Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Music Showbiz

Eksluzivisht për TAR/ Killua na rrëfen më shumë detaje mbi projektin e tij të ri “Bagëti e Bujqësi”!

Aris Demaj, apo Killua siç njihet me emrin e tij të artit, një nga artistët më premtues dhe të talentuar të tregut tonë, ka sjellë së fundmi projektin e tij më ri muzikor, të titulluar “Bagëti e Bujqësi”. Një këngë kjo sa interesante aq edhe unike, jo vetëm nga titulli, por edhe fryma të cilën Killua ka sjellë. Artisti ka qenë sot i ftuar në studion e “Wake Up” për të diskutuar më shumë mbi këtë këngë, por jo vetëm. Killua na ka treguar se pse zgjodhi pikërisht këtë titull, “Bagëti e Bujqësi”.

Si titull nisi nga poezia e Naim Frashërit, “Bagëti e Bujqësi”, si një Rilindas që ishte dhe një ndër nismëtarët e Rilindjes në Shqipëri. Ky titull është për të treguar që edhe unë pas një pauze prej diku 2 vitesh, nisa me të njëjtën dëshirë për të rilindur në një formë të re. 

I pyetur se ku është foksuar ai për këngë dhe çfarë mesazhi ka dashur që të përcjellë, Killua përgjigjet:

Në fakt muzika duhet të ketë një farë esence. Sepse nëse nuk ka një esencë, nuk jam unë, është një vepër e krijuar pa autor. Është nisur me një qëllim për të kapur një masë, por nuk ka esencën e autorit dhe për këtë arsye këngët nuk bëjnë ndonjë diferencë të madhe nga njëra-tjetra, pra janë vetëm për t’u kërcyer. “Bagëti e Bujqësi” është nisur si një projekt, siç thotë Naimi, një peisazh fshataresk të gjërave që ai sheh. Unë duke e ironizuar të gjithë gjënë që ndodh rreth meje dhe muzikët që po dalin, e kam titulluar kështu, në sensin që po prodhojmë të njëjtat gjëra, po hamë të njëjtat gjëra, sepse po na serviret e njëjta gjë. Dëshira ime është që të fillojmë të ndryshojmë pak me krativitetin tonë në esencën që iu japim këngëve, pasi kultura e vendit të caktruar, nëse artistët nuk nisin një nisëm të re, atëherë gjërat përsëriten e përsëriten dhe nuk ka ecuri. 

Megjithatë, në një pjesë të këngës së tij, Killua përmend emrin e Megi Pojanit. I pyetur se pse e ka bërë këtë gjë, artisti nuk ngurron të thotë:

Ajo është një vajzë fantastike, madje kur postova këngën ajo i bëri ‘share’. Është një personazh që nuk e merr literalisht atë që është shkruar për të, thumbuese, sepse nuk ishte. Unë them: “Ata po bëjnë këngë dhe po thonë budallallëqe siç bën Megi Pojani”. Dhe Megi Pojani i bën sepse do një audiencë të caktuar. Dhe për këtë arsye njerëzit bëjnë budallallëqe sepse duan të ekspozohen dhe duan të marrin shikueshmëri. Pastaj është edhe lojë fjalësh: “Këngët po ja ni, si Megi Pojani”. 

Duket sikur Killua i ka shumë të llogaritura gjërat, duke filluar nga daljet e tij të pakëta e deri tek projektet.

I kam disi të llogaritura po nuk do të thoja 100%, sepse nuk i dihet se çfarë ndodh. Kur erdhi Covidi ne kishin bërë të tjera plane, pra mund të llogarisim deri në një farë pike, por kurrë 100% të planit tonë strategjik për të lançuar një produkt. Sigurisht që janë të mirëmenduara sepse janë projekte të cilat ne nuk i punojmë brenda javës. Edhe zgjedhja e fjalëve edhe ajo që duam të transmetojmë edhe vizualisht, sepse “Bagëti e Bujqësi” vizualisht është një koncept tjetër të të bërit videoklip. 

“Bagëti e Bujqësi” ka hyrë këtë javë në klasifikimin e 100 këngëve më të mira shqiptare në “The Top List” këtë javë. Momentalisht ky projekt renditet në vend të 10-të. Nëse edhe juve ju pëlqen kjo këngë, mund ta votoni atë për ta ngritur sa më lart në pozicionimin në listë.