Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Showbiz

Beyonce kritikohet nga fansat, por cila është arsyeja?!

Këngëtarja e njohur Beyonce është kritikuar së fundmi nga fansat e saj. Kritikat kanë ardhur pas një reklame që Beyonce ka realizuar së bashku me reperin Jay Z për markën e bizhuterive Tiffany & Co. Në reklamë , toni i lëkurës së këngëtares është më i zbehtë dhe ndjekësit kanë komentuar se ajo duket si një “europiane e bardhë”.

“MailOnline” ka kontaktuar me markën e bizhuterive dhe përfaqësuesit e Beyonce për ndonjë koment lidhur me çështjen. Nuk është hera e parë që bëhen pretendime për ‘larje të bardhë’. Në vitin 2008, ylli, e cila u lind dhe u rrit në Teksas nga babai i saj afrikan dhe nëna me raca të përziera, u përball me polemika kur lëkura e saj u shfaq në nuancë më të lehtë në një reklamë për L’Oreal.

Dhe në vitin 2012, një foto e përdorur për të promovuar albumin e saj 4-të, të publikuar në vitin 2011, u shfaq duke treguar Beyonce-n duke u dukur shumë më e zbehtë se toni i saj i zakonshëm, përsëri duke shkaktuar pretendime për përdorimin e filtrave për zbardhjen e lëkurës.

Në reklamën e fundit, ylli i popit dhe bashkëshorti i saj shihen në një video të frymëzuar nga “Breakfast at Tiffany’s” duke qendruar në sediljen e pasme të një taksie, me vajzën e tyre Blue Ivy. Këngëtarja duket se portretizon Audrey Hepburn me një fustan të zi dhe me flokët e stiluar në mënyrë elegante të kapura lart. Shkrimtari dhe komentatori Dominique Samuels tha se videoja mund të jetë potencialisht ‘e dëmshme’ për gratë e reja me ngjyrë.

Është një reklamë shumë elegante, por nuk mund ta fshehësh faktin se lëkura e Beyonce-s duket shumë më e zbehtë se zakonisht. Thjesht duhet të kalosh përsëri në Instagram-in e saj dhe të shohësh që ajo është shumë më e errët se në atë reklamë. Ajo ka përdorur shumë grim, ka shumë filtra. Duket një nuancë krejtësisht tjetër. Duhet të ketë ekuilibër, nga njëra anë, pse jemi ende të fiksuar se si duken njerëzit? Nga ana tjetër, që Beyonce, si një grua me ngjyrë, të duket se ndryshon ngjyrën e lëkurës së saj, dërgon një mesazh shqetësues për fansat e saj të rinj dhe më të vjetër që e shikojnë atë. Ajo dërgon mesazhin se lëkura më e zbehtë është më e mirë dhe megjithëse zbardhja e lëkurës nuk është më aq e zakonshme në vendet perëndimore, në disa vende afrikane është ende shumë e përhapur. Disa njerëz po i nënshtrohen procedurave shumë të rrezikshme, fjalë për fjalë shkrijnë lëkurën e tyre, për ta bërë atë e tyre më të çelur.