Sport

Nuk u lejua të hynte në stadium për të parë ndeshjen e Botërorit, sepse kishte veshur bluzën ‘e ndaluar’!

Një gazetari amerikan iu refuzua hyrja në ndeshjen e Uellsit me Shtetet e Bashkuara, sepse ai kishte veshur një bluzë që tregonte një futboll me ylber. Marrëdhëniet e të njëjtit seks janë të paligjshme në Katar, me Mirror Football që zbuloi javën e kaluar se personat LGBT+ në vend po gjurmohen, arrestohen, rrihen dhe detyrohen në terapi konvertimi.

Për të treguar mbështetjen e tij për komunitetin, Grant Wahl vendosi të veshë një bluzë me një top ylber në stadiumin Ahmad bin Ali. Por ai ka treguar se teksa tentoi të hynte në hyrje të mediave të stadiumit, ai u ndalua nga sigurimi. Më pas ata vazhduan ta ndalonin për 25 minuta pasi kërkuan me inat që të hiqte bluzën.

“Duhet të ndërroni bluzën tuaj. Nuk lejohet,” raportoi Wahl për rojen e sigurisë të thoshte në blogun e tij. Në krye të Kupës së Botës, FIFA ka këmbëngulur shpesh që tifozët do të mund të shfaqnin flamurin e ylberit. Megjithatë, autoritetet e Katarit kanë refuzuar të konfirmojnë publikisht këtë qëndrim, me pak garanci se fansat LGBT+ do të jenë të sigurt në vend. Pasi postoi në Twitter se rojet e sigurisë ia kishin refuzuar hyrjen, telefoni i Wahl-it më pas iu shkatërrua me forcë nga duart.

Ka kaluar gati gjysmë ore. Një roje sigurie më tha që bluza ime ishte ‘politike’ dhe nuk lejohej. Një tjetër vazhdimisht refuzonte të më kthente telefonin. Një roje tjetër më bërtiti teksa qëndronte sipër meje, isha ulur në një karrige.