Celebrities Showbiz

Ja cilën aktore ka sugjeruar fillimisht Margot Robbie për të luajtur rolin e saj si “Barbie”…

Ndërsa zhurma për filmin “Barbie” vazhdon të rritet, shikuesit e filmit do të befasohen kur të mësojnë se një nga zgjedhjet më të hershme të kastit për rolin titullar të kukullës ikonike nuk rezultoi e suksesshme.

Margot Robbie, ylli dhe bashkëproducentja e filmit, i tha Vogue në një intervistë të publikuar këtë javë se zgjedhja e saj për rolin nuk ishte askush tjetër veçse ylli i “Wonder Woman”, Gal Gadot. Por edhe pse ajo nuk ishte e disponueshme, ylli izraelit përfundoi duke shërbyer si një model me anë të të cilit Robbie dhe Greta Gerwig, e cila bashkë-shkruajnë dhe drejton “Barbie”, morën vendime të mëtejshme për kast. Robbie tha:

Gal Gadot është energjia Barbie. Sepse Gal Gadot është jashtëzakonisht e bukur, por ju nuk e urreni për faktin se është kaq e bukur, sepse ajo është vërtet e sinqertë dhe është aq entuziaste e sjellshme, saqë është pothuajse e zymtë. Është njësoj si para se të bëhesh drekë.

Ai sinqeritet, të cilin Gadot e futi në performancën e saj si Diana Prince a.k.a Wonder Woman, shtrihet në portretizimin e Barbie nga vetë Robbie.

Unë them, ‘Mirë, ajo është një kukull. Ajo është një kukull plastike. Ajo nuk ka organe. Nëse ajo nuk ka organe, ajo nuk ka organe riprodhuese. Nëse ajo nuk ka organe riprodhuese, a do të ndiente edhe dëshirë seksuale?’ Jo, nuk mendoj se mund. Ajo është e seksualizuar. Por ajo nuk duhet të jetë kurrë seksi. Njerëzit mund të projektojnë seks mbi të. Po, ajo mund të veshë një fund të shkurtër, por sepse është argëtues dhe rozë. Jo sepse ajo donte që ti të shihje të pasmet e saj.

Robbie gjithashtu ndau pak nga sfera e kompanisë së saj të prodhimit për Mattel dhe se si ajo fitoi të drejtat për të marrë pjesë në krijimin e filmit të ri bazuar në produktin më ikonik të markës. Barbie ishte një pronë në të cilën Robbie pa një potencial të madh, duke thënë:

Vetë fjala është më e njohur globalisht se praktikisht çdo gjë tjetër përveç Coca-Cola. Ne sigurisht që do të donim të nderonim trashëgiminë 60-vjeçare që ka kjo markë. Por ne duhet të pranojmë se ka shumë njerëz që nuk janë fansa të Barbie. Dhe në fakt, nuk janë vetëm indiferentë ndaj Barbie. Ata e urrejnë në mënyrë aktive Barbie. Dhe keni një problem të vërtetë me Barbie. Ne duhet të gjejmë një mënyrë për ta pranuar këtë.

Kjo linjë e të menduarit arriti qartësisht deri në vetë filmin, siç dëshmohet nga traileri më i fundit i trazuar i kësaj jave, i cili përmban kartat e titullit që premtojnë: “Nëse e doni Barbie, ky film është për ju. Nëse e urreni Barbie, ky film është për ju.” “Barbie” do të shfaqet në kinema më 21 korrik.