Fashion

Meshkujt e veshur më mirë në Oscar 2023!

Në kohën kur “Everything Everywhere All At Once” kishte fituar gjithçka kudo me radhë, në selinë e MR PORTER në Londër kishte po aq sy të çuditshëm sa edhe në vetë filmin. Por kjo nuk na pengoi të dallonim një multiverse të fitimeve. Nga babi i internetit, Pedro Pascal, që i shmanget një papioni Z. Colin Farrell dhe aksesorit të fundit një mini-me po aq i dukshëm nëpërmjet kujtimit të zotit Hugh Grant për të përdorur krem hidratues. Mund të mos kishte pasur dramën e papritur të ngjarjes së vitit të kaluar, por, të paktën veshjet ishin të bukura dhe me stil. Këtu janë shtatë nga më të mirat.

Z. Michael B Jordan

Blici i kameresa u fokusua tek gjoksi i aktorit, ku vihej në pah dekolteja mashkullore. Megjithatë, karfica me përmasa të mëdha na befasoi. Më herët gjatë natës, z. Michael B Jordan e ndezi atmosferën me një tundje me kokë drejt tezes së tij, znj. Angela Bassett dhe një tuks të mprehtë Louis Vuitton. Por nuk ishte vetëm nominimi për aktorin më të mirë në rol dytësor që ai fitoi. Si në vetë ceremoninë ashtu edhe këtu në afterparty të Vanity Fair, ishin aksesorët e fiksuar në xhaketën e tij që ranë në sy. Një nokaut një-dy nga regjisori dhe aktori i Creed III.

Zoti Austin Butler

Edhe pse një i sapoardhur, Z. Austin Butler ka krijuar shpejt një pamje të veçantë gjatë garës së tij promovuese për Elvis: rrobaqepësi e dobët, minimale me theks në linjat e pastra. Pamja e tij në natën e Oscars ndihej si faza e fundit evolucionare e kësaj qasjeje, një smoking klasik nga SAINT LAURENT, i prerë me shpatulla delikate të ekzagjeruara (një siluetë që marka e ka eksploruar kohët e fundit). Mes një morie veshjesh për meshkuj për të bërë diçka “ndryshe”, kjo ishte një gjë e veçantë. Një lavdërim i veçantë duhet t’i shkojë, gjithashtu, pamjes së tij pas festës, i cili ndërroi këmishën klasike me një këmishë mëndafshi të lëngshëm.

Zoti Matt Smith

Z. Matt Smith e kaloi stafetën e Doctor Who pothuajse një dekadë më parë (dhe ndoshta është lodhur që ne ende flasim për të), por duket se dhurata për udhëtimin në kohë i ka mbetur atij. Për Oscar-et e mbrëmshme, ai u kthye në vitet 1980 (që janë pjesët e mira, domethënë) dhe zgjodhi një kostum marinë të qepur lirshëm, me pamje të lagësht, të bërë me porosi nga Paul Smith dhe këmishë të bardhë që kishte me jakë. Për të shmangur depërtimin e tij në territorin e kostumeve, ai e ka lënë me zgjuarsi xhaketën të zbërthyer (dhe flokët të zhveshur) për një prekje mospërfilljeje. Kravata e shkurtër, mokasat shkëlqyese dhe fijet e flokëve të ngacmuara me mjeshtëri përbëjnë një mësim të përsosur në luksin e hardhucave të gjalla.

Zoti Paul Mescal

Paul Mescal mund të mos e ketë marrë Oscarin për performancën e tij magjepsëse në Aftersun, por ai ka zënë një vend tjetër në listën e të veshurve më të mirë të MR PORTER (një çmim shumë më i lakmuar, do të thoshin disa). Mbrëmjen e djeshme, aktori u ngjit në tapetin e shampanjës me një xhaketë të bardhë me dy krahë nga Gucci, e kompletuar me karficë trëndafili. Merita duhet t’i shkojë partneres së tij në stilin e zonjës Felicity Kay, e cila e ka përgatitur atë në mënyrë të përsosur gjatë këtij sezoni të çmimeve – megjithëse le të jemi të qartë, besimi i rrënjosur dhe i lehtë që e bën Mescalin kaq tërheqës është tërësisht i tij. Me statusin e tij të ri të yllit të filmit dhe një kostum mjaft elegant a mund të kemi një pretendent për James Bond-in e ardhshëm?

Zoti Evan Mock

E dimë se çfarë po mendoni: një tjetër kostum i zi? Sigurisht, në shikim të parë, smokingu Ferragamo e z. Evan Mock nuk ishte gjëja më e fundit në tapet – por duke parë që ky është një njeri që ka dalë në shumë modele të bukura gjatë dy viteve të fundit sesa shumica prej nesh. Janë flokët që bëjnë pjesën më të madhe të ngritjes së peshave këtu, megjithatë rezulton se pompadouri i shkëlqyeshëm, i stilit Elvis, në fakt mund të duket i lezetshëm, në vend që të ngurtësohet, nëse keni maja të vetëbesimit dhe mollëzat më të mprehta në botë. Dhe ata që ende nuk kanë përqafuar bizhuteritë për mbrëmje, kini parasysh: se pastrimi i pluhurit në unazën rozë është prekja përfundimtare që e ngre këtë veshje nga thjesht elegante në brilante delikate.

Zoti Joe Jonas

Është smoking, është kostum, janë pizhame? Nuk ka shumë rëndësi, fakti është se Z. Joe Jonas solli një lulëzim të bukur, magjepsës të botës së vjetër në aferën vjetore të Oscars të Vanity Fair. Ky komplet prej kadifeje dhe sateni dukej mjaft i rehatshëm saqë ai thjesht mund të hiqte këpucët (mirë, pantoflat e tij zyrtare) dhe të hidhej në shtrat pas festës. Por mos u mashtroni: sado komode të duket, kjo veshje është e mbushur plot me detaje të ndërlikuara. Na pëlqyen qëndisjet me lule dhe fiksimet e frymëzuara nga chinoiserie në xhaketë. Shikoni nga afër dhe do të vini re se këmisha e tij është bërë nga… shirita? Nga harku? Bravo zoti Jonas kjo është pamja që duhet të vazhdoni të jepni.

Z. Reece Feldman

Z. Reece Feldman, i njohur si “djaloshi TikTok i Hollivudit”, nuk është i panjohur për tapetin e kuq, megjithëse ai zakonisht qëndron në anën tjetër të kamerës së iPhone. Sa mirënjohës ishim që ai nuk iu nënshtrua sulmuesit këtë herë – që të mos na mohohej një vështrim në veshjen e tij. I rikthyer në Academy Awards për të dytin vit radhazi, Feldman vodhi shfaqjen me një smoking avangarde nga stilisti i ardhshëm malajzian Dickson Lim. I pajisur me një dorezë të vetme prej sateni të zezë, të stolisur me bizhuteri të shkëlqyeshme prej ari të bardhë, veshja e tij dëshmoi se kostumi në tapetin e kuq nuk duhet të jetë i shurdhër.