Bota Botë e Çuditshme Tech

E besoni dot që astronauti më i ri në bordin e misionit hënor të NASA-s është Shaun the Sheep?!

Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) ka emëruar astronautin e saj të parë që do të fluturojë në misionin e saj hënor Artemis I të NASA-s dhe e besoni dot kush është?! Shaun the Sheep. Jo i huaj në hapësirën e jashtme pas bëmat e tij në bordin e një UFO në kaperin e tij të ekranit të madh Farmageddon, delja hapësinore do të shkojë më tej se çdo mik (ose njeri) i oborrit të fermës që ka shkuar më parë.

Shaun, i cili vjen nga Mossy Bottom Farm pranë Londrës, i është caktuar një vend në bordin e Artemis I dhe shkencëtarët janë të lumtur për këtë. Misioni do të shohë fluturimin e parë të anijes kozmike të NASA-s Orion, e cila do të shkojë rreth Hënës dhe do të kthehet me një Modul Shërbimi Evropian ESA.

Ky mision nuk mban një ekuipazh njerëzor, por përkundrazi do të kontrollohet nga toka me specialistin e tij me thundra të dyfishta si pasagjer. Qëllimi është që misioni Artemis të vendosë përfundimisht gruan e parë dhe burrin tjetër në Hënë. Drejtori i ESA për eksplorimin njerëzor dhe robotik Dr David Parker tha:

Kjo është diçka emocionuese për Shaun dhe për ne në ESA. Ne jemi shumë të lumtur që ai është përzgjedhur për misionin dhe ne e kuptojmë se, megjithëse mund të jetë një hap i vogël për një njeri, është një kërcim gjigant për delen e vogël.

Orion dhe Moduli i tij i Shërbimit Evropian do të lëshohen nga Sistemi i Nisjes Hapësinore nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida. Anija kozmike do të hyjë në një orbitë të ulët në Tokë përpara se raketa të shkrepë për ta çuar atë në një orbitë trans hënore.

Shaun do të kryejë një fluturim pranë Hënës, me anijen e tij duke përdorur gravitetin hënor për të fituar shpejtësi dhe për të lëvizur veten 70,000 km (43,496 milje) përtej Hënës, pothuajse gjysmë milioni kilometra nga Toka – më larg se çdo njeri apo dele, që ka udhëtuar ndonjëherë.

Për të mos u gjetur i papërgatitur, Shaun filloi një program trajnimi dhe njohjeje të astronautëve me anijen kozmike Orion dhe Modulin e saj të Shërbimit Evropian në vitin 2020, duke udhëtuar në vende të ndryshme nëpër Evropë dhe SHBA për të parë aspekte të ndryshme të misionit.

Ai madje përjetoi mungesë peshe në bordin e një avioni special Airbus ‘Zero G’ A310 gjatë një prej fluturimeve të tij parabolike.

Lucy Wendover, drejtoreshë marketingu në Aardman, tha:

Aardman është i emocionuar që po i bashkohet ESA-s për të bërë histori duke lëshuar ‘delen’ e parë në hapësirë. Si një nga astronautët e parë që fluturoi në një mision Artemis, Shaun po udhëheq rrugën në eksplorimin hënor, një nder i madh për aventurierin tonë të leshtë! 2022 shënon 15 vjetorin e serialit të parë televiziv të Shaun, kështu që ka mënyrë më të mirë për të festuar sesa të udhëtosh më larg se çdo dele më parë.