Bota Celebrities

Procesi ndaj aktorit Alec Baldwin, gjykatësi refuzon të heqë dorë nga akuza për vrasje nga pakujdesia!

Një gjykatës të premten refuzoi një kërkesë të aktorit Alec Baldwin për të hequr një akuzë për vrasje nga pakujdesia kundër tij për vrasjen e kineastes Halina Hutchins në tetor 2021 në xhirimet e filmit ‘Rust’ duke hapur rrugën për fillimin e një gjyqi.

Avokatët e Baldwin thanë në seancën dëgjimore të 17 majit se nuk u ndoq procesi i duhur në shkarkimin e klientit të tyre nga akuzat, duke argumentuar se prokurori nuk i informoi juristët se ata mund të merrnin në pyetje dëshmitarët e mbrojtjes, duke i lënë ata të fshehur nga provat e rëndësishme.

Halina Hutchins u qëllua për vdekje pasi Baldwin i drejtoi armën në xhirimet e filmit ‘Rust’ pranë Santa Fe, Nju Meksiko. Aktori 65-vjeçar është deklaruar i pafajshëm dhe këmbëngul se është siguruar se arma ishte e mbushur dhe që ai nuk e ka tërhequr këmbëzën.

Muajin e kaluar, Hannah Gutierrez Reed, mbajtësja e armëve në setin e filmit, u dënua me 18 muaj burg për vrasje nga pakujdesia, pasi u shpall fajtore për gjuajtjen e plumbit të vërtetë prej armës fatale.