Celebrities Magazine Showbiz

Barbiemania! Margot Robbie flet për filmin që të gjithë presin!

Margot Robbie nuk ishte një fanatike e Barbie si fëmijë. Ajo nuk është as e sigurt se kishte një Barbie. “Unë nuk mendoj se e kam bërë,” më thotë ajo një mëngjes gjatë mëngjesit në Venice Beach. “E di që kushërira ime kishte një tufë barbie dhe unë do të shkoja në shtëpinë e saj.” I rritur në Gold Coast të Australisë, Robbie kaloi shumë kohë jashtë. Ajo dhe kushëriri i saj bënin byrekë me baltë. Ata do të luanin me kamionë. Dhe ata do të luanin me Barbies. Kryesisht ata do të ndërtonin kalatë, “cubbies” për një Australian. “Ndërtimi i kubeve ishte ajo që bënim gjatë gjithë ditës, çdo ditë.”

Jemi disa blloqe larg shëtitores së Venecias, në Great White, një restorant në pronësi të Australisë, dhe unë e kam pyetur Robin se çfarë e detyroi atë të prodhonte dhe të luante në një film live-action Barbie, që do të dalë këtë korrik.

Nuk doja të luaja ndonjëherë Barbie, apo ëndërroja të isha Barbie, apo diçka të tillë. Kjo do të tingëllojë budallallëk, por me të vërtetë as që kam menduar të luaj Barbie deri sa vite në zhvillimin e projektit.

Nuk tingëllon budallallëk, por duket kundërintuitive, nocioni që Robbie, roli kryesor i së cilës në The Wolf of Wall Street u përshkrua në skenarin e atij filmi si “bjondja më e nxehtë ndonjëherë”, nuk po e imagjinonte veten në rolin e Barbie kur ajo kërkoi të drejtat e filmit nga Mattel. E megjithatë personi që ulet përtej tavolinës nuk po jep bombë bionde. Jo në një kuptim konvencional, gjithsesi. Gjatë procesit të casting-ut, Gerwig dhe Robbie kërkuan “energjinë e Barbie”, një kombinim i caktuar i pashprehur i bukurisë dhe bollëkut që ata arritën në përfundimin se mishërohet në Gal Gadot. Robbie:

Gal Gadot është energjia Barbie. Sepse Gal Gadot është jashtëzakonisht e bukur, por nuk e urreni për faktin se është kaq e bukur, sepse ajo është vërtet e sinqertë dhe është kaq entuziaste e sjellshme, saqë është pothuajse e zymtë. Është njësoj si para se të bëhesh drekë.

Gadot nuk ishte e disponueshme. Ata gjetën Barbiet e tyre në Issa Rae, Hari Nef, Emma Mackey, Dua Lipa, Sharon Rooney, Ana Cruz Kayne, Alexandra Shipp, Kate McKinnon dhe të tjerë. Ka edhe shumë Kena. Në këtë menazheri, Rae është presidenti Barbie. Robbie është një Barbi stereotipike.

Çdo protagonist duhet të shkojë në udhëtimin e një heroi, dhe Barbie Stereotipike nuk bën përjashtim. Shenja e parë e telasheve lind gjatë një numri kërcimi në grup. Duke parë koreografinë në pjesën e përparme të paketës, ajo papritmas kthehet nga Barbiet e tjera dhe pyet:

A mendoni ndonjëherë të vdisni?

Më vonë ajo zgjohet dhe zbulon se këmbët e saj nuk janë më të harkuara.

Unë nuk kam asnjë kontekst për këtë, por thembra e mia janë në tokë. Ti po keqfunksionon.