, thotë Dr Audrey Tang, një psikologe e autorizuar. “Vendosni detyrat tuaja të përditshme në katër kuadrate: urgjente, urgjente por jo e rëndësishme, e rëndësishme por jo urgjente dhe jo urgjente dhe jo e rëndësishme. Çdo gjë urgjente, bëni. Çdo gjë e rëndësishme por jo urgjente, vonesë, por jo shumë e gjatë sepse në të kundërt kalon në urgjente. Çdo gjë urgjente, por jo e rëndësishme, delegojeni. Dhe çdo gjë jo urgjente dhe jo të rëndësishme, fshijeni. Nëse doni të kaloni më shumë kohë me familjen dhe dëshironi të ushtroheni më shumë, grumbullojini të dyja duke bërë një shëtitje së bashku.

17. Bëni një skenar dy minutësh

Një mënyrë tjetër për të pastruar tabakanë është të shikoni se sa gjëra i shtyni që mund të bëhen lehtësisht në dy minuta. Ndiqni rregullin e dy minutave. Nëse del një detyrë dhe mund të bëhet në dy minuta, thjesht bëjeni.

18. Zbrazni kokën

“Planifikimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të pastruar të gjitha ato detyra të shkarkuara nga lista juaj e detyrave mendore dhe për të rregulluar”, thotë z. James Purnell, menaxher i shërbimeve në Campaign Against Living Miserably. “Do të çlirojë njëfarë fuqie truri për të goditur në tokë. Jini realistë me pritshmëritë tuaja. Ndani detyrat e mëdha në copa dhe mbani gjurmët duke shënuar atë që keni arritur. Një listë “e kryer” mund të jetë po aq motivuese sa një listë e detyrave.”

19. Mos i humbisni energjitë

“Njerëzit që janë të zhveshur ose që ju zhgënjejnë shumë shpesh janë ata që thjesht nuk e vlerësojnë mjaftueshëm kohën tuaj”, thotë Tang. Pyete veten: ‘Si më bën dobi kjo miqësi?’ Më pas reflektoni për njerëzit me të cilët mund të kënaqeni duke kaluar kohë. Është e vështirë të heqësh dorë nga vampirët emocionalë, por mbushja e kalendarit me njerëz të shëndetshëm ka përfitimin e rritjes së energjisë tuaj.”

20. Mbylleni atë marrëdhënie të pashëndetshme

“Qasja e Seal mund të ndihmojë për të vendosur nëse një marrëdhënie ka nevojë për një pastrim pranveror,” thotë Tang. “Stop dhe strategji. Cila është situata dhe si mund ta trajtoni atë? Shpjegoni anën tuaj – fillimisht vetes, pastaj personit tjetër. Pohoni ndjenjat tuaja, por dëgjoni ato. Pyesni se cili do të ishte rezultati i tyre. Blloko ose mbyll. Zgjidhni nëse doni të vazhdoni me marrëdhënien apo jo. Ju mund ta bëni këtë në mendjen tuaj përpara se të filloni bisedën, por jini fleksibël në rast se biseda zbulon gjëra që nuk i kishit marrë parasysh.”

21. Jini të freskët për çdo takim

“Një zakon i dobishëm për të hyrë në këto ditë është pastrimi mendor i qiellzës,” thotë Tang. “Kjo është kur ju merrni një moment për të lënë një takim mendërisht përpara se të shkoni në tjetrin. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit ruajnë më shumë informacion nga takimi i fundit dhe janë më të angazhuar në takimin tjetër nëse kjo pushim është e qartë. Nëse jeni duke ecur nga një takim në tjetrin, merrni një rrugë që ju jep pak ajër të pastër. Përndryshe, shkoni dhe pini një gotë ujë. Nëse nuk mund të largoheni nga tavolina juaj, fikni kamerën dhe mikrofonin dhe bëni disa kërcime me yje, ose shkundni veten jashtë, ose ecni nëpër dhomë duke bërë një shtrirje të shpejtë. Do të habiteni se si një ndryshim i thjeshtë pozicioni bën ndryshim.”

22. Mblidhni zakone të shëndetshme

“Një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u përqëndruar në hobi ose për të bërë gjëra në kohën tuaj të lirë që vërtet përfitojnë nga ju është të grumbulloni zakone të shëndetshme,” thotë Tang. “Pra, nëse doni të kaloni më shumë kohë me familjen dhe dëshironi më shumë ushtrime, grumbullojini të dyja duke bërë një shëtitje së bashku.”

23. Mendoni jashtë kutisë

“Gjetja e kohës për të marrë frymë thellë ndihmon në çlirimin e mendimeve negative nga mendja jonë dhe ndihmon në pastrimin e tyre,” thotë z. Kadeem Alston-Roman, autor, ekspert i meditimit dhe trajner i mirëqenies holistik në KadeemOne.com. “Një teknikë e thjeshtë është një ushtrim i quajtur frymëmarrje me kuti. Gjithçka që bëni është të merrni frymë për katër numërime, të mbani frymën për katër numërime, të nxirrni frymën për katër numërime, pastaj të mbani frymën përsëri për katër numërime. Përsëriteni këtë proces disa herë dhe përjetoni magjinë.”

24. Listoni shqetësimet tuaja të përditshme

“Shkruani gjërat që ju stresojnë,” thotë z. Nick Wignall, një psikolog klinik. Qëllimi është të renditni shqetësimet, jo t’i zgjidhni ato. “Hidhe letrën në kosh dhe vazhdo me mbrëmjen tënde. Bëjeni këtë për dy javë në të njëjtën kohë çdo ditë. Ju do ta stërvitni trurin që të shqetësohet vetëm në një vend dhe kohë të caktuar. Bëjeni këtë dhe do të shqetësoheni më pak në përgjithësi dhe nivelet e ankthit do të ulen.”

25. Bëni një rivendosje ditore

“Receta ime e pastrimit mendor dhe emocional pranveror ka katër përbërës,” thotë Alston-Roman. “Frymëmarrja (shih 23, më lart), ndryshimi i mjedisit tuaj (vetëm lëvizja nga një dhomë në tjetrën), ndryshimi i qëndrimit tuaj (nga ai që është i përkulur mbi tavolinë ose telefon në një që është i hapur dhe i ngritur) dhe ndryshimi i gjendjes tuaj emocionale duke duke bërë diçka që ju pëlqen. Ju pothuajse menjëherë do ta ndryshoni jetën tuaj për mirë.”

26. Zbuloni rutinën tuaj të stërvitjes

Një ndryshim është po aq i mirë sa një pushim, veçanërisht nëse stërvitjet tuaja janë bërë të mërzitshme dhe nuk keni parë më rezultate. “Mënyra më e mirë për të rigjallëruar stërvitjen tuaj është të tundni seancat tuaja,” thotë z. Joe Warner, redaktor i fitnesit i NewBodyPlan.com. “Ngritni ndonjëherë vetëm pesha? Provoni një ose dy javë klasa kardio në palestër, ose vraponi ose ecni jashtë në vend që të pomponi hekur. Do të përmirësoni shëndetin tuaj të zemrës dhe kapacitetin aerobik dhe mund t’ju mungojnë aq shumë peshat sa do të jeni të lodhur për t’u kthyer në rutinën tuaj të vjetër.”

27. Pastroni çantën tuaj të palestrës në pranverë…

Ju mund të lani rrobat e palestrës që largojnë lagështinë në një cikël delikate dhe t’i varni për t’u tharë për të parandaluar statiken, por kur ishte hera e fundit që i dhatë çantën tuaj të palestrës të njëjtin TLC? Zbrazeni, ajroseni, fshijeni dhe ripaketoni me një çantë të re.

28. Pastroni këpucët tuaja të palestrës

Nëse atletet tuaja kanë nevojë për pak pastrim, Z. Eugene Tong, konsulent i pavarur i modës, adhurues i veshjeve të rrugës dhe “i varur nga atletet që shërohet”, shpjegon se si t’i jepni atleteve tuaja atë ndjesi të freskët këtu.

29. Pastro kujtesën

Ngarkoni të gjitha fotot dhe videot tuaja në ruajtje (Flickr, Google Photos, çfarëdo) dhe fshijini ato nga telefoni juaj. Konfiguro albume për t’i mbajtur fotografitë të organizuara duke rritur kujtesën dhe jetëgjatësinë e baterisë së smartfonit tuaj.

30. Kontrolloni aplikacionet tuaja

“Hiqni aplikacionet që nuk ju nevojiten dhe buletinet që nuk i lexoni kurrë në kutinë tuaj hyrëse”, thotë zonja Trine Syvertsen, autore e Digital Detox. Vendosni aplikacionet tuaja më të rëndësishme në ekranin bazë dhe organizojini ato sipas përparësisë: udhëtimet, mediat sociale, produktiviteti.

31. Fikni telefonin

Një ditë jashtë linje do të rikarikojë bateritë tuaja dhe do t’ju ndihmojë të jetoni në momentin, në vend që të kaloni përmes ekranit. “Pashë një lajm norvegjez në lidhje me një klub uiski vetëm për burra që kishte vendosur të ndalonte telefonat gjatë degustimit,” thotë Syvertsen. Pranoni një politikë pa telefon për të rifreskuar takimin tuaj social.

32. Vendosni kufij

“Përpiquni të hiqni ekranin të paktën një orë para gjumit dhe veçanërisht midis orëve 22:00 dhe 4:00 të mëngjesit”, thotë Hector Hughes, bashkëthemelues i specialistit të pushimeve dixhitale të detoksifikimit Unplugged. “Ekspozimi ndaj dritës së ndritshme gjatë këtyre orëve shtyp lirimin e dopaminës, kimikatit në tru që ju jep motivimin për të arritur qëllimet tuaja.”

33. Kaloni më pak kohë në rrjetet sociale

“Kërkimet sugjerojnë se burrat janë më pak të hutuar nga mediat sociale sesa gratë, por relativisht më të hutuar nga lajmet në internet dhe njoftimet shtytëse të lajmeve,” thotë Syvertsen. “Çaktivizimi i burimeve të lajmeve ose shmangia e kontrollit të vazhdueshëm të lajmeve mund të jetë një këshillë e mirë për të rrëmuar.”