Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST

Author: Ledion Liço

“The Hand of God” është Sorrentino pa qënë Sorrentino. Drama autobiografike e një kineasti në një film të vogël po aq sa madhështor. Kritikë.
“Don’t Look Up” është satira e munguar për ta nisur vitin me pak humor të zi, shumë të zi. Kritikë.
“Succesion”, si “Game of Thrones” minus dragonjtë. Absolutisht seriali më i mirë sot për sot. Kritikë.
“The Unforgivable” – Merre me lëng, merre me lëng… Sandra Bullock në (mbase) filmin e saj më të tmerrshëm. Kritikë.
Billions, fundi i një epoke! Nuk e dimë a duhet apo jo të presim sezonin e ri në Janar. Kritikë
“Clifford, the Big Red Dog” një qyfyre e madhe, jo e kuqe! Seriozisht, është gallatë… Kritikë
“Dune”, fillimi i diçkaje të bukur. Kritikë
“Squid Game” Hit-i i Netflix na tregon gjëra që i dinim po me ca gjak më shumë, një lloj mos bëj si bëj unë po bëj si them unë në koreançe. Kritikë.
“No Time To Die”, e kujt ja prisje mendja që mund të qash në fundin e një filmi të James Bond. Kritikë
“Tenet” shumë zhurmë për asgjë. Mezi presim Oppenheimer…Kritikë
“Nine Perfect Strangers” Nicole Kidman nuk arrin dot të shpëtojë një serial që pretendon të jetë diçka që nuk është. Kritikë
“Hive/Zgjoi” (Mbase) filmi më i mirë shqiptar i pas 2000-shit. Kritikë.
“An Open Secret” Hapur për abuzimet seksuale brenda industrisë Hollywoodiane. Kritikë.
“In the mood for Love”, meqë ishim te Donaldi dhe Bora… një histori dashurie që i mbijeton dekadave. Kritikë.
“The Dissident”, Hijet e vrasjes së Jamal Kashoggi-t, gazetarit që ekspozoi Arabinë Saudite… a ndryshoi diçka në botë?! Kritikë.
“Scenes From a Marriage” agonia e një çifti që duhet dhe urrehet në të njëjtën kohë.
“120 BMP” filmi francez që kap më bukur se kushdo jetën në momentin e vdekjes.
“The Death of Yugoslavia” një leksion historie nga protagonistët prodhuar nga BBC.
“The Room”, ja si filmi më i keq ndonjëherë u kthye në një legjendë Hollywood-i. Kritikë.
“Hunger” uria për ideale, refuzimi i ‘short-cut’-eve. Kritikë.
“Blackfish” një dokumentar për balenat vrasëse të Akuariumeve po aq grishës sa një thriller me vrasës serial. Kritikë.
“A Plastic Ocean” pasqyra e plehrave tona që na përfundojnë në pjatë. Kritikë
“The Game Changers” sugjeron të mos hash më mish nëse do të jesh i shëndetshëm. Dokumentar apo teoria konspirative e rradhës? Kritikë.
“Motel Makeover” sonte? Nëse nuk ju pëlqen interior design as mos u lodhni. Kritikë.
300 Javët e (para) klasifikimit muzikor më të rëndësishëm në shqiptari!
“Unforgiven” – e pafalshme nëse ju ka ‘humbur’ ky film i 1992. Kritikë.
“Paw Patrol: The Movie” Filmi i parë i serialit të famshëm është një hit i menjëhershëm! Kritikë.
“The Green Knight” madhështor dhe pak i ngatërruar, por a nuk janë të gjithë filmat e mirë të tillë?! Kritikë.
“Reminiscence” një film nga krijuesja e “Westworld”, por shumë larg gjenialitetit të serialit fiksues. Kritikë.
“Woodstock ’99” pak histori (e nevojshme) muzikore për brezin që diva u duket Genta Ismajli… Kritikë.
Janë gjërat e vogla tek “The Little Things” që e bëjnë atë një film të ‘vogël’. Kritikë
E kujt ja priste mendja që “The Suicide Squad” do ishte kaq argëtues, i përgjakshëm por shumë argëtues. Kritikë.
“The White Lotus”! Një satirë brilante për ata që kanë stomak për humor të zi në kohën e ‘Cancel Culture’. Kritikë.
“Naufragi” – Një copëz depresive nga Italia moderne. Por ka dritë në fund të tunelit… Kritikë.
“Spirit Untamed” – një film familjar me heroin e pabindur i cili në këtë film të dytë është i butë sa një lepur nën efektin e qetësuesve. Kritikë!
“How to become a Tyrant” rregulla sarkastike për t’u bërë Tiran, dhe secili prej nesh mund të bëhet i tillë. Kritikë.
“Catch and Kill: The Podcast Tapes” një leksion mbi gazetarinë dhe përbindëshin Harvey Weinstein.
Carrie Bradshaw takon Christian Gray në “SexLife”-in e Netflix-it, në një serial shabllon dhe budalla gati në mënyrë kriminale. Kritikë
Peter Rabbit 2, gjysëm animim, gjysmë jo. Përfundimi gjysma-gjysma i tëri/ Kritikë