Bota

Qindra të vdekur pas shpërthimit të kolerës në Afrikë, shtyhet rihapja e shkollave!

Autoritetet në Malavi të Afrikës kanë pezulluar hapjen e shkollave fillore dhe të mesme në dy qytete të mëdha pas një shpërthimi kolere që deri më tani ka vrarë 595 njerëz. Shkollat në kryeqytet, Lilongwe, dhe qendra tregtare, do të qëndrojnë të mbyllura për të paktën dy javë të tjera pas festave.

Përhapja e kolerës filloi në mars të vitit 2022, por është përhapur ndjeshëm javët e fundit. 19 njerëz ndërruan jetë vetëm në natën e Vitit të Ri. Kolera infektohet duke ngrënë ushqim ose duke pirë ujë të kontaminuar me bakterin Vibrio cholerae. Mund të prekë fëmijët dhe të rriturit, duke shkaktuar diarre të rëndë dhe mund të vrasë brenda disa orësh nëse nuk trajtohet.

Autoritetet shëndetësore thonë se fillimi i sezonit të shirave mund të përkeqësojë situatën pasi ujërat e përmbytura të përziera me mbeturinat ndotin burimet e ujit. Mungesa e kullimit të duhur në të dy qytetet është gjithashtu një faktor.

Përhapja është në pothuajse të gjitha 28 rrethet e Malavisë. Qendra e Afrikës për Kontrollin e Sëmundjeve thotë se është e shqetësuar për rritjen e vdekjeve nga kolera në Malavi, të cilën ia atribuon pacientëve që nuk marrin trajtim në kohë.

Njoftimi i së hënës ka zemëruar disa prindër të cilët thonë se fëmijët e tyre ishin tashmë në rrugën e tyre për në shkollë, e cila duhej të rihapej të martën. Ministrja e Shëndetësisë Khumbize Chiponda tha se qeveria shpreh keqardhje për çdo shqetësim dhe se këshillat e vonuara u morën vetëm në interes të sigurisë së nxënësve. Ajo tha se rihapja e shkollës do të shtyhet për të paktën dy javë, por do të jepen këshilla të mëtejshme.