Bota Celebrities Sport

Futbollisti Granit Xhaka, në qendër të hetimeve të FIFA-s pas shfaqjes së fanellës ‘JASHARI’ në Kupën e Botës?!

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka thuhet se mund të përballet me një hetim nga FIFA për veshjen e një fanelle me ‘Jashari’ në shpinë pas fitores 3-2 të vendit të tij ndaj Serbisë të premten. Zvicra dhe Serbia po përballeshin të dyja në ndeshjen e tyre të fundit të grupit me një vend në 16-shen e fundit. Të dyja skuadrat shkuan në ofensivë në një garë të nxehtë me epërsinë që ndryshonte gjatë gjithë ndeshjes. Xherdan Shaqiri i dha epërsinë skuadrës së tij që herët përpara se golat e shpejtë të Aleksandar Mitrovic dhe Dushan Vlahovic të vendosin Serbinë përpara.

Por Zvicra shënoi dy herë në të dyja anët e pushimit për ta vënë veten përpara dhe për të kontrolluar fatin e saj për t’u kualifikuar në 16-shen e fundit. Serbia kishte shanse për të barazuar lojën, por Zvicra mbajti një fitore për të kaluar në fazën tjetër. Dhe kishte ende kohë për disa polemika në fund të ndeshjes kur Xhaka hoqi fanellën e tij të Zvicrës për të zbuluar një bluzë ku shkruhej ‘Jashari’. Zvicra dhe Serbia kanë qenë rivalë të vështirë të futbollit në vitet e fundit, pavarësisht se janë më shumë se 600 milje larg njëri-tjetrit, që rrjedhin nga Luftërat Jugosllave të viteve 1990.

Disa lojtarë të Zvicrës, duke përfshirë Shaqirin dhe Xhakën, u detyruan që së bashku me familjet e tyre të largoheshin nga Kosova tashmë e pavarur (një shtet etnikisht shqiptar) në vitin 1998 pasi ish-Jugosllavia, Serbia dhe Mali i Zi) pushtuan Kosovën. Ishte në përgjigje të sulmeve të Ushtrisë Çlirimtare ndaj ushtrisë jugosllave dhe lufta pa mijëra të vrarë me rreth 1.5 milionë shqiptarë të Kosovës të detyruar të largoheshin nga kombet ndërluftuese. Kosova ishte shteti i fundit që fitoi pavarësinë, por Serbia nuk e ka njohur si shtet të pavarur ende. Dhe Xhaka u përball me pyetjet për lidhjen e ‘Jashari’ në bluzën e tij me Adem Jasharin, themeluesin e ndjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Duke folur pas ndeshjes, mesfushori i Arsenalit pohoi se nuk kishte asnjë “sfond politik për të”, duke thënë se ishte për bashkëlojtarin e Zvicrës Ardon Jashari. Ardon është pjesë e skuadrës sonë dhe ne kalojmë shumë kohë së bashku. I thashë nëse fitonim do të vishja fanellën e tij”.

Nuk është hera e parë që Xhaka përfshihet në polemika gjatë një ndeshjeje të Zvicrës kundër Serbisë. Ishte në Kupën e Botës 2018 ku ai dhe Shaqiri u gjobitën pasi kryqëzuan duart për të imituar shqiponjën e shfaqur në flamurin e Shqipërisë në fitoren 2-1 të Zvicrës. Xhaka ka të ngjarë të përballet me një hetim nga FIFA për gjestin e tij të fundit. Për Zvicrën, fokusi i tyre tani kalon në 16-finalet e Kupës së Botës ku do të përballen të martën me Portugalinë. Nëse Zvicra mund Portugalinë, do të jetë hera e parë që nga viti 1954 që zvicerani do të kishte arritur në çerekfinale të një Kupe Bote.