Food & Drink

Ju kanë mbaruar idetë se si të gatuani makaronat?! Ne ju vijmë në ndihmë me disa super receta të shpejta!

Ndonjëherë na lind dëshira që të gatuajmë por duam që të bëjmë receta të thjeshta dhe të shpejta, për këtë zgjidhjen e gjejmë tek makaronat. Nuk është e thënë që të kalojmë orë të tëra në kuzhinë për të realizuar super receta sepse edhe me pak ingredientë arrijmë të krijojmë mrekullira.

Në rrjetin social TikTok gjithmonë vërejmë edhe video të cilat kanë lidhje me gatimin dhe një nga hashtag-sat që ka grumbulluar mbi 15.8 miliardë klikime është #pasta. Ju kujtohet që në prill të vitit 2020 supermodelja Gigi Hadid postoi një tutorial për makaronat me vodka pikante në InstaStory-n saj në Instagram dhe më pas filloi një trend viral që do të lulëzonte pothuajse në çdo platformë të mediave sociale, veçanërisht në TikTok (i cili u bë aplikacioni më i shkarkuar në botë gjatë fillimit të tremujorit të parë në 2020 me 315 milionë shkarkime vetëm në atë periudhë).

Pa dashur që të lemë mënjanë pjatat e famshme nga mediat sociale, makaronat janë thjesht një element kryesor për kohën e gatimit të tyre relativisht të shpejtë dhe shkathtësinë e plotë që do të thotë se nëse dëshironi, mund të provoni fetuccine të hënën dhe ravioli të martën pa u lodhur sepse kanë shije të ndryshme.

Nëse ju kanë mbaruar idetë se si të gatuani makaronat shpejt dhe lehtë mjafton që t’i hidhni një sy video-ve më poshtë.

Makarona kremoze me limon
@cookingwithbello

LEMON PASTA 🍋 Screenshot the recipe at the end of the video 😍❤️🇮🇹 #pasta #italian #italianfood #italy #foodontiktok

♬ That’s Amore – Dean Martin

Makarona ‘Noodle’
@britscookin

Not ya mamas buttered noodles! #pasta #pastatiktok #pastarecipe #caioepepe #butterednoodles #italianfood #olivegarden #fyp #fypシ #food #foodtiktok

♬ original sound – Britney

Makarona Toskane
@halfbakedharvest

one post Tuscan pasta #sundriedtomatoes #pasta #chicken #easydinner #christmasdinner #familydinner

♬ Italian Dinner Party – Italian Restaurant Music of Italy

‘Penne alla Vodka’
@matthewinthekitchen

I am passionate about cooking pasta… I love vodka sauce so I was excited to cook this. #cooking #pasta #gigihadid #gigihadidpasta #vodka #vodkasauce

♬ original sound – Matthew Merril

Makarona të pjekura dhe me djathë dhie
@feelgoodfoodie

You asked if it was possible to make the baked feta pasta with another cheese, so I tried goat cheese! #fetapasta #tiktokpartner #learnontiktok

♬ original sound – Feel Good Foodie

Makaronat gjigande me pesto dhe spinaq

https://www.tiktok.com/@chefpriyanka/video/7074452307911675182?referer_url=https%3A%2F%2Fwww.bustle.com%2Flife%2Ftiktok-pasta-recipes&referer_video_id=7074452307911675182&refer=embed

Spageti të pjekura në furrë
@fooddolls

Oven Baked Spaghetti #spaghetti #leadwithlove #pastatiktok #foodtiktok #foodtok #thefooddolls #fy #fypシ #foryoupage #easyrecipe #pasta #hack

♬ original sound – FoodDolls

Makarona kremoze me pulë
@moribyan

Creamiest Cajun Chicken Pasta! What pasta should we make next? #cajun #pasta #recipe

♬ Plaid – StreamBeats by Harris Heller