Film & Tv

Analizë: A do të shtohet ceremonia e këtij viti në listën e momenteve më të mira të Oscars?

Nata më e madhe e Hollywood-it dikur ishte shumë më e madhe. Këto ditë debatet janë një traditë e përvitshme sa edhe vetë sezoni i çmimeve: bisedat për rëndësinë e ceremonive ekstravagante, pikat kryesore të tapetit të kuq dhe dritat e ulëta natyrisht, sa kohë duket se do të zgjasin shfaqjet. Por mes gjithë asaj gadishmërie, disa nga ato që humbasin, besoj, është se çdo herë një kohë të gjithë ne shijojmë pak shkëlqim dhe magjepsje. Ka pasur kaq shumë momente Oscars gjatë viteve që janë ruajtur në kujtesën tonë kolektive. Nuk do të kishit kohë të lexoni për të gjitha ato që më kalojnë nëpër kokë, por këtu janë katër që do të më sjellin gjithmonë disa ndjenja:

Halle Berry bëhet gruaja e parë me ngjyrë që fiton aktoren më të mirë

Fjalimi fitues i Berry-t pasi fitoi në kategorinë e aktores më të mirë në 2002 për interpretimin e saj të jashtëzakonshëm në “Monster’s Ball” ende më bën emocional. Jo vetëm që dukej mahnitëse, e veshur nga stilisti Phillip Bloch me një fustan magjepsës të Elie Saab, por ajo e përlotur në historinë e momentit.

Ky moment është shumë më i madh se unë. Ky moment është për Dorothy Dandridge, Lena Horne, Diahann Carroll.

Ellen DeGeneres realizon një selfie me disa nga yjet më të mëdhenj të Hollywood-it

Kjo ishte pak më shumë se sa të qeshura. Gjatë qëndrimit të saj si prezantuese e Oscars 2014, DeGeneres bëri magji në rrjetet sociale kur vrapoi drejt audiencës për të bërë një selfie me disa nga yjet më të mëdhenj të pranishëm dhe menjëherë e postoi atë në Twitter.

Drama “La La Land” apo “Moonlight”?!

Kush mund ta harronte momentin kur “La La Land” u shpall si fotografia më e mirë në vitin 2017, vetëm që minuta më vonë të zbulohej se ishte në të vërtetë “Moonlight” që kishte fituar? Një valë emocionesh!

Menduat se mbarova?! Ka ende një shuplakë pa u përmendur…

Ashtu si nuk kishte mundësi të mos e përmendja atë momentin e “Moonlight”, nuk kishte asnjë mënyrë që të kalonit përmes këtij rrugëtimi pa përmendur shuplakën. Tani që të gjithë, përfshirë Chris Rock, kanë thënë fjalën e tyre për incidentin e vitit të kaluar, gjithçka që unë do të shtoj është se ai solli llojin më të keq të vëmendjes në Academy Awards.