Design

Ju ka ndodhur ndonjëherë të uleni mbi tullumbace? Ky dizajner po i kthen ato në mobilje!

Të buta, prej mëndafshi dhe të lëmuara janë lloji i mobiljeve që kanë dominuar shtëpitë dhe Instagram-in njësoj që nga fillimi i ringjalljes së dizajnit të viteve 1970 afërsisht dy vjet më parë. “Vogue” i ka kthyer ‘mobiljet-tullumbace’ në “trendin më të lezetshëm të shtëpisë së 2021” majin e kaluar. Artisti i Koresë së Jugut, Seungjin Yang, bën karrige dhe stola në ngjyrë karamele, me tullumbace që ju është dhënë formë. Që nga diplomimi në vitin 2013 në Universitetin Hongik në Seul, përpjekja kryesore e dizajnit të Yang ka qenë modelimi i mobiljeve të qëndrueshme, strukturore të rehatshme nga materiali i gomës.

Çdo mobilje kërkon rreth dy javë për t’u krijuar dhe Yang thotë se ato “nuk mund të shpërthejnë” falë një shtrese speciale të rrëshirës epokside. Yang për CNN nëpërmjet emailit tha:

Puna ime është mahnitëse kur të përfundojë. Disa njerëz mendojnë se nuk është diçka e vështirë, por në fakt është.

Balonat fryhen dhe më pas formohen në forma të ndryshme për të formuar secilën pjesë të dizajnit. Për shembull, një stol ka 3 “këmbë” dhe një tullumbace më e gjatë është bërë në formë spirale për ndenjësen. Rrëshira me ngjyrë aplikohet tek shtresat, për ta bërë materialin delikat mjaftueshëm të fortë për të mbajtur pesha. Pasi të gjithë elementët të jenë tharë dhe ngurtësuar, mobiljet montohen dhe zhyten në rrëshirë për herë të fundit.

Portofoli mbresëlënës i artistit i ka rënë në sy të apasionistëve të dizajnit, disa prej të cilëve janë shfaqur në festivale të ndryshme të dizajnit dhe artizanatit. Në vitin 2021, “Dior” porositi Yang të rimodelonte karrigen ikonë të shtëpisë së modës për “Milan Design Week”, së bashku me 16 artistë dhe stilistë të tjerë. Në një video që promovon ngjarjen dizajneri tha:

 Për mua, të rriturit ende mund të luajnë si fëmijë.

Artisti aktualisht po planifikon të ekspozojë për “Design Miami” këtë nëntor dhe shpreson të mbajë një shfaqje solo në New York në fillim të vitit të ardhshëm. Ai po kërkon gjithashtu të shtyjë më tej kufijtë e dizajnit të balonave, por me copa më të mëdha në linjë, si bërja e një divani për dy persona.