Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota Celebrities

Fansa të Drake apo The Weeknd, ju paraqesim kursin mbi jetën e artistëve!

Një risi vjen nga një universitet i Kanadasë. Shkolla Krijuese e Universitetit Ryerson do të ketë një lëndë e cila do të thellohet te jeta dhe talenti muzikor i artistëve kanadezë Drake dhe The Weeknd. Tashmë disa studentë do të kenë mundësinë që të mësojnë për jetën e tyre.

Lajmin e bëri me ditën e kaluar vetë universiteti në një deklaratë për mediat. Kursi, i titulluar “Deconstructing Drake & The Weeknd”, do të ofrohet në semestrin e dimrit në muajin janar 2022 sipas profesorit Dalton Higgins, i cili do të japë mësim. Në një deklaratë për CNN, profesori u shpreh:

Është koha që ikonat tona kanadeze të repit dhe R&B të njihen në mënyrë akademike dhe ndryshe. Dhe është e rëndësishme për studiuesit dhe historianët që të shqyrtojnë skenën muzikore të Torontos ku lindi Drake dhe The Weeknd dhe ndihmoi në krijimin e kushteve që ata të bëhen më shumë se të suksesshëm. Ajo që njerëzit priren të harrojnë për Drake është se ai është në të vërtetë një shkrimtar i shkëlqyeshëm. Në tekstet e tij ai përdor të gjitha llojet e figurave letrare si metaforat apo krahasimet, kështu që ne do të zbërthejmë tekstet e tij dhe do të shqyrtojmë sesi ai i bashkon këngët.

Drake, emri i vërtetë i të cilit është Aubrey Graham, ka arritje të shumta në karrierë duke përfshirë tetë herë në vende të para në tabelën Billboard 100, gjashtë herë numri 1 në Mbretërinë e Bashkuar dhe fitues i katër çmimeve “Grammy”. Kursi gjithashtu do të analizojë The Weeknd, emri i vërtetë i të cilit është Abel Makkonen Tesfaye, një artist etiopian gjithashtu fitues i “Grammy”. Higgins shton:

Kur keni këta dy artistë kanadezë me ngjyrë, nga Toronto të cilët po performojnë rap, R&B dhe pop dhe janë padyshim në rrugën e tyre për t’u bërë miliarderë në një moment në të ardhmen, ka shumë për të mësuar prej tyre. Kur i zhvishni shtresat, do të vini re se si marka dhe sipërmarrja e tyre është në të vërtetë e çmendur. Për shembull, Drake me linjën e tij të veshjeve OVO, e cila gjeneron një numër të konsiderueshëm të ardhurash, ose rolin e tij si ambasador global në Toronto Raptors, ekipi NBA i Kanadasë.

Shpresa e tij më e madhe për studentët e tij, është të sigurohet që ata të largohen nga klasa e tij duke bërë pyetjet e vështira në lidhje me jetën, racën, muzikën dhe si bashkohen të gjitha. Një lajm i mirë për të gjithë fansat e tyre që mund ta konsiderojnë shpërnguljen në Kanada.