Celebrities Gossip Showbiz

Jennifer Aniston pretendon se brezi i sotëm e sheh tani serialin “Friends” si ofendues!

Jennifer Aniston reflektoi mbi kritikat rreth shfaqjes së saj hit Friends dhe pretendoi se komedia ka ndryshuar me kalimin e kohës. Aniston tha për AFP në një intervistë të botuar në fillim të kësaj jave:

Ka një brez të tërë njerëzish, fëmijësh, të cilët tani po kthehen në episodet e Friends dhe i konsiderojnë fyese. Kishte gjëra që nuk ishin kurrë të qëllimshme dhe të tjera… Epo, duhet ta kishim menduar mirë, por nuk mendoj se kishte një ndjeshmëri si tani.

Ylli i “Mirder Mystery” shpjegoi se roli është bërë “i ndërlikuar” për komedianët gjatë viteve. Ajo shtoi:

“Duhet të jeni shumë të kujdesshëm. Por bukuria e komedisë është se ne tallemi me veten” dhe “tallemi me jetën”. Të gjithë kanë nevojë për të qeshura. Bota ka nevojë për humor! Nuk mund ta marrim veten shumë seriozisht. Sidomos në Shtetet e Bashkuara. 

Aniston luajti si Rachel Green në sitcomin e NBC nga viti 1994 deri në 2004 së bashku me Matthew Perry, Lisa Kudrow, Courteney Cox, David Schwimmer dhe Matt LeBlanc. Ndërsa emisioni ka ruajtur statusin si një i dashur kritik dhe fans, ai është përballur me kritika për mungesën e diversitetit. (Gjatë gjithë sezonit 10, Friends prezantoi vetëm dy personazhe të përsëritur që ishin njerëz me ngjyrë.)

Në gusht 2022, Kudrow, 59 vjeç, i cili portretizoi Phoebe Buffay në komedi, reflektoi se përse krijuesit Marta Kauffman dhe David Crane mund të kishin luftuar për të shkruar linja më të ndryshme historish. Ylli i “Opposite of Sex” tha për Daily Beast në atë kohë:

Ndjehem sikur ishte një shfaqje e krijuar nga dy njerëz që shkuan në Brandeis dhe shkruan për jetën e tyre pas kolegjit. Dhe veçanërisht për shfaqjet, kur do të jetë një komedi e drejtuar nga personazhet, ju shkruani atë që dini. Ata nuk kanë punë të shkruajnë histori për përvojat e të qenit një person me ngjyrë.

Kathleen Turner, e cila luajti rolin e prindit transgjinor të Chandler Bing në Friends, i tha The Guardian në janar se ajo ndoshta “nuk do ta kishte marrë” rolin nëse do t’i ofrohej sot. Aktorja 68 vjeçare pohoi:

Nuk bëhej fjalë për përzgjedhjen e një personi trans apo të një drag queen [për pjesën] … nuk u konsiderua kurrë. Nuk më ka shkuar kurrë në mendje që po i merrja një rol dikujt.

Ndërkohë, Kauffman u tregua i sinqertë për gabimet që ajo bëri gjatë shkrimit të personazhit në korrik 2022, duke thënë për The Conversation të BBC World Service:

Përemrat nuk ishin ende diçka që unë e kuptoja, kështu që ne nuk i referoheshim atij personazhi si “ajo” ishte një gabim.

Ajo më vonë bëri një donacion prej 4 milionë dollarësh për alma materin e saj, Universitetin Brandeis, për të financuar një karrige të pajisur në departamentin e studimeve afrikano-amerikane të shkollës.