Health & Beauty Lifestyle

4 produkte të lira të kujdesit të lëkurës që janë po aq të mira sa markat e shtrenjta!

Produktet ‘luxury’ të lëkurës janë të shkëlqyera dhe ne na pëlqen të dëgjojmë për atë që të famshmit tanë të preferuar po përdorin aktualisht në rutinat e tyre. Por çmimet që shpesh lidhen me kujdesin luksoz të lëkurës nuk janë aq miqësore me buxhetin sa do të dëshironim.

Nuk mund të mohohet që produktet luksoze përmbajnë disa përbërës premium dhe duken mjaft estetikë, por në këtë ekonomi, kujdesi i përballueshëm i lëkurës është po aq i rëndësishëm, veçanërisht kur produktet funksionojnë po aq mirë.

Disa dermatologë kanë ndarë shkëmbimet e tyre të preferuara të kujdesit për lëkurën për produkte luksoze që ata thonë se funksionojnë po aq efektivisht sa versionet e shtrenjta. Mia Jing Gao, një dermatologe konsulente në Londër tha për Insider:

Unë besoj shumë se nuk duhet të shpenzosh shumë para për të marrë produkte të mira për kujdesin e lëkurës.

Mia tha se në shumicën e kategorive të kujdesit të lëkurës, mund të gjeni produkte me vlerë të lirë. Rebecca Baxt, një dermatologe me bazë në Nju Xhersi, SHBA, ra dakord se njerëzit shpesh shpenzojnë shumë para për produkte për kujdesin e lëkurës që nuk ia vlejnë paratë apo reklamat.

1. Vazelinë vs Balsam buzësh La Mer

Balsami i buzëve La Mer është shpallur nga shumë të famshëm si një domosdoshmëri për çantën e dorës. Por sipas Mia-s, asgjë nuk e kalon një vazelinë të vjetër. Dhe ndërsa balsami La Mer mund t’ju kthejë 58 £ (75 dollarë), vazelina mund të jetë vetëm disa paund. Rebecca tha se vazelina funksionon mirë si një hidratues në përgjithësi, veçanërisht për duart, këmbët, gjunjët dhe bërrylat.

2. Serumi i listës INKEY të vitaminës C kundrejt SkinCeuticals

Kremrat dhe serumet me vitaminë C mund të ndriçojnë lëkurën tuaj dhe, sipas disa studimeve, mund të zvogëlojnë shenjat e plakjes. Por këto produkte mund të jenë të shtrenjta, sepse mund të jenë të ndërlikuara për t’u bërë, shpjegoi Rebecca. Serumi antioksidant i vitaminës C C E ferulik i SkinCeuticals është një produkt i shkëlqyer, tha ajo por do t’ju kushtojë 165 paund (182 dollarë). Në vend të kësaj, pse të mos blini një vitaminë C të listës INKEY, sugjeroi Mia, e cila kushton vetëm 9,99 £ (15,99 dollarë).

3. Krem hidratues CeraVe vs krem hidratues La Mer

Njerëzit shpenzojnë shumë për hidratuesit, sipas ekspertëve. Mia tha:

Ka shumë marka të mira kremrash që të gjitha kanë çmime të arsyeshme.

Kremi hidratues i La Mer është i popullarizuar, por mund të kushtojë diku midis 78 £ (97 dollarë) dhe 1850 £ (2302 dollarë) – në varësi të madhësisë që merrni. Mia rekomandoi që në vend të kësaj të zgjidhni një krem hidratues CeraVe, i cili tha se funksionon po aq mirë. Dhe blerësit mund ta marrin këtë produkt në Çizme për nën 11,50 £ (14,30 dollarë).

4. Retinoli i SkinCeuticals kundër Retinoidit të zakonshëm

Retinolet kundër plakjes po e kalojnë ditën e tyre në qendër të vëmendjes. Sipas Mia, kremi i fytyrës me retinol 0.3 i SkinCeuticals me vlerë 80 £ (99 dollarë) funksionon mirë.