Celebrities Gossip Magazine

Princi William dhe Kate Middleton bashkohen me VIP-at në ceremoninë luksoze të dasmës mbretërore të Princit Husein të Jordanisë!

Princi i kurorës Al Husein bin Abdullah II, trashëgimtari i fronit në një nga monarkitë më të vjetra në Lindjen e Mesme, është martuar zyrtarisht me Rajwa Alseif. Të enjten, çifti u martuan në një ceremoni martese islame në Pallatin Zahran në Amman, Jordani. Ajo pasoi një pritje në Pallatin Al Husseiniya me mbi 1700 të ftuar. Ngjarja e shkëlqyer ishte dasma mbretërore më e madhe në vite.

Princi William i Britanisë dhe gruaja Kate Middleton ishin në mesin e anëtarëve të shumtë mbretërorë nga pallate të ndryshme anembanë globit që morën pjesë në dasmë. Të tjerë të pranishëm ishin Princi i Kurorës Frederik dhe Princesha e Kurorës Maria e Danimarkës, Princesha e Kurorës Victoria dhe Princi Daniel i Suedisë, Princesha Hisako dhe Princesha Tsuguko e Japonisë, Princi i Kurorës Haakon i Norvegjisë, Mbreti Philippe dhe Princesha Elisabeth e Belgjikës dhe Mbreti Willem-Alexander. Mbretëresha Maksima dhe Princesha Catharina-Amalia e Holandës.

Kushërira e William, Princesha Beatrice, u pa gjithashtu me bashkëshortin e saj, Edoardo Mapelli Mozzi. Nëna e Middleton, Carole Middleton dhe motra e madhe Pippa Middleton ishin në pritje. Zonja e parë e SHBA-së Jill Biden ishte në mesin e shumë VIP-ave të pranishëm. Hannon Felton Spence, eksperte mbretërore dhe ish-shefe e komunikimit dhe politikës në Konsullatën Britanike në Boston tha për Fox News Digital:

Kjo martesë është një marrëveshje e madhe. Ata janë një njësi familjare shumë e ngushtë. Shumë ndikim diplomatik dhe ata kanë dy dasma mbretërore këtë vit, kjo është më e rëndësishmja sepse është djali i tyre, princi i kurorës. Pjesëmarrja e William dhe Kate tregon se sa e rëndësishme është diplomatikisht. Është homologu i tyre në Jordani. Kështu Marrëveshje e madhe është dasma mbretërore. Dërgimi i Princit dhe Princeshës së Uellsit është një demonstrim nga Kreu i Shtetit Britanik (Mbreti Charles) se kjo është një marrëdhënie strategjike dhe e rëndësishme me Mbretërinë e Bashkuar për një afat të gjatë.

Familja mbretërore britanike ka një lidhje të ngushtë me Jordaninë. Nëna e Huseinit, Mbretëresha Rania, është në këshillin e çmimit William’s Earthshot. Middleton jetoi në Jordani nga mosha 2 deri në 4 vjeç, ndërsa babai i saj Michael Middleton punonte për British Airways. Në vitin 2021, Princi dhe Princesha e Uellsit morën tre fëmijët e tyre Princin George, Princeshën Charlotte dhe Princin Louis – në një udhëtim familjar atje.

Prindërit e Huseinit ishin gjithashtu të ftuar në kurorëzimin e Mbretit Charles III dhe Mbretëreshës Camilla më 6 maj në Londër. Në vitin 2018, William, i cili është trashëgimtar i fronit britanik, bëri një vizitë zyrtare në Jordani, ku kaloi pjesën më të madhe të kohës së tij me Huseinin. Nusja dhe dhëndri janë të destinuar të bëhen një çift i fuqishëm ndërsa krijojnë një lidhje të re midis Jordanisë dhe Arabisë Saudite.