Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Auto & Moto Lajmet e fundit

Tesla zbulon planet për Cybertruck-un e ri, me 4 motorë dhe lëviz në mënyrë diagonale!

Planet e prodhimit të Tesla Cybertruck po ndryshojnë edhe një herë. Të premten e kaluar, CEO Elon Musk tha në Twitter se Cybertrucks-ët e parë që do të prodhohen do të jenë një “variant me katër motorë” me “kontroll të pavarur dhe  reagim ultra të shpejtë në çdo rrotë”. Kryesisht, kjo shtyn mënjanë prodhimin e variantit me tre motorë, i cili duhej të ishte i pari. Së dyti, ky variant me katër motorë është diçka krejtësisht e re.

Musk tha në Twitter se ata që kanë rezervuar për një kamion që nuk është ky variant me katër motorë, do të mund ta përmirësojnë atë. Ai nuk dha ndonjë specifikim tjetër për baterinë, fuqinë ose motorët, por përsëriti se Cybertruck do të jetë një “krijesë e çmendur e teknologjisë”.

Megjithatë, CEO zbuloi planet për sistemet e drejtimit të rrotave të përparme dhe të pasme në të paktën një nga modelet e kamionëve elektrikë. Kjo do t’i lejojë Cybertruck të “lëvizë edhe diagonalisht si një gaforre”. GMC Hummer EV gjithashtu krenohet me këtë veçori, dhe madje përmban emrin “CrabWalk”, i cili i jep makinës së madhe elektrike aftësinë për, siç tha Musk, të lëvizë në mënyrë diagonale.

Cybertruck ishte menduar të fillonte prodhimin deri në fund të këtij viti në fabrikën e re të prodhuesit të automjeteve në Austin, Teksas, por Tesla e shtyu prodhimin deri diku në vitin 2022 për automjetet e para. Deri atëherë, fabrika e Teksasit duhet të jetë në gjendje pune dhe të prodhojë SUV-ët Model Y përpara se Cybertruck të fillojë të dalë në treg.