Sport

“Euro 2024”, sonte gjysmëfinalja Holandë-Angli/Kryeministri Starmer kërkon fitore!

“Euro 2024”, sot janë 105 mijë tifozë holandezë dhe britanikë për 65 mijë vende në stadium për gjysmëfinalen e mbrëmjes mes Holandës e Anglisë. Një prej tyre do të jetë finalistja e 14 korrikut përballë Spanjës që mbrëmë mposhti Francën duke i kthyer në shtëpi gjelat. Në Gjermaninë, mikpritëse të Europianit, policia e Dortmundit tha nuk po e klasifikon si me rrezik të lartë, këtë gjysmëfinale.

Por, masa të veçanta ende janë të nevojshme për shkak të turmës së madhe. Deri në 80 mijë tifozë holandezë dhe 25 mijë anglezë priten në qytetin perëndimor të Gjermanisë, me vetëm 65 mijë bileta. Parqet e tifozëve në “Friedensplatz” në qytet dhe në “Westfalenpark” pranë stadiumit ka të ngjarë të jenë të mbushura me tifozë që nuk kanë bileta për ndeshjen.

Një marshim i planifikuar i tifozëve nga mijëra tifozë holandezë të veshur me portokalli drejt stadiumit, i cili është bërë një nga imazhet më ikonike të këtij turneu në raundet e mëparshme, kërkon gjithashtu veprimin e policisë.

Kryeministri britanik, Keir Starmer tha se shpreson që zyrtarët ta mbajnë të përditësuar në lidhje me gjysmëfinalen e Anglisë në Euro 2024 kundër Holandës, ndërsa ai merr pjesë në një samit të madh ndërkombëtar. Kryeministri do të jetë me liderët botërorë, përfshirë homologun holandez Dick Schoof në samitin e NATO-s në Uashington, ndërsa ekipi i Gareth Southgate luan sonte në orën 21:00.

Pas fitores dërrmuese të zgjedhjeve nga laburistët, javën e kaluar në Britani, Starmer tha se këshilla e tij për teknikun Southgate për të udhëhequr një ekip drejt suksesit ishte thjesht: “Fito!”.

Ne nuk do të kemi telefona kur të shkojmë në këshill, kështu që nuk kam dyshim se do të na kalojnë shumë shënime me informacione vërtet të rëndësishme për samitin, por edhe ndonjë shënim tjetër. Shpresoj se do të jetë një përditësim për rezultatin, sepse nuk do të jem në gjendje ta marr atë ndryshe.

Tifoz i Arsenalit, Starmer, lavdëroi krahun e ekipit të tij, Bukayo Saka, i cili shënoi golin e barazimit kundër Zvicrës në çerekfinale për ta çuar atë në penallti, me Anglinë që doli fituese.

Doja t’ju kujtoja se Anglia nuk ka humbur asnjë penallti nën një qeveri laburiste në vitin 2024.