Lifestyle

Barbie bëri debutimin e parë botëror në modë, para 65 vitesh në Panairin e Lodrave në Nju Jork!

Në këtë ditë të historisë, më 9 mars 1959, Barbie bën debutimin botëror në modë në Panairin e Lodrave në Nju Jork.
Duke shijuar një dallim unik si një lodër jashtëzakonisht e suksesshme për fëmijë dhe një ikonë e stilit global, Barbie debutoi në skenën botërore në këtë ditë të historisë, 9 mars 1959.

E zhdërvjellët dhe 11½ inç e gjatë, Barbie veshi një kostum banje bardh e zi me vija zebër plus syze dielli me përmasa të mëdha, me flokët e saj të gjatë – bjonde ose brune – në bisht të pakujdesshëm gati për plazh në Panairin Ndërkombëtar të Lodrave të Amerikës së Veriut në modë Avenue Fifth në New York City.

Ekspertëve nuk u bëri përshtypje gruaja e rritur e ngritur si një kukull për vajzat e reja.
Por vajzat e Amerikës dhe më pas të botës, shumë shpejt dëshmuan se ekspertët e kishin gabim. Prodhuesi i lodrave Mattel shkruan në historinë online të produktit të tij më të famshëm dhe ende më fitimprurës.

Blerësit e lodrave ishin skeptikë sepse Barbie nuk ishte si kukullat e foshnjave dhe të vegjëlve që ishin të njohura në atë kohë. Ata dyshuan se ajo do të ishte e suksesshme, por Barbie e pushtoi botën, duke i lënë vajzat të imagjinojnë të ardhmen e tyre si kurrë më parë që nga ai moment.

Kukullat e para Barbi kushtojnë 3 dollarë secila. Mattel shiti 300,000 vetëm në vitin e parë.
Kompania ka zhvendosur më shumë se një miliard kukulla Barbie në gjashtë dekada të tjera që nga ajo kohë, me konsumatorët që blejnë rreth 58 milionë kukulla në vit. Barbie sot kushton nga 10,99 dollarë deri në 55 dollarë secila në Mattel.com me më të lakmuarit e të gjitha kohërave që ka gjashtë shifra në ankand.

“Doja të krijoja një kukull që u tregonte vajzave … se ato mund të ishin çdo gjë,” citohet shpesh të ketë thënë krijuesja e Barbie Ruth Handler, e cila themeloi Mattel Inc. me burrin e saj Elliott Handler në 1945.

Barbie theu barrierat dhe pushtoi botë të reja. Astronauti Barbie u nis në vitin 1965, katër vjet përpara se njerëzit të arrinin në Hënë. Ruth Handler u frymëzua për të krijuar një kukull të rritur për fëmijë gjatë një udhëtimi që ajo bëri në Gjermani në vitet 1950.