Celebrities Music Showbiz

Sipas ‘The Independent’ kush është artisti që mund të bëhet muzikanti i parë miliarder britanik?!

Ed Sheeran mund të bëhet muzikanti i parë miliarder britanik pasi një tjetër “vit i artë” pa pasurinë e tij që thuhet se u rrit me 40 milionë funte, sipas listës së pasur të Sunday Times Music. Kantautori i “Suffolk”, 31 vjeç, zë vendin e 10-të në listën vjetore të artistëve në Mbretërinë e Bashkuar dhe irlandez me një pasuri totale të vlerësuar prej 260 milionë funte.

Paul McCartney, 79 vjeç, pretendon numrin një në renditje me një pasuri prej 865 milionë funte, të cilën ai e ndan me gruan e tij amerikane Nancy Shevell, por hartuesi i listës beson se Sheeran mund ta mposhtë atë në 1 miliard paund nëse vazhdon të ruajë trajektoren e tij aktuale. Kompozitori Andrew Lloyd Webber, 74 vjeç, ka parë rënien e pasurisë së tij me 30 milionë funte në 495 milionë funte mes ndikimit të Covid-19 në botën e teatrit, por është ende në vendin e tretë.

Së fundmi ai njoftoi mbylljen e muzikalit të tij të ri në West End ‘Cinderella’ pasi u vonua vazhdimisht për shkak të pandemisë. Teksa publikon albumin e tij të tretë solo, ish-ylli i One Direction, Harry Styles, 28 vjeç, i shton pasurisë së tij 25 milionë funte, duke e bërë atë muzikantin më të pasur nën moshën 30 vjeç me 100 milionë funte.

Vitet e fundit këngëtari ka nisur një turne në Amerikën e Veriut dhe ka nxjerrë albumin e tij të dytë Fine Line me komente pozitive. Pasi rriti pasurinë e saj me 24 milionë funte në një total prej 60 milionë funtesh, këngëtarja Dua Lipa ngjitet në vendin e dytë në listën e muzikantëve të rinj, duke u barazuar me grupin e vajzave Little Mix.

Në dhjetor të vitit 2020, Universal bleu të gjithë koleksionin e këngëve të Bob Dylan për një raport prej 300 milionë dollarësh amerikanë.