Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Çfarë mund të ndodhë me ju nëse hani çdo ditë qepë…

Edhe pse të gjitha perimet kanë përfitime shëndetësore, disa prej tyre i kanë shumë të veçanta, si qepa. Në përgjithësi, qepët dihet se mbështesin shëndetin e zemrës, kockave dhe zorrëve, por ka shumë më tepër avantazhe nga të cilat shumë njerëz mund të habiten. Megjithatë, nëse jeni të ndjeshëm ndaj qepëve, këshillohet që të konsultoheni me mjekun përpara se të aplikoni ndonjë nga pikat e listuara.

Ne kemi mbledhur 5 përfitime të qepëve që mund t’i ndjeni nëse i hani çdo ditë:

1. Rritja e fertilitetit

Në të kaluarën, infertiliteti mashkullor trajtohej me ekzaminime, operacione dhe shumë analiza por tani, ne mund të pimë thjesht lëng qepë. Përdorimi i një shumëllojshmërie të gjerë të antioksidantëve të cilët qepa i ka është ajo që duhet për të rritur efektivitetin e fertilitetit, plus, është një metodë natyrale.

2. Ato ndihmojnë me sinuset tona

Një mënyrë e shkëlqyer për të ndaluar dhe ngadalësuar procesin e gjakderdhjes nga hunda është përdorimi i qepëve.  Thjesht merrni gjysmën e një qepe dhe nuhasni erën e tyre. Qepët përfshijnë vitaminën C dhe bioflavonoidet, të cilat e bëjnë rrugën në hundë më pak të ndjeshme ndaj gjakderdhjes. Një përfitim tjetër i favorshëm është se ato janë të mira për t’u përdorur kur hunda jonë është e bllokuar duke na e bërë më të lehtë frymëmarrjen.

3. Parandaloni depresionin

Qepa përmban diçka të quajtur folate, vitaminë që ndihmon në parandalimin e depresionit dhe rrit disponimin tuaj duke zbërthyer një aminoacid, të quajtur homocisteinë. Për ta thënë thjesht, ky aminoacid nuk e lejon trupin tuaj të prodhojë hormone të ndjeshme. Kjo është arsyeja pse qepët janë atje për t’i shkëputur ato dhe për ta lënë trurin tuaj të marrë mjaftueshëm lëndë ushqyese.

4. Ka përfitime për shëndetin tuaj oral

Nuk ka dyshim se qepa mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve në trupin tuaj, por ato gjithashtu kanë shumë përfitime për shëndetin tuaj oral. Përtypja e qepëve të papërpunuara ndihmon për t’i bërë dhëmbët tuaj më të fortë dhe për të luftuar çdo bakter që ishte në gojën tuaj. Thjesht përtypni pak qepë për 2 deri në 3 minuta, pasi kjo mund të ndihmojë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve gjithashtu.

5. Qepa parandalon ftohjen dhe gripin

Sipas Luke Coutinho, ekspert shëndetësor, qepa mund të ndihmojë në parandalimin e ftohjes, kollës, etheve dhe dhimbjeve të fytit.

Si ta bëni:

1.Pritini qepën tuaj në copa.
2.Vendoseni në ujë të pijshëm për 6-8 orë.
3.Merrni 3-4 lugë gjelle 3 herë në ditë.