Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Showbiz Sport

“Pse e kam mbajtur këtë barrë për kaq gjatë?” Futbollisti i njohur rrëfen se është homoseksual!

Ylli i Adelaide United, Josh Cavallo nëpërmjet një videoje tepër të guximshme dhe emocionuese bëri një deklaratë të fuqishme për të duke u bërë kështu një nga futbollistët e paktë profesionistë homoseksualë në botë. Cavallo, 21 vjeç, pranoi se ai ka “jetuar një jetë të dyfishtë” dhe “fsheh kush ai është” në një klip të postuar në llogarinë zyrtare të klubit A-League në Twitter. Josh tha se ai u rrit me “turp” që nuk do të ishte në gjendje të luante futboll dhe të ishte homoseksual.

Mendova se njerëzit do të mendonin ndryshe për mua kur ta merrnin vesh, do të fillonin të më trajtonin ndryshe, do të fillonin të thoshin gjëra të këqija për mua ose të talleshin me mua. Por ky nuk është rasti, nëse diçka ndodh ti fiton më shumë respekt nga njerëzit. 

Cavallo, i cili luan si mesfushor qendror apo mbrojtës i majtë, debatoi nëse do të dilte publikisht si homoseksual për gjashtë vjet, por reagimi “i pamasë” ndaj njoftimit të tij e ka bërë atë të pyesë veten se pse priti kaq gjatë. Ai shtoi:

Përgjigja dhe mbështetja që kam marrë është e pamasë, ka filluar të më bëjë të mendoj, pse e kam mbajtur këtë barrë për kaq gjatë?

Videoja në rrjetet sociale të Adelaide u shoqërua me një deklaratë në profilin e vetë Cavallo, e cila ai shpreson se mund të frymëzojë futbollistët e tjerë homoseksualë “që jetojnë në heshtje” të dalin hapur dhe të jenë “vetja e tyre autentike”. Ka vetëm një pjesë të vogël të futbollistëve profesionistë homoseksualë që e pranojnë sot, përfshirë mesfushorin e San Diego Loyal, Collin Martin. Cavallo shkroi:

Në futboll, ju keni vetëm një dritare të vogël për të arritur madhështinë dhe të dalësh publikisht mund të ketë një ndikim negativ në karrierën e dikujt. Si një futbollist homoseksual, e di se ka lojtarë të tjerë që jetojnë në heshtje. Unë dua të ndihmoj që kjo të ndryshojë, për të treguar se të gjithë janë të mirëpritur në lojën e futbollit dhe meritojnë të drejtën për të qenë vetvetja e tyre autentike.