Art & Kulturë Travel

Jeni admirues të artit?! Këto 9 vende nuk duhet t’i humbisni këtë verë!

Vera është sezon i duhur për llojet e ngjarjeve të artit që do të bëjnë konkurrencë të ashpër për listën e barbekjuve, festivaleve dhe funksioneve që tashmë do të mbushin kalendarin tuaj. Por ju mund të hani hot dog dhe të kërceni me muzikë në çdo kohë, hapjet e artit janë më kalimtare, ndaj ju rekomandojmë t’i jepni përparësi pak kulturës gjatë dy muajve të ardhshëm. Nga hapjet e njohura të galerive deri te panairet globale të artit dhe ekspozitat e mëdha, pikat kryesore të mëposhtme, që përfshijnë të gjitha mediumet krijuese, ia vlen t’iu kushtoni kohë.

1. Oslo

Unë e quaj Art në ‘Nasjonal Museet’

Kryeqyteti norvegjez ka mirëpritur dy pesha të reja kulturore në bregdetin e tij me ardhjen e muzeut këndor Edvard Munch vitin e kaluar dhe, duke lançuar këtë verë, ‘Nasjonal Museet’ prej 54,600 m2, muzeu më i madh i artit nordik. Duke ofruar një studim gjithëpërfshirës të artit, duke përfshirë “The Scream” të z. Edvard Munch, arkitekturë dhe dizajn nën një çati, ekspozita e saj inauguruese ndriçon artistët bashkëkohorë norvegjezë.

2. Vjenë

Hapur në koleksionin Heidi Horten

Një rezidencë historike e vendosur midis Operës Shtetërore të Vjenës dhe muzeut Albertina është mjedisi për një galeri të re të suksesshme që strehon koleksionin mbresëlënës privat të miliarderes austriake znj. Heidi Goëss-Horten. Prisni të gjeni pionierë të modernizmit ndërkombëtar, neo-ekspresionizmit dhe pop-artit amerikan, me vepra të spikatura duke përfshirë ato të zotërinjve Jean-Michel Basquiat, Damien Hirst dhe Dan Flavin.

03. Milano

Salone del Mobile

Kjo festë mbarëbotërore e dizajnit rikthehet për edicionin e saj të 60-të të vonuar këtë qershor, me galeritë, hapësirat e gjelbra, ndërtesat historike dhe sallat e ekspozitave të Milanos duke u bërë një vitrinë e gjerë krijimtarie. Ndërsa fokusi është kryesisht te mobiljet, ndikimi kulturor i Salone shfaqet në një gamë të gjerë instalimesh gjithëpërfshirëse, bashkëpunime artistësh dhe ngjarje të veçanta, duke e bërë atë një vizitë të domosdoshme.

4. Londër

Moda e Afrikës në Muzeun V&A

Muzeu Victoria & Albert i Londrës na çon në një udhëtim të gjallë me një ekspozitë që eksploron vitalitetin krijues të modës afrikane në një gamë bindëse tekstilesh, fotografish, muzike dhe artesh pamore. Nga ikonat e messhekullit si zotërinjtë Chris Seydou dhe Kofi Ansah deri te stilistët bashkëkohorë duke përfshirë z. Thebe Magugu, ekspozita do të shfaqë trashëgiminë e qëndrueshme të kontinentit dhe ndikimin e vazhdueshëm në tendencat globale të modës.

5. Seul

Frieze

Në njohjen e merituar të komunitetit të lulëzuar krijues të Seulit dhe rritjes së fundit në tregun e tij të artit, panairi me ndikim i artit Frieze prek qytetin për herë të parë këtë shtator. I mbajtur në Coex në distriktin Gangnam të qytetit, ky edicion debutues do të bashkojë galeritë e krijuara lokale, si dhe një listë mbresëlënëse të institucioneve kulturore nga e gjithë Azia dhe pjesa tjetër e botës, duke ofruar një platformë emocionuese për kreativët vendas që të shkëlqejnë.

6. Taipei

Sezoni i hapjes, Qendra e Arteve Performuese në Taipei

Duke u ngjitur mbi tregun e famshëm të natës Shilin të Taipeit, ky kompleks i mrekullueshëm i arteve të performancës bën një shtesë të re që bën deklarata në horizontin e qytetit. Format e saj këndore gjeometrike strehojnë një sërë auditoresh, skenash dhe ambientesh teatrore në natyrë që, pas një prove tre mujore në fillim të këtij viti, hapen për publikun këtë verë me një sezon të larmishëm debutues të operës, dramës dhe kërcimit tradicional.

7. Nju Jork

Wolfgang Tillmans: Të shikosh pa frikë në MoMA

I njohur për dokumentacionin e tij të gjallë të nënkulturave në zhvillim, artisti dhe fotografi pionier gjerman Z. Wolfgang Tillmans është fokusi i një ekspozite të madhe në MoMA këtë shtator. Ky studim gjithëpërfshirës i karrierës së artistit përmban rreth 350 nga fotografitë, videot dhe instalimet multimediale të Tillmans në një ekspozitë emocionuese të qasjes së tij pa rregulla.

8. Londër

Ekspozita e Netflix në Muzeun e Dizajnit

Ndërroni dhomën tuaj të ndenjes me një galeri në Londër për të kapur Netflix-in më të madh të kësaj vere që duhet parë, me këtë ekspozitë gjithëpërfshirëse në Muzeun e Dizajnit që përshkruan udhëtimin e peshës së rëndë të transmetimit nga shërbimi i marrjes me qira të videove në platformën e marrjes me kuti. I cilësuar si një evolucion i përvojës së Netflix, vizitorët mund të presin një përmbledhje vizuale të kredencialeve të tij të dizajnit, zhytje të thella në shfaqjet e preferuara të fansave dhe eksplorimin e kësaj shtylle shumë moderne të peizazhit tonë mediatik.

9. Los Angeles

Rigjenerimi: Kinemaja e Zezë 1898-1971 në Muzeun e Akademisë

Kjo ekspozitë e re novatore feston interpretuesit dhe kineastët amerikanë me ngjyrë, shpesh të anashkaluar, të cilët e çuan kinemanë përpara nga lindja e mediumit deri te lëvizja për të drejtat civile. Duke përdorur filma të restauruar, filma lajmesh, fotografi, kostume dhe efemerë filmash, si dhe realitet të shtuar, ekspozita do të tërheqë vëmendjen e vonuar për disa nga heronjtë më pak të njohur të kinemasë.