Lionel Messi shënon golin e nëntë në vetëm gjashtë ndeshje me klubin e Inter Miami!

Në vetëm një muaj me Inter Miami, superylli argjentinas Lionel Messi tashmë e ka skuadrën e tij duke arritur lartësi të reja. Me një fitore 4-1 ndaj Philadelphia Union të martën, Miami kaloi në finalen e Kupës së Ligës CONCACAF për ta vendosur klubin në pozicionin për të fituar trofeun e tij të parë në katër sezone garash.

Goli i Messi-t kundër Philadelphia-s ishte i nënti në vetëm gjashtë ndeshje që kur iu bashkua Interit, duke shënuar në secilën nga gjashtë ndeshjet e tij deri më tani për t’u ulur në krye të tabelës së golashënuesve të Kupës së Ligës.

Pas vetëm disa javësh në Inter Miami, Messi tashmë është i treti në listën e golashënuesve të të gjitha kohërave të klubit dhe është vetëm 20 gola prapa bashkatdhetarit Gonzalo Higuain në krye. Pasi Josef Martinez hapi rezultatin për Miami, Messi shënoi në minutën e 20-të me një raketë të ulët nga më shumë se 30 metra jashtë.

Goditja e tij kaloi pranë gishtave të shtrirë të portierit të Unionit, Andre Blake dhe u hodh nga shtylla e djathtë në rrjetë. Veterani spanjoll Jordi Alba shtoi golin e tretë të Miamit në kohën e ndërprerjes së pjesës së parë, golin e tij të parë në katër paraqitje që kur u bashkua kohët e fundit me Interin, përpara se Alejandro Bedoya të tërhiqte një gol për Filadelfia me 17 minuta para.