Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Health & Beauty

Pse është më mirë të bëni dush gjatë natës…

Dermatologët rekomandojnë të kaloni 5 deri në 10 minuta në ditë në dush. Ndërsa disa prej nesh nuk mund ta imagjinojnë përballjen e ditës pa një shpëlarje në mëngjes, të tjerët preferojnë të heqin stresin e përditshëm gjatë natës. Ata që zgjedhin ta bëjnë atë gjatë natës mund të kenë përfitime të pafundme për bukurinë dhe shëndetin.

Rezulton se ka shumë mënyra se si dushi i natës mund të ndikojë në mirëqenien tuaj:

1. Mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt.

Një dush në mbrëmje relakson trupin dhe mendjen tuaj dhe kur e bëni atë në kohën e duhur mund t’ju japë gjithashtu një gjumë më të mirë. Dushi 90 minuta para gjumit në ujë të ngrohtë mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë rreth 10 minuta më shpejt se zakonisht. Kjo ndodh sepse uji i ngrohtë ul temperaturën e trupit tuaj, i cili nga ana tjetër dërgon një sinjal në trupin tuaj se është koha për të fjetur.

2. Është më mirë për lëkurën tuaj.

Dushi para se të shkoni në shtrat gjithashtu mund të ndihmojë në mbajtjen e puçrrave larg. Flokët tanë grumbullojnë baktere gjatë gjithë ditës dhe ndërsa koka juaj mbështetet në jastëk, të gjitha këto papastërti transferohen në mbështjellësin tuaj të jastëkut dhe më pas në fytyrë. Meqenëse lëkura jonë rigjenerohet ndërsa ne flemë, të flini me lëkurë të pastër dhe të freskët do të thotë gjithashtu se qelizat tuaja të reja të lëkurës do të jenë të shëndetshme.

3. Mund të lehtësojë alergjitë sezonale.

Nëse vuani nga alergjitë sezonale, bërja e një dushi gjatë natës mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Poleni dhe pluhuri futen në lëkurë dhe rroba dhe nëse nuk bëni dush para se të flini, mund të përfundojnë në shtratin tuaj. Bëni një dush gjatë natës për të shmangur simptomat e pakëndshme.

4. Flokët tuaj do të jenë më të shëndetshëm.

Nëse i lani flokët në mbrëmje, do të keni më shumë kohë për t’i lënë ato të thahen natyrshëm në ajër. Kjo, nga ana tjetër, do t’i mbajë flokët tuaj me shkëlqim për më gjatë, pasi ndihmon në bllokimin e lagështisë. Tharja e flokëve tuaj me nxitim në mëngjes mund të dëmtojë fijet tuaja, duke i lënë ato të dobëta.

5. Ndihmon në luftimin e djersitjes së tepërt.

Ndërsa një dush në mëngjes është një mënyrë e shkëlqyeshme për tu freskuar para se të përballeni me ditën, dushi gjatë natës në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të parandaloni erën e trupit. Bërja e një dushi të ftohtë para se të shkoni në shtrat mund të ndihmojë në zvogëlimin e djersitjeve të natës nga të cilat vuajnë shumë njerëz.

6. Mund të parandalojë ngërçet e muskujve.

Nëse muskujt tuaj ndjehen të dhimbshëm dhe të lënduar pas një dite të gjatë në punë, bërja e një dushi të ngrohtë mund të ndihmojë në lehtësimin e ndjesive të pakëndshme. Ndërsa uji i ngrohtë bie në trupin tuaj, ndihmon në zbutjen e tensionit të muskujve dhe promovimin e një gjumi më të mirë të natës. Bërja e një dushi të ngrohtë gjithashtu mund të parandalojë ngërçet e këmbëve gjatë natës, një gjendje e zakonshme që prek deri në 60% të njerëzve.